Przejdź do treści
listopad 2026 · stan na 6 listopada 2026

Carry nieruchomości finwire: czy najem pokrywa odsetki od kredytu

Listopad 2026 (stan na 6 listopada 2026): czynsz netto z typowego mieszkania na wynajem przewyższa oprocentowanie kredytu hipotecznego w 3 z 18 miast. Mediana Carry nieruchomości finwire wynosi -0,96 pkt proc.: mieszkanie zarabia na najmie 4,88% rocznie po podatku i kosztach, a kredyt kosztuje 5,84%.

mediana 18 miastCarry, listopad 2026
-0,96pkt proc.

tyle wynosi różnica między rentownością najmu netto a oprocentowaniem kredytu

rocznieNajem a kredyt
Najem netto
4,88%
Kredyt
5,84%

Czynsz pokrywa odsetki: 3 z 18 miast

Odpowiedź

Czy czynsz z mieszkania pokrywa dziś odsetki od kredytu?

W 3 z 18 miast tak: czynsz po podatku i kosztach właściciela jest wyższy niż oprocentowanie kredytu. Najlepszy bilans najmu ma Łódź (+0,28 pkt proc.), najsłabszy Kraków (-1,62 pkt proc.). W pozostałych miastach odsetki od kredytu na całą cenę przewyższają zarobek z najmu, więc zakup na kredyt pod wynajem broni się tam tylko wzrostem ceny mieszkania.

Oś miast · od nas

W których miastach najem zarabia więcej, niż kosztuje kredyt?

Każde miasto stoi na osi według carry: po prawej stronie zera czynsz netto przewyższa odsetki od kredytu, po lewej jest od nich niższy. Suwak zmienia oprocentowanie kredytu dla wszystkich miast naraz, a kliknięcie w miasto pokazuje rachunek od czynszu do wyniku.

Przy dzisiejszym oprocentowaniu kredytu 5,84% czynsz netto przewyższa odsetki w 3 z 18 miast.

Łódź: mieszkanie 43 m²

Cena zakupu (7 819 zł za m², Rejestr Cen Nieruchomości, II kw. 2026)
336 217 zł
Czynsz za 11 z 12 miesięcy (2 100 zł miesięcznie, 2 pokoje)
23 100 zł
minus ryczałt od najmu 8,5%
1 964 zł
minus czynsz administracyjny w miesiącu bez najemcy
508 zł
minus podatek od nieruchomości (2026)
54 zł
Zostaje rocznie
20 574 zł
Rentowność najmu netto (zostaje rocznie / cena)
6,12%
minus oprocentowanie kredytu hipotecznego
5,84%

Carry: +0,28 pkt proc.

Przy kredycie na całą cenę czynsz netto pokrywa odsetki pierwszego roku i zostaje ok. 78 zł miesięcznie (bez spłaty kapitału). Najem pokrywa odsetki przy oprocentowaniu do 6,12%.

Carry nieruchomości finwire w miastach, listopad 2026 (stan na 6 listopada 2026). Rentowność najmu netto minus oprocentowanie kredytu 5,84%. Źródła: znajdznajem.pl, Rejestr Cen Nieruchomości, GUS, Ministerstwo Finansów, oferty banków; opracowanie finwire.pl.
MiastoCarryNajem nettoNajem bruttoCzynszCena za m²Najem minus odsetki
+0,28 pkt proc.6,12%7,50%2 100 zł7 819 zł78 zł/mies.
+0,23 pkt proc.6,07%7,44%2 100 zł8 065 zł66 zł/mies.
+0,10 pkt proc.5,94%7,23%2 200 zł8 903 zł31 zł/mies.
-0,02 pkt proc.5,82%7,08%2 500 zł9 624 zł-8 zł/mies.
-0,17 pkt proc.5,67%6,97%2 100 zł8 214 zł-51 zł/mies.
-0,62 pkt proc.5,22%6,41%2 100 zł8 742 zł-202 zł/mies.
-0,85 pkt proc.4,99%6,11%2 100 zł9 377 zł-293 zł/mies.
-0,90 pkt proc.4,94%6,02%2 200 zł10 202 zł-329 zł/mies.
-0,93 pkt proc.4,91%6,01%2 500 zł11 352 zł-387 zł/mies.
-0,99 pkt proc.4,85%5,92%2 100 zł9 906 zł-352 zł/mies.
-0,99 pkt proc.4,85%5,95%1 900 zł9 121 zł-318 zł/mies.
-1,04 pkt proc.4,80%5,84%2 750 zł12 834 zł-492 zł/mies.
-1,07 pkt proc.4,77%5,81%2 800 zł13 451 zł-515 zł/mies.
-1,19 pkt proc.4,65%5,70%2 500 zł11 962 zł-523 zł/mies.
-1,20 pkt proc.4,64%5,69%1 800 zł8 834 zł-380 zł/mies.
-1,29 pkt proc.4,55%5,59%1 900 zł9 710 zł-439 zł/mies.
-1,33 pkt proc.4,51%5,47%3 300 zł16 454 zł-804 zł/mies.
-1,62 pkt proc.4,22%5,13%2 800 zł14 876 zł-884 zł/mies.

„Najem minus odsetki” to czynsz, który zostaje po podatku i kosztach, minus odsetki pierwszego roku od kredytu na całą cenę mieszkania, w złotych miesięcznie. Bez spłaty kapitału.

Pobierz dane

Carry nieruchomości finwire (metoda v1): rentowność najmu netto minus oprocentowanie kredytu w miastach, listopad 2026

18 wierszy · źródło: znajdznajem.pl (czynsze), Rejestr Cen Nieruchomości i GUS (ceny), GUS BDL (koszty), Ministerstwo Finansów (podatek), oferty banków · ostatni okres: 2026-11

Licencja i cytowanie

Dane do pobrania udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Przy wykorzystaniu podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:

Źródło: znajdznajem.pl (czynsze), Rejestr Cen Nieruchomości i GUS (ceny), GUS BDL (koszty), Ministerstwo Finansów (podatek), oferty banków, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/indeksy/carry-nieruchomosci)

CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.

Seria miesięczna

Jak zmieniał się carry nieruchomości?

Pierwszy miesiąc serii to listopad 2026. Wykres zmian pojawi się, gdy seria obejmie co najmniej dwa miesiące; do tego czasu aktualny stan pokazuje oś miast powyżej.

Metoda

Jak liczymy carry nieruchomości?

  1. Czynsz: mediana czynszu ofertowego mieszkania dwupokojowego w mieście (znajdznajem.pl, ogłoszenia z 10 portali bez duplikatów); gdy dwupokojowych ofert jest za mało, mediana wszystkich ofert. Metraż to przeciętna powierzchnia tych ofert.
  2. Cena zakupu: mediana ceny za m² na rynku wtórnym z aktów notarialnych w Rejestrze Cen Nieruchomości (RCN), a przy zbyt małej liczbie aktów mediana GUS z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości, razy metraż.
  3. Rentowność najmu netto: czynsz za 11 z 12 miesięcy (jeden miesiąc bez najemcy), minus ryczałt od najmu 8,5%, minus czynsz administracyjny płacony przez właściciela w miesiącu bez najemcy (zaliczka wspólnoty, ogrzewanie, woda i odpady według GUS), minus podatek od nieruchomości (górna stawka z obwieszczenia Ministra Finansów, gmina może mieć niższą), podzielone przez cenę zakupu. Ten sam rachunek liczy kalkulator rentowności najmu i Decyzjomat Kupno vs Wynajem.
  4. Oprocentowanie kredytu: zmienna stopa, czyli WIBOR 3M (stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze na 3 miesiące) plus typowa marża banku z Barometru kredytu hipotecznego finwire, dla kredytu 400 tys. zł przy wkładzie 20%.
  5. Carry = rentowność najmu netto minus oprocentowanie kredytu, w punktach procentowych (pkt proc.). Wartość indeksu to mediana miast.
  6. Indeks nie uwzględnia kosztów zakupu (podatek PCC, notariusz), remontów, ubezpieczenia, spłaty kapitału ani zmiany ceny mieszkania. Nie jest prognozą cen ani rekomendacją zakupu.

Źródła pierwotne: znajdznajem.pl (czynsze, CC BY 4.0), Rejestr Cen Nieruchomości, GUS, Bank Danych Lokalnych, obwieszczenia Ministra Finansów, GPW Benchmark (WIBOR 3M) i oferty banków w sieciach partnerskich. Indeks ma charakter informacyjny, nie jest prognozą cen ani rekomendacją zakupu.

Dla redakcji i analityków

Jak zacytować Carry nieruchomości finwire?

Liczby, tabelę i plik CSV można wykorzystać bezpłatnie z podaniem źródła finwire.pl i linkiem do tej strony. Identyfikator serii: finwire_housing_carry; ten sam w API (/v1/housing/carry) i w narzędziu MCP get_housing_carry.

Gotowy cytat z liczbą
Carry nieruchomości finwire (finwire_housing_carry) za listopad 2026: -0,96 pkt proc. Źródło: finwire.pl, https://finwire.pl/indeksy/carry-nieruchomosci
Formuła źródła

Źródło: Carry nieruchomości finwire (finwire_housing_carry, metoda v1), finwire.pl, https://finwire.pl/indeksy/carry-nieruchomosci, licencja CC BY 4.0

Kod HTML linku
<a href="https://finwire.pl/indeksy/carry-nieruchomosci" data-series-id="finwire_housing_carry">Carry nieruchomości finwire</a> (finwire.pl, CC BY 4.0)

Licencja CC BY 4.0: wynik indeksu można wykorzystywać z podaniem źródła finwire.pl i identyfikatora finwire_housing_carry.

Co dalej

Gdzie policzyć własne mieszkanie?

FAQ

Najczęstsze pytania o carry nieruchomości

Co to jest carry nieruchomości?
To różnica między tym, ile mieszkanie zarabia na najmie po podatku i kosztach właściciela (rentowność netto), a oprocentowaniem kredytu hipotecznego. W listopadzie 2026 mediana w 18 miastach wynosi -0,96 pkt proc. przy oprocentowaniu 5,84%.
Co oznacza ujemny carry?
Że odsetki od kredytu na całą cenę mieszkania są wyższe niż czynsz, który zostaje po podatku i kosztach. Kupujący na kredyt pod wynajem dopłaca wtedy z własnej kieszeni i liczy na wzrost ceny mieszkania. Dodatni carry oznacza, że sam czynsz pokrywa odsetki.
Gdzie najem najbardziej pokrywa odsetki od kredytu?
Najlepszy bilans najmu w listopadzie 2026 ma Łódź (+0,28 pkt proc.), najsłabszy Kraków (-1,62 pkt proc.). Czynsz pokrywa odsetki w 3 z 18 miast.
Przy jakim oprocentowaniu kredytu najem pokryłby odsetki?
Carry miasta jest zerowy, gdy oprocentowanie kredytu równa się rentowności najmu netto. Dla mediany miast to 4,88%, wobec dzisiejszych 5,84%. Suwak na osi miast przelicza wynik dla innego oprocentowania.
Skąd są dane do indeksu?
Czynsze z ogłoszeń zebranych przez znajdznajem.pl, ceny z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości) albo z GUS, koszty utrzymania mieszkania z Banku Danych Lokalnych GUS, stawka podatku od nieruchomości z obwieszczenia Ministra Finansów, oprocentowanie z WIBOR 3M i typowej marży z ofert banków w sieciach partnerskich. Ryczałt od najmu 8,5% według ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Czy indeks mówi, czy kupić mieszkanie na wynajem?
Nie. Indeks pokazuje relację czynszu do kosztu kredytu w typowym mieszkaniu miasta. Nie uwzględnia ceny konkretnego lokalu, kosztów zakupu, remontów ani przyszłych zmian cen i czynszów. Własny przypadek liczy kalkulator rentowności najmu i Decyzjomat Kupno vs Wynajem.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.