Ceny mieszkań Kraków: 14 996 zł/m² według aktów notarialnych (II kw. 2026)
14 996 zł/m² to mediana ceny z 3 991 aktów notarialnych sprzedaży mieszkań w Krakowie w II kw. 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości, rynek pierwotny i wtórny łącznie). Według GUS mediana na rynku pierwotnym wyniosła 15 550 zł/m², a na wtórnym 14 787 zł/m² w II kw. 2026; rok do roku ceny na rynku pierwotnym wzrosły o 4,3%. Przy cenie z rynku pierwotnego na mieszkanie 50 m² potrzebujesz kredytu ok. 622 000 zł i dochodu netto min. 9 858 zł/mies. przy WIBOR 3M (trzymiesięczna stopa międzybankowa) 3,90% + marża 1,93%.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Krakowie przez ostatnie 2 lata?
Ceny mieszkań Kraków - mediany kwartalne (zł/m²)
Licencja i cytowanie
Dane do pobrania udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Przy wykorzystaniu podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: GUS (RCiWN) i Rejestr Cen Nieruchomości (agregaty finwire.pl), opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/ceny-mieszkan/krakow)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Krakowie od 2003 roku?
Średnia cena transakcyjna mieszkania z rynku wtórnego w Krakowie wyniosła 14 792 zł/m² w II kw. 2026, wobec 2165 zł/m² w I kw. 2003 (+583%). Najwyżej była w IV kw. 2024 (15 228 zł/m²), w II kw. 2026 o 3% niżej. Na rynku pierwotnym średnia transakcyjna to 15 923 zł/m² w II kw. 2026 (+134% od III kw. 2006).
Źródło: NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, średnie ceny transakcyjne w zł/m², dane do II kw. 2026. NBP zbiera ceny od pośredników i deweloperów, dlatego średnie różnią się od median GUS i aktów notarialnych wyżej na tej stronie.
Ceny mieszkań Kraków według NBP BaRN - średnie kwartalne (zł/m²)
Licencja i cytowanie
Opracowanie finwire.pl udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Dane pierwotne publikuje NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN - ich ponowne wykorzystanie określają warunki źródła. Podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/ceny-mieszkan/krakow)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Ile naprawdę płaci się za m² w Krakowie? Ceny transakcyjne
14 996 zł za m² to mediana ceny z 3991 aktów notarialnych sprzedaży mieszkań w Krakowie w II kw. 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości). Środkowa połowa transakcji mieściła się w przedziale od 13 270 do 17 207 zł/m². Rok wcześniej mediana wynosiła 14 632 zł/m², czyli wzrost o 2,5%.
z 3991 aktów notarialnych · środkowa połowa transakcji 13 270-17 207 zł/m²
+2,5% r/rJak bardzo różnią się ceny między transakcjami?
Pasek pokazuje przedział cen środkowej połowy transakcji, kreska - medianę. II kw. 2026.
Jak zmieniała się mediana ceny m² kwartał po kwartale?
Tys. zł za m². Wykres obejmuje pełne kwartały z co najmniej 5 transakcjami; przerwa w linii oznacza brak danych w rejestrze.
Ile kosztuje m² w zależności od metrażu?
Dane za III kw. 2026, IV kw. 2026 są jeszcze niepełne - starostwa wprowadzają akty do rejestru z opóźnieniem, dlatego te kwartały nie wchodzą do mediany ani trendu. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK, geoportal.gov.pl, oraz rejestry prowadzone przez miasta) - ceny z aktów notarialnych, dane od 2010 r., akty do 20 października 2026. Mediany dotyczą wyłącznie grup co najmniej 5 transakcji.
Które dzielnice w Krakowie są najdroższe?
17 129 zł/m² to mediana ceny metra w dzielnicy Śródmieście, najdroższej dzielnicy w Krakowie w aktach notarialnych z okresu III kw. 2025 - II kw. 2026. Najtaniej jest w dzielnicy Nowa Huta (13 078 zł/m²), czyli o 31% mniej niż w najdroższej. Mediana całego miasta: 14 851 zł/m².
- 1. Śródmieście 17 129 zł/m² +3,8%
- 2. Krowodrza 15 350 zł/m² +5,3%
- 3. Podgórze 14 753 zł/m² +6,9%
- 4. Nowa Huta 13 078 zł/m² +11,4%
Mediana ceny za m² z aktów notarialnych, III kw. 2025 - II kw. 2026; zmiana wobec poprzednich 12 miesięcy. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości.
Jakie mieszkania sprzedano ostatnio w Krakowie i za ile?
216 202 transakcje mieszkaniami w Krakowie odnotował Rejestr Cen Nieruchomości. Najnowszy akt z 20 października 2026: Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 6/26, 73,3 m² za 1 230 000 zł, czyli 16 785 zł za m².
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK), akty do 20 października 2026. Ceny z aktów notarialnych sprzedaży lokali mieszkalnych.
Ile kosztują działki budowlane i domy w promieniu 20 km od miasta?
275 zł za m² to mediana ceny działki budowlanej w promieniu 20 km od centrum miasta (811 transakcji od 3 listopada 2025). Dom z działką kosztował w medianie 1 100 000 zł. Ceny pochodzą z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń.
Pojedyncze transakcje w okolicy: mapa cen działek , mapa cen domów
Mediany z aktów notarialnych w promieniu 20 km od centrum miasta, od 3 listopada 2025. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości.
Ile kosztuje nowe mieszkanie od dewelopera w Krakowie?
16 000 zł/m² to mediana ceny ofertowej 11 148 mieszkań w 227 inwestycjach 181 deweloperów w Krakowie według cenników publikowanych w dane.gov.pl (tydzień od 2 listopada 2026). Połowa ofert mieści się między 14 500 a 18 700 zł/m².
Ile kosztuje metr kwadratowy małego, a ile dużego mieszkania?
17 100 zł/m² wynosi mediana dla segmentu do 40 m², a 15 200 zł/m² dla segmentu powyżej 80 m². Pasek obejmuje środkową połowę ofert, kreska oznacza medianę.
- do 40 m²2329 ofert17 100 zł/m²15 582-20 700
- 40-60 m²4916 ofert16 000 zł/m²14 800-17 800
- 60-80 m²2532 oferty14 800 zł/m²13 900-16 500
- powyżej 80 m²1118 ofert15 200 zł/m²13 344-19 950
Jak zmienia się mediana ceny ofertowej tydzień do tygodnia?
6 tygodni cenników od 28 września 2026. Linia przerywana to granice środkowej połowy ofert.
O ile cena z cennika różni się od ceny z aktu notarialnego w Krakowie?
+5,5% wynosi różnica między medianą ceny ofertowej deweloperów (15 900 zł/m²) a medianą ceny z 2289 aktów notarialnych na rynku pierwotnym w II kw. 2026 (15 019 zł/m², Rejestr Cen Nieruchomości). Cenniki są bieżące, a akty dotyczą mieszkań sprzedanych wcześniej, często jeszcze przed oddaniem budynku, więc część różnicy to wzrost cen w czasie, a nie tylko rabat.
cena ofertowa (mediana cenników)cena transakcyjna (mediana aktów, II kw. 2026)
Uwzględnione są przedziały metrażu z co najmniej 5 transakcjami oraz 5 ofertami w 3 inwestycjach. Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK, geoportal.gov.pl, oraz rejestry prowadzone przez miasta) - ceny z aktów notarialnych; cenniki deweloperów z dane.gov.pl. Kwartały, za które powiaty wciąż uzupełniają akty notarialne, nie są brane pod uwagę.
Gdzie są tańsze, a gdzie droższe inwestycje w Krakowie?
14 500 i 18 700 zł/m² to progi kolorów pinezek: zielone oznaczają inwestycje tańsze od typowych ofert w mieście, pomarańczowe - droższe. Po kliknięciu pinezki zobaczysz lokale, historię cen i ratę kredytu.
Źródło: dane.gov.pl - ceny ofertowe deweloperów (ustawa z 21 maja 2025 r., Dz.U. 2025 poz. 758). Cena ofertowa to cena z cennika dewelopera, a nie cena zapłacona w akcie notarialnym.
Co się buduje w Krakowie?
425 inwestycji w budowie, 180 zatwierdzonych w planach, 59 inwestycji miejskich - tyle obiektów w Krakowie jest na mapie inwestycji. Przy każdym pozwolenie na budowę z rejestru GUNB, ceny metra z cenników i aktów notarialnych albo etap prac miasta.
- W budowie Willa Zalesie
- W budowie Zodiak - 2, 3, 4 etap
- W budowie Gmina Miejska Kraków - Zarząd Zieleni Miejskiej - Modernizacja Plant Krakowskich
- W budowie Essa Kliny
- W budowie Ekopark Balicka Living
- W budowie Mieszkaj w Mieście
- W budowie Budowa, ul. Na Klińcu 14
- W budowie Ogród Kontemplacyjny (budowa)
- W budowie Villa Linea
Za ile możesz kupić mieszkanie w Krakowie? Kalkulator kredytu
Sprawdź swoją zdolność kredytową dokładniej w Decyzjomacie Hipotecznym - uwzględnia Twoje dochody, zobowiązania i stress test WIBOR wg Rekomendacji S KNF.
Ile musisz zarabiać na kredyt na mieszkanie w Krakowie?
| Metraż | Cena (pierwotny) | Kredyt (80% LTV) | Rata (25 lat) | Min. dochód netto |
|---|---|---|---|---|
| 30 m² | 466 500 zł | 373 200 zł | 2 366 zł | 5 915 zł |
| 40 m² | 622 000 zł | 497 600 zł | 3 155 zł | 7 888 zł |
| 50 m² | 777 500 zł | 622 000 zł | 3 943 zł | 9 858 zł |
| 60 m² | 933 000 zł | 746 400 zł | 4 732 zł | 11 830 zł |
| 70 m² | 1 088 500 zł | 870 800 zł | 5 520 zł | 13 800 zł |
| 80 m² | 1 244 000 zł | 995 200 zł | 6 309 zł | 15 773 zł |
DSTI (Debt Service to Income) - wskaźnik obciążenia dochodu ratą, limit banków: 40-50% (Rekomendacja S KNF). Oblicz swoją zdolność kredytową w kalkulatorze zdolności kredytowej.
Kiedy warto kupić mieszkanie w Krakowie?
Kraków łączy popyt mieszkaniowy z presją ze strony krótkoterminowego wynajmu - Airbnb i Booking.com silnie rywalizują z najemcami długoterminowymi o mieszkania w Starym Mieście i Kazimierzu. Nowe budownictwo skupia się na Ruczaju, Kobierzynie i Bronowicach.
Pojęcia, które warto rozumieć przed kupnem
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Krakowie
1Ile kosztuje m² mieszkania w Krakowie?
2Ile kosztuje m² nowego mieszkania od dewelopera w Krakowie?
3Ile wynosi rata kredytu na 50 m² w Krakowie?
4Ile wkładu własnego potrzebuję, kupując w Krakowie?
5Rynek pierwotny czy wtórny w Krakowie?
6Czy ceny w Krakowie będą rosły?
7Ile trzeba zarabiać na kredyt na mieszkanie w Krakowie?
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.