Przejdź do treści

Kalkulator formy opodatkowania B2B 2026 - skala vs liniowy vs ryczałt

Porównaj trzy formy opodatkowania działalności gospodarczej naraz i znajdź najkorzystniejszą dla swoich przychodów i kosztów. Kalkulator oblicza netto dla skali podatkowej, podatku liniowego 19% i ryczałtu ewidencjonowanego - wszystko przy tych samych danych wejściowych.

Dane podatkowe aktualne na 01.01.2026

Szybki start
Najwyższe netto7467,86 zł
Dane do porównania
Rok podatkowy
zł
zł
Typ ZUS
Stawka ryczałtu (do porównania)
Najwyższe netto miesięcznie
7467,86 zł
Daje je skala podatkowa 12%/32% przy przychodzie 12 000,00 zł i kosztach 1000,00 zł.
Netto miesięcznie wg formy
Skala 12%/32%7467,86 zł
Liniowy 19%6989,21 zł
Ryczałt 12.0%7067,09 zł
skala podatkowa 12%/32%7467,86 zł
Skala podatkowa daje najwyższe netto: 7467,86 zł Korzystasz z kwoty wolnej 30 000 zł/rok i stawki 12%.

Jak wygląda pełne rozliczenie dla każdej formy?

Poniższa tabela rozbija Twoje dane na wszystkie pozycje: od przychodu po netto. Kolumna wyróżniona to forma, która przy tych parametrach zostawia w kieszeni najwięcej.

Pozycja Skala 12%/32% Najlepsza Liniowy 19% Ryczałt 12.0%
Przychód12 000,00 zł12 000,00 zł12 000,00 zł
Koszty- 1000,00 zł- 1000,00 złn/d*
Dochód11 000,00 zł11 000,00 zł12 000,00 zł**
ZUS społeczny- 1926,76 zł- 1926,76 zł- 1926,76 zł
Składka zdrowotna- 816,59 zł- 444,59 zł- 830,58 zł
Podatek- 788,79 zł- 1639,44 zł- 1175,57 zł
Netto7467,86 zł6989,21 zł7067,09 zł

* Przy ryczałcie koszty nie są odliczane od podstawy opodatkowania.
** Przy ryczałcie podstawa podatku = przychód (bez odliczania kosztów).

Skala podatkowa (12%/32%) - dla kogo?

30 000 zł rocznej kwoty wolnej i stawka 12% do 120 000 zł podstawy to dwie cechy, które dają skali przewagę przy niższych i średnich dochodach. Powyżej 120 000 zł podstawy rocznej (po odliczeniu ZUS) nadwyżka jest opodatkowana stawką 32%. W tym kalkulatorze skala daje najwyższe netto aż do ok. 210 000 zł przychodu rocznie (ok. 17 500 zł/mies., bez kosztów, pełny ZUS) - dopiero powyżej tego poziomu liniowy 19% zaczyna wygrywać. Skala sprawdza się też tam, gdzie liczy się prostota rozliczeń.

Podatek liniowy (19%) - dla kogo?

210 000 zł przychodu rocznie (ok. 17 500 zł/mies., bez kosztów, pełny ZUS) to próg, od którego liniowy 19% daje wyższe netto niż skala. Liniowy nie ma kwoty wolnej ani kwoty zmniejszającej podatek, ale stawka jest stała i nie rośnie do 32% przy wyższych zarobkach. Część składki zdrowotnej (do 1 075 zł/mies. w 2026) obniża też podstawę. To rozwiązanie dla zarabiających powyżej ok. 17 500-20 000 zł miesięcznie - im wyższy dochód, tym większa przewaga nad skalą.

Ryczałt ewidencjonowany - dla kogo?

Ryczałt to najprostsze rozliczenie - podatek liczony od przychodu, bez odliczania kosztów. Wygrywa przy bardzo niskich kosztach działalności. Dla programistów (stawka 12%) staje się nieopłacalny, gdy koszty przekraczają ok. 15% przychodu. Składka zdrowotna przy ryczałcie jest ryczałtowa (zależna od progu przychodowego), co może być korzystne przy wysokich przychodach.

Najczęstsze pytania

Skala czy liniowy - kiedy warto wybrać podatek liniowy?
210 000 zł rocznego przychodu (ok. 17 500 zł/mies., bez kosztów, pełny ZUS) to punkt, w którym liniowy 19% zaczyna dawać wyższe netto niż skala - tu obie formy zrównują się przy ok. 11 990 zł netto/mies. Poniżej tego progu skala wygrywa dzięki stawce 12%, kwocie wolnej 30 000 zł i wyższej, ale częściowo odliczalnej składce zdrowotnej liniowego. Przy 120 000 zł przychodu/rok (10 000 zł/mies.) skala daje ok. 489 zł więcej netto miesięcznie. Przy 240 000 zł/rok (20 000 zł/mies.) liniowy daje już ok. 459 zł więcej netto. Próg przesuwa się w dół, gdy masz wysokie koszty, bo obie formy odliczają je tak samo.
Kiedy ryczałt przestaje być opłacalny?
20-25% przychodu to poziom kosztów, przy którym ryczałt zwykle przegrywa ze skalą. Przykład z kalkulatora: przy 20 000 zł przychodu/mies. i stawce 12% (IT) ryczałt daje najwyższe netto do ok. 20% kosztów (11 107 zł), ale przy 25% kosztów skala wyprzedza go o ok. 400 zł. Dlaczego? Bo ryczałt liczy podatek od przychodu bez odliczeń, a skala i liniowy odliczają koszty od podstawy. Próg zależy od dochodu - im wyższy przychód i niższa stawka ryczałtu, tym dłużej ryczałt wygrywa.
Jak zmiana kosztów wpływa na opłacalność form opodatkowania?
Zmiana kosztów wpływa na skalę i liniowy (bo podatek liczy się od dochodu), ale NIE na ryczałt (bo podatek liczy się od przychodu). Im wyższe koszty, tym bardziej skala i liniowy stają się korzystniejsze od ryczałtu. Sprawdź kalkulator - zmień „Koszty miesięczne” i obserwuj, jak zmienia się ranking form.
Jak projekt zmian w PIT na 2027 rok wpływa na wybór formy opodatkowania?
12% do 130 000 zł, 24% do 150 000 zł i 32% powyżej - taką skalę na dochody od 1 stycznia 2027 r. przewiduje rządowy projekt ustawy, druk sejmowy nr 3147. Pierwszy próg rośnie z 120 000 zł do 130 000 zł, więc skala dłużej wygrywa z liniowym 19%. Ryczałt byłby dostępny tylko przy przychodzie do 250 000 euro w roku poprzednim (dziś 2 000 000 euro), a przychód ponad 300 000 euro w roku byłby opodatkowany stawką 17%. Wybierz rok 2027 w kalkulatorze, aby porównać trzy formy według projektu.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.