Przejdź do treści
Dane RCN·Q2 2026·Prognoza przeliczana na bieżąco
· ceny mieszkań aktualizowane kwartalnie (Rejestr Cen Nieruchomości), WIBOR każdego dnia roboczego

Prognoza cen mieszkań Kraków do Q2 2027

Mieszkania w Krakowie kosztują 15 019 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości). Prognoza bazowa: ceny wzrosną o +0,9% do Q2 2027 przy założeniach ścieżki stóp: WIBOR 3M ~3,90%. Wskaźnik P/I 6,5 roku - w strefie podwyższonej (6-8 lat).

Rynek pierwotny Q2 2026
15 019 zł/m²
▲ 1,8% r/r
Prognoza cen mieszkań
Rynek wtórny Q2 2026
14 876 zł/m²
Rejestr Cen Nieruchomości · mediana transakcyjna
Wskaźnik P/I
6,5 roku
podwyższony (6-8)
Rentowność najmu (gross yield)
5,1%
powyżej progu opłacalności (5%)

Jak zmienią się ceny mieszkań w Krakowie do Q2 2028?

Bazowy (+0,9%)OptymistycznyPesymistycznyPrzedział niepewności

Punkt startowy: 15 019 zł/m² (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości). Model i założenia prognozy.

Czy mieszkania w Krakowie zdrożeją? 3 scenariusze do Q2 2027

Optymistyczny10%
+3,9% r/r
Pierwotny Q2 202715 605 zł/m²
Wtórny Q2 202715 456 zł/m²

WIBOR 3M ~3,90%

Bazowy60%
+0,9% r/r
Pierwotny Q2 202715 154 zł/m²
Wtórny Q2 202715 010 zł/m²

WIBOR 3M ~3,90%

Pesymistyczny30%
-4,8% r/r
Pierwotny Q2 202714 298 zł/m²
Wtórny Q2 202714 162 zł/m²

WIBOR 3M ~4,40%

Ścieżki stóp i opis scenariuszy: prognoza stóp NBP. Dane: Rejestr Cen Nieruchomości Q2 2026, aktualizacja 2026-11-02.

Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Krakowie?

Wskaźnik P/I
6,5 roku
Benchmark OECD: 4-6 lat = równowaga
Rentowność najmu (gross yield)
5,1%
Próg opłacalności: 5%
Cena 50 m² / roczne wynagrodzenie
6,5×
Wynagrodzenie kwiecień 2026: 115 819 zł/rok

Wskaźnik P/I (Price-to-Income) = cena mieszkania 50 m² podzielona przez roczne wynagrodzenie brutto. Przy cenie 15 019 zł/m² i wynagrodzeniu 9 651,59 zł/mies. (kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.) - kupujący w Krakowie potrzebuje 6,5 roku odkładania całej pensji brutto. OECD uznaje wartości 6-8 za podwyższone ryzyko dostępności.

5,1% brutto daje czynsz 2 800 zł za 44 m² (12 569 ofert, znajdznajem.pl) wobec ceny zakupu - powyżej progu 5%. Szczegóły w rentowności najmu w Krakowie.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Krakowie? Historia kwartalna

Rynek pierwotnyRynek wtórny

Dane: Rejestr Cen Nieruchomości (mediany cen transakcyjnych, tylko pełne kwartały z min. 30 aktami na każdym rynku, do Q2 2026). Domyślnie ostatnie 5 lat - przesuń suwak w lewo, aby zobaczyć pełną historię.

W których obszarach w Krakowie ceny rosną najszybciej?

+2,5% r/r - tak zmieniła się mediana ceny transakcyjnej w Krakowie w II kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej (akty notarialne RCN). Pod względem tempa Kraków jest 12. wśród 16 miast; wyżej jest Wrocław (+3,5%), niżej Lublin (+2,0%).

14 751 zł/m² w III kw. 2025 i 14 996 zł/m² w II kw. 2026 - ścieżka mediany w Krakowie z ostatnich 4 kwartałów: III kw. 2025 14 751 zł/m², IV kw. 2025 14 694 zł/m², I kw. 2026 15 000 zł/m², II kw. 2026 14 996 zł/m². Najwyżej mediana była w I kw. 2026 (15 000 zł/m²).

+11,4% r/r w obszarze Nowa Huta to najszybszy wzrost cen w Krakowie, a Śródmieście notuje +3,8%. Żaden z 4 obszarów z porównywalnymi danymi nie zanotował spadku (III kw. 2025 - II kw. 2026).

29,8% zysku w 130 dni przyniosła odsprzedaż z czołówki rankingu szybkich odsprzedaży w Krakowie (akty notarialne): 146,1 m² pod adresem Grzegórzecka 69E, kupione 29 lipca 2024 za 2 921 800 zł i sprzedane 6 grudnia 2024 za 3 791 840 zł. Kolejne pozycje: Brązownicza 14 (+33,6% w 102 dni) i Brązownicza 14 (+36,1% w 132 dni). Zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

142,1% wzrostu wartości przy odsprzedaży po latach: 204,5 m² pod adresem Czarodziejska 16, kupione 15 grudnia 2017 za 2 932 912 zł i sprzedane 16 grudnia 2024 za 7 100 000 zł - najwyższy wynik w Krakowie w rankingu długich odsprzedaży. Pojedyncze rekordy nie są prognozą, ale pokazują, gdzie w mieście ceny rosły najszybciej.

3,7% zakupów w Krakowie należało do firm w ostatnich czterech kwartałach (Polska: 3,4%). Firmy kupują w Krakowie częściej niż przeciętnie w kraju.

Zmiana cen transakcyjnych r/r w obszarach w Krakowie
ObszarZmiana r/rMediana cenyAkty (12 mies.)
Nowa Huta+11,4%13 078 zł/m²2638
Podgórze+6,9%14 753 zł/m²5542
Krowodrza+5,3%15 350 zł/m²4015
Śródmieście+3,8%17 129 zł/m²1774
Najdroższe i najtańsze ulice w Krakowie (mediana z aktów w ciągu 24 miesięcy, min. 20 transakcji)
UlicaMediana cenyTransakcje
Smoleńsk 23 950 zł/m²23
Piotra Borowego 23 572 zł/m²21
Tadeusza Kościuszki 22 718 zł/m²27
Cieszyńska 22 364 zł/m²25
Szlak 21 853 zł/m²27
Rakowicka 21 540 zł/m²63
Pana Tadeusza 21 519 zł/m²34
Mogilska 20 909 zł/m²77
Grzegórzecka 20 882 zł/m²106
Zabłocie 20 645 zł/m²39
os. Kalinowe 12 045 zł/m²43
os. Na Skarpie 12 029 zł/m²29
os. Szkolne 12 018 zł/m²41
Leona Petrażyckiego 11 987 zł/m²20
os. Na Stoku 11 951 zł/m²75
os. Na Wzgórzach 11 728 zł/m²48
os. Józefa Strusia 11 727 zł/m²43
os. Teatralne 11 442 zł/m²43
os. Zielone 11 396 zł/m²24
os. Krakowiaków 11 194 zł/m²30

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 20 października 2026; obszary od 30 aktów.

Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Krakowie

Czy ceny mieszkań w Krakowie wzrosną do Q2 2027?
+0,9% r/r - taki wzrost, do poziomu 15 154 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2027), zakłada scenariusz bazowy (prawdopodobieństwo 60%). Punkt wyjścia: 15 019 zł/m² w Q2 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości), dynamika +1,8% r/r. Założenie kosztu kredytu: WIBOR 3M ~3,90%.
Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Krakowie?
750 950 zł - tyle kosztuje 50 m² na rynku pierwotnym w Krakowie (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości, mediana transakcyjna). Na rynku wtórnym: ok. 743 800 zł. Rata kredytu na 80% ceny przy oprocentowaniu 5,90% (WIBOR 3M 3,90% plus marża 2 pkt proc.) i okresie 25 lat: ok. 3 834 zł/mies.
Jaki jest wskaźnik dostępności mieszkań w Krakowie?
6,5 roku - tyle wynosi wskaźnik P/I (Price-to-Income) w Krakowie przy założeniu odkładania 100% wynagrodzenia brutto (9 651,59 zł/mies., kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.). Wartość 6-8 lat oznacza podwyższone ryzyko dostępności.
Czy opłaca się kupić mieszkanie w Krakowie na wynajem?
5,1% - taka jest stopa zwrotu brutto z najmu (gross yield) w Krakowie, policzona z mediany czynszu 2 800 zł za 44 m² (znajdznajem.pl, 2026-11-02). Stopa powyżej 5% oznacza rynkowo uzasadnioną inwestycję - przed odliczeniem podatku, kosztów zarządzania i remontu.
Czy ceny mieszkań w Krakowie spadną do Q2 2027?
-4,8% r/r - taki spadek cen mieszkań w Krakowie do Q2 2027 zakłada scenariusz pesymistyczny (prawdopodobieństwo 30%), przy założeniu: WIBOR 3M ~4,40%. Pozostałe scenariusze: bazowy +0,9%, optymistyczny +3,9%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.