Udział elektryków w nowych autach finwire (finwire_ev_share_new_cars) za 2025 r.: 7,2%. Źródło: finwire.pl, https://finwire.pl/samochody-elektryczne
Samochody elektryczne w Polsce 2025: ile ich jest i gdzie jeżdżą
Na koniec 2025 r. po polskich drogach jeździło 102 710 osobowych aut na prąd i 100 245 hybryd ładowanych z gniazdka, razem 0,9% wszystkich samochodów osobowych. W 2025 r. elektryki stanowiły 7,2% fabrycznie nowych aut osobowych. Ewidencja Urzędu Dozoru Technicznego liczy 16 582 ogólnodostępnych punktów ładowania (stan na 05.11.2026).
Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce?
102 710 samochodów osobowych wyłącznie na prąd (oznaczanych skrótem BEV) i 100 245 hybryd plug-in (PHEV, z baterią ładowaną z gniazdka) było zarejestrowanych w Polsce na koniec 2025 r. Rok wcześniej było ich 62 182, więc park urósł o 40 528 aut (+65,2%). To 4,4 elektryka na 1000 samochodów osobowych. W samym 2025 r. zarejestrowano 43 311 fabrycznie nowych elektryków, o 161,5% więcej niż rok wcześniej.
- Elektryczne (BEV)
- Hybrydy plug-in (PHEV)
| Rok | Elektryczne | Hybrydy plug-in | |
|---|---|---|---|
| 2013 | 81 | - | 0,00% |
| 2014 | 153 | - | 0,00% |
| 2015 | 219 | - | 0,00% |
| 2016 | 348 | - | 0,00% |
| 2017 | 896 | - | 0,00% |
| 2018 | 3 018 | 1 592 | 0,00% |
| 2019 | 5 196 | 2 381 | 0,00% |
| 2020 | 9 772 | 8 834 | 0,10% |
| 2021 | 18 132 | 19 206 | 0,20% |
| 2022 | 30 841 | 31 000 | 0,30% |
| 2023 | 51 364 | 45 900 | 0,40% |
| 2024 | 62 182 | 68 866 | 0,60% |
| 2025 | 102 710 | 100 245 | 0,90% |
Gdzie w Polsce jeździ najwięcej elektryków?
5,3 auta na prąd na 1000 samochodów osobowych jeździło na koniec 2024 r. w województwie mazowieckim, najwięcej w Polsce. Najmniej w województwie warmińsko-mazurskim: 1,2. Różnica jest 4,4-krotna. Dane o elektrykach mamy według województw (Eurostat); mazowieckie obejmuje Warszawę z okolicami. Ładowarki pokazujemy niżej także w powiatach.
Które województwa mają najwięcej, a które najmniej aut na prąd?
19 487 elektryków jeździło w województwie mazowieckim, 31,3% wszystkich w kraju. Tabela pokazuje 16 województw: liczbę aut na prąd, ich udział wśród osobowych, zmianę rok do roku i liczbę baz ładowania. Najszybciej park elektryków rósł w województwie mazowieckim (+24,5%). Kolumny można sortować.
| Województwo | Na 1000 aut | Auta na prąd | Zmiana r/r | Bazy ładowania | Szybkie bazy | Bazy na 1000 elektryków |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mazowieckie | 5,3 | 19 487 | +24,5% | 789 | 391 | 40,5 |
| Małopolskie | 3,4 | 6 641 | +14,5% | 459 | 227 | 69,1 |
| Pomorskie | 3,0 | 4 196 | +21,7% | 517 | 213 | 123,2 |
| Wielkopolskie | 2,9 | 6 548 | +22,8% | 572 | 317 | 87,4 |
| Śląskie | 2,4 | 6 111 | +21,7% | 844 | 343 | 138,1 |
| Dolnośląskie | 2,3 | 4 119 | +18,2% | 497 | 237 | 120,7 |
| Podlaskie | 2,2 | 1 380 | +15,6% | 129 | 81 | 93,5 |
| Łódzkie | 1,9 | 2 793 | +21,9% | 317 | 197 | 113,5 |
| Zachodniopomorskie | 1,8 | 1 732 | +19,9% | 449 | 161 | 259,2 |
| Opolskie | 1,6 | 913 | +16,0% | 151 | 81 | 165,4 |
| Kujawsko-pomorskie | 1,6 | 1 834 | +22,3% | 336 | 161 | 183,2 |
| Lubuskie | 1,5 | 992 | +20,4% | 192 | 117 | 193,5 |
| Świętokrzyskie | 1,5 | 1 002 | +15,0% | 114 | 64 | 113,8 |
| Podkarpackie | 1,5 | 1 769 | +17,6% | 191 | 109 | 108,0 |
| Lubelskie | 1,4 | 1 746 | +20,3% | 183 | 113 | 104,8 |
| Warmińsko-mazurskie | 1,2 | 919 | +20,6% | 237 | 105 | 257,9 |
Liczby elektryków: Eurostat, regiony statystyczne (stan na koniec 2024 r.); bazy ładowania: ewidencja UDT, ostatni odczyt mapy. Eurostat nie podaje hybryd plug-in w regionach.
Czy więcej ładowarek oznacza więcej elektryków?
0,22 wynosi współczynnik korelacji rang Spearmana między liczbą baz ładowania na 10 tys. mieszkańców a liczbą elektryków na 1000 samochodów osobowych w 16 województwach, przedział ufności 95% od -0,34 do 0,72. To związek słaby dodatni (1 oznacza pełną zgodność kolejności, 0 brak związku). Po uwzględnieniu zarobków (mediana płac z danych GUS) współczynnik wynosi -0,20, czyli część związku tłumaczą dochody. Związek nie mówi, co jest przyczyną: ładowarki mogą powstawać tam, gdzie już jeżdżą elektryki, elektryki mogą przybywać tam, gdzie są ładowarki, a na jedno i drugie mogą wpływać dochody. Szesnaście województw to mała próba: przedział ufności jest szeroki, a jedno województwo potrafi przesunąć wynik.
Zarobki w regionach porównuje mapa wynagrodzeń. Punkty na wykresie można kliknąć: obszar zostanie zaznaczony w tabeli.
Ile jest ładowarek i gdzie stoją?
16 582 ogólnodostępnych punktów ładowania w 8 303 stacjach i 6 699 lokalizacjach liczy ewidencja Urzędu Dozoru Technicznego (stan na 05.11.2026). Przez rok liczba punktów wzrosła o 15,5% (z 14 314 na koniec października 2025 r.). Na mapie UDT jest 5 977 czynnych baz, z czego 2 917 (48,8%) to szybkie ładowarki o mocy co najmniej 50 kW. Punkt to urządzenie, przy którym w danej chwili ładuje się jedno auto, nawet jeśli ma kilka złączy.
- Punkty ładowania
- Stacje
| Miesiąc | Punkty | Stacje | ||
|---|---|---|---|---|
| Koniec grudnia 2019 | 1 307 | 606 | 503 | |
| Koniec stycznia 2020 | 1 393 | 652 | 548 | +86 |
| Koniec lutego 2020 | 1 522 | 705 | 596 | +129 |
| Koniec marca 2020 | 1 558 | 722 | 609 | +36 |
| Koniec kwietnia 2020 | 1 677 | 782 | 663 | +119 |
| Koniec maja 2020 | 1 577 | 736 | 618 | -100 |
| Koniec czerwca 2020 | 1 606 | 738 | 635 | +29 |
| Koniec lipca 2020 | 1 723 | 813 | 647 | +117 |
| Koniec sierpnia 2020 | 1 672 | 799 | 639 | -51 |
| Koniec września 2020 | 1 693 | 847 | 689 | +21 |
| Koniec października 2020 | 1 764 | 891 | 714 | +71 |
| Koniec listopada 2020 | 1 813 | 903 | 737 | +49 |
| Koniec grudnia 2020 | 1 803 | 898 | 737 | -10 |
| Koniec stycznia 2021 | 1 922 | 970 | 789 | +119 |
| Koniec lutego 2021 | 2 280 | 947 | 947 | +358 |
| Koniec marca 2021 | 2 566 | 1 310 | 1 079 | +286 |
| Koniec kwietnia 2021 | 2 745 | 1 424 | 1 162 | +179 |
| Koniec maja 2021 | 2 811 | 1 474 | 1 194 | +66 |
| Koniec czerwca 2021 | 2 965 | 1 551 | 1 251 | +154 |
| Koniec lipca 2021 | 2 985 | 1 559 | 1 274 | +20 |
| Koniec sierpnia 2021 | 3 122 | 1 643 | 1 338 | +137 |
| Koniec września 2021 | 3 258 | 1 717 | 1 398 | +136 |
| Koniec października 2021 | 3 324 | 1 756 | 1 427 | +66 |
| Koniec listopada 2021 | 3 277 | 1 728 | 1 421 | -47 |
| Koniec grudnia 2021 | 3 582 | 1 883 | 1 537 | +305 |
| Koniec stycznia 2022 | 3 632 | 1 931 | 1 573 | +50 |
| Koniec lutego 2022 | 3 680 | 1 962 | 1 595 | +48 |
| Koniec marca 2022 | 3 807 | 2 027 | 1 646 | +127 |
| Koniec kwietnia 2022 | 3 838 | 2 051 | 1 621 | +31 |
| Koniec maja 2022 | 3 744 | 1 966 | 1 618 | -94 |
| Koniec czerwca 2022 | 3 874 | 2 031 | 1 682 | +130 |
| Koniec lipca 2022 | 3 385 | 1 809 | 1 491 | -489 |
| Koniec sierpnia 2022 | 4 119 | 2 173 | 1 759 | +734 |
| Koniec września 2022 | 4 359 | 2 278 | 1 821 | +240 |
| Koniec października 2022 | 4 442 | 2 327 | 1 857 | +83 |
| Koniec listopada 2022 | 4 657 | 2 431 | 1 968 | +215 |
| Koniec grudnia 2022 | 4 819 | 2 514 | 2 020 | +162 |
| Koniec stycznia 2023 | 5 039 | 2 623 | 2 106 | +220 |
| Koniec lutego 2023 | 5 223 | 2 717 | 2 182 | +184 |
| Koniec marca 2023 | 5 400 | 2 808 | 2 292 | +177 |
| Koniec kwietnia 2023 | 5 444 | 2 843 | 2 306 | +44 |
| Koniec maja 2023 | 5 659 | 2 949 | 2 389 | +215 |
| Koniec czerwca 2023 | 5 893 | 3 108 | 2 535 | +234 |
| Koniec lipca 2023 | 6 020 | 3 127 | 2 542 | +127 |
| Koniec sierpnia 2023 | 6 153 | 3 230 | 2 617 | +133 |
| Koniec września 2023 | 6 398 | 3 336 | 2 709 | +245 |
| Koniec października 2023 | 6 697 | 3 488 | 2 841 | +299 |
| Koniec listopada 2023 | 7 063 | 3 671 | 2 967 | +366 |
| Koniec grudnia 2023 | 7 089 | 3 721 | 3 026 | +26 |
| Koniec stycznia 2024 | 7 273 | 3 801 | 3 074 | +184 |
| Koniec lutego 2024 | 7 166 | 3 746 | 3 022 | -107 |
| Koniec marca 2024 | 7 559 | 3 938 | 3 186 | +393 |
| Koniec kwietnia 2024 | 7 903 | 4 115 | 3 328 | +344 |
| Koniec maja 2024 | 8 113 | 4 223 | 3 409 | +210 |
| Koniec czerwca 2024 | 8 519 | 4 448 | 3 621 | +406 |
| Koniec lipca 2024 | 8 732 | 4 539 | 3 700 | +213 |
| Koniec sierpnia 2024 | 8 902 | 4 624 | 3 774 | +170 |
| Koniec września 2024 | 9 117 | 4 752 | 3 935 | +215 |
| Koniec października 2024 | 9 460 | 4 952 | 4 071 | +343 |
| Koniec listopada 2024 | 10 218 | 5 371 | 4 439 | +758 |
| Koniec grudnia 2024 | 10 596 | 5 573 | 4 630 | +378 |
| Koniec stycznia 2025 | 10 853 | 5 748 | 4 788 | +257 |
| Koniec lutego 2025 | 11 034 | 5 856 | 4 880 | +181 |
| Koniec marca 2025 | 11 200 | 5 946 | 4 973 | +166 |
| Koniec kwietnia 2025 | 11 504 | 6 117 | 5 089 | +304 |
| Koniec maja 2025 | 12 381 | 6 551 | 5 493 | +877 |
| Koniec czerwca 2025 | 13 231 | 6 711 | 5 620 | +850 |
| Koniec lipca 2025 | 13 611 | 6 865 | 5 723 | +380 |
| Koniec sierpnia 2025 | 13 774 | 6 862 | 5 765 | +163 |
| Koniec września 2025 | 14 010 | 6 959 | 5 849 | +236 |
| Koniec października 2025 | 14 314 | 7 113 | 5 958 | +304 |
| Koniec listopada 2025 | 14 728 | 7 323 | 6 095 | +414 |
| Koniec grudnia 2025 | 14 930 | 7 427 | 6 186 | +202 |
| Koniec stycznia 2026 | 15 004 | 7 459 | 6 226 | +74 |
| Koniec lutego 2026 | 15 073 | 7 516 | 6 263 | +69 |
| Koniec marca 2026 | 14 822 | 7 446 | 6 176 | -251 |
| Koniec kwietnia 2026 | 15 077 | 7 575 | 6 278 | +255 |
| Koniec maja 2026 | 15 354 | 7 696 | 6 361 | +277 |
| Koniec czerwca 2026 | 15 542 | 7 798 | 6 416 | +188 |
| Koniec lipca 2026 | 16 326 | 8 211 | 6 646 | +784 |
| Koniec sierpnia 2026 | 16 469 | 8 285 | 6 682 | +143 |
| Koniec września 2026 | 16 752 | 8 419 | 6 767 | +283 |
| Koniec października 2026 | 16 538 | 8 290 | 6 677 | -214 |
81,5 punktu ładowania przypadało na 1000 aut na prąd i hybryd plug-in na koniec października 2026 r. To Nasycenie ładowarkami finwire: punkty z ewidencji UDT podzielone przez park takich aut z 2025 r. (202 955).
Bazy ładowania na 10 tys. mieszkańców w powiatach
| Powiat | Bazy | Szybkie |
|---|---|---|
| Warszawa | 350 | 140 |
| Poznań | 188 | 98 |
| Gdańsk | 183 | 55 |
| Szczecin | 159 | 47 |
| Kraków | 158 | 77 |
| Wrocław | 153 | 71 |
| Łódź | 150 | 78 |
| Katowice | 108 | 42 |
| Powiat poznański | 92 | 50 |
| Olsztyn | 79 | 23 |
| Powiat | Na 10 tys. | Bazy |
|---|---|---|
| Powiat karkonoski | 5,90 | 35 |
| Powiat kołobrzeski | 5,24 | 40 |
| Koszalin | 5,16 | 54 |
| Olsztyn | 4,78 | 79 |
| Rybnik | 4,43 | 57 |
| Płock | 4,23 | 46 |
| Sosnowiec | 4,21 | 77 |
| Szczecin | 4,14 | 159 |
| Włocławek | 3,98 | 39 |
| Gorzów Wielkopolski | 3,96 | 45 |
Powiaty od 50 tys. mieszkańców w drugim zestawieniu. Bazy czynne na mapie UDT, przypisane do powiatów po współrzędnych.
Jak zmienia się udział elektryków w nowych autach?
7,2% fabrycznie nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce w 2025 r. to auta na prąd, a kolejne 5,7% to hybrydy plug-in. W 2020 r. elektryki miały 0,9% rynku nowych aut (3 679 sztuk). Najwięcej nowych aut wciąż jeździ na benzynę (50,6% bez hybryd) i w hybrydach bez wtyczki (21,4%).
- Benzyna
- Diesel
- Hybrydy bez wtyczki
- Hybrydy plug-in
- Elektryczne (BEV)
- LPG, gaz i inne
| Rok | Benzyna, % | Diesel, % | Hybrydy bez wtyczki, % | Hybrydy plug-in, % | Elektryczne (BEV), % | LPG, gaz i inne, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013: 290 983 nowych osobowych | 63,0% | 35,1% | 0,3% | 0,0% | 0,0% | 1,2% |
| 2014: 327 709 nowych osobowych | 61,0% | 37,0% | 0,6% | 0,0% | 0,0% | 1,5% |
| 2015: 356 337 nowych osobowych | 63,6% | 33,6% | 0,8% | 0,1% | 0,0% | 1,5% |
| 2016: 418 058 nowych osobowych | 64,9% | 31,7% | 1,2% | 0,1% | 0,0% | 1,6% |
| 2017: 490 651 nowych osobowych | 67,2% | 28,0% | 1,7% | 0,1% | 0,1% | 2,1% |
| 2018: 540 396 nowych osobowych | 69,8% | 24,7% | 2,2% | 0,1% | 0,1% | 1,4% |
| 2019: 561 153 nowych osobowych | 72,6% | 20,6% | 3,7% | 0,2% | 0,3% | 1,5% |
| 2020: 432 394 nowych osobowych | 67,6% | 19,8% | 8,5% | 1,0% | 0,9% | 2,2% |
| 2021: 450 831 nowych osobowych | 64,7% | 15,8% | 12,9% | 2,0% | 1,6% | 3,0% |
| 2022: 421 565 nowych osobowych | 62,4% | 14,2% | 15,6% | 2,3% | 2,7% | 2,9% |
| 2023: 477 258 nowych osobowych | 58,2% | 13,3% | 19,5% | 2,8% | 3,6% | 2,6% |
| 2024: 554 248 nowych osobowych | 56,3% | 13,1% | 21,9% | 2,7% | 3,0% | 3,0% |
| 2025: 600 504 nowych osobowych | 50,6% | 11,8% | 21,4% | 5,7% | 7,2% | 3,4% |
| Napęd | Auta | Udział | Rok wcześniej |
|---|---|---|---|
| Benzyna | 303 686 | 50,6% | 56,3% |
| Hybrydy bez wtyczki | 128 594 | 21,4% | 21,9% |
| Diesel | 70 695 | 11,8% | 13,1% |
| Elektryczne (BEV) | 43 311 | 7,2% | 3,0% |
| Hybrydy plug-in | 33 941 | 5,7% | 2,7% |
| LPG, gaz i inne | 20 277 | 3,4% | 3,0% |
Wszystkie pierwsze rejestracje miesiąc po miesiącu, z używanymi autami z importu i markami, pokazuje strona rejestracje samochodów.
Ile kosztuje elektryk w leasingu albo na kredyt?
Na koszt auta, także elektrycznego, składają się rata leasingu albo kredytu, ubezpieczenie i energia do jazdy. Kalkulatory poniżej liczą ratę leasingu i kredytu i porównują je ze sobą, a strony z danymi pokazują taryfy na prąd i ceny paliw, bez wskazywania konkretnego modelu auta.
Skąd są te dane?
Liczby samochodów elektrycznych dla całej Polski podaje Eurostat na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów: park to auta zarejestrowane na koniec roku, nowe to auta fabrycznie nowe zarejestrowane w danym roku, bez używanych sprowadzonych z zagranicy. Elektryk (BEV) jeździ wyłącznie na prąd, hybryda plug-in (PHEV) ma silnik spalinowy i baterię ładowaną z gniazdka, a zwykła hybryda (HEV) ładuje baterię sama.
Mapa i tabela elektryków według województw pochodzą z Eurostatu (regiony statystyczne NUTS 2, park samochodów osobowych na prąd i wszystkich osobowych na koniec roku). Województwo mazowieckie to suma dwóch regionów: Warszawy z okolicami i reszty województwa. Eurostat nie podaje w regionach hybryd plug-in, więc w tej części liczymy tylko auta na prąd.
Ładowarki pochodzą z Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych prowadzonej przez Urząd Dozoru Technicznego. Statystyka liczy lokalizacje, stacje i punkty ładowania; punkt to urządzenie, przy którym w danej chwili ładuje się jedno auto, nawet jeśli ma kilka złączy. Statystyka UDT obejmuje także punkty niedostępne dla użytkowników, a mapa pokazuje bazy czynne, dlatego baz na mapie jest mniej niż lokalizacji w statystyce. Szybka baza ma moc co najmniej 50 kW. Bazy przypisujemy do powiatów po współrzędnych, a liczbę mieszkańców bierzemy z danych GUS.
Udział elektryków w nowych autach finwire (finwire_ev_share_new_cars) to udział aut na prąd w fabrycznie nowych samochodach osobowych w roku. Nasycenie ładowarkami finwire (finwire_ev_charging_coverage) to liczba ogólnodostępnych punktów ładowania na koniec miesiąca na 1000 elektryków i hybryd plug-in w parku z ostatniego roku, który podał Eurostat.
Związek ładowarek i elektryków mierzymy współczynnikiem korelacji rang Spearmana z przedziałem ufności z losowania z powtórzeniami (1000 prób, stałe ziarno) i w wersji po uwzględnieniu mediany wynagrodzeń z danych GUS. Korelacja nie dowodzi przyczyny: ładowarki mogą powstawać tam, gdzie już jeżdżą elektryki, a dochody mogą wpływać na jedno i drugie.
Źródła: Eurostat, samochody osobowe według rodzaju energii, Eurostat, elektryki w regionach, Urząd Dozoru Technicznego, Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych. Pozostałe wskaźniki liczone przez finwire.pl zbiera strona indeksy finwire.
Źródło: Udział elektryków w nowych autach finwire (finwire_ev_share_new_cars, metoda v1), finwire.pl, https://finwire.pl/samochody-elektryczne, licencja CC BY 4.0
<a href="https://finwire.pl/samochody-elektryczne" data-series-id="finwire_ev_share_new_cars">Udział elektryków w nowych autach finwire</a> (finwire.pl, CC BY 4.0)Licencja CC BY 4.0: wynik indeksu można wykorzystywać z podaniem źródła finwire.pl i identyfikatora finwire_ev_share_new_cars.
Nasycenie ładowarkami finwire (finwire_ev_charging_coverage) za październik 2026: 81,5 na 1000 aut BEV i PHEV. Źródło: finwire.pl, https://finwire.pl/samochody-elektryczne
Źródło: Nasycenie ładowarkami finwire (finwire_ev_charging_coverage, metoda v1), finwire.pl, https://finwire.pl/samochody-elektryczne, licencja CC BY 4.0
<a href="https://finwire.pl/samochody-elektryczne" data-series-id="finwire_ev_charging_coverage">Nasycenie ładowarkami finwire</a> (finwire.pl, CC BY 4.0)Licencja CC BY 4.0: wynik indeksu można wykorzystywać z podaniem źródła finwire.pl i identyfikatora finwire_ev_charging_coverage.
Ogólnodostępne punkty ładowania w Polsce i Nasycenie ładowarkami finwire (metoda v1)
Licencja i cytowanie
Dane do pobrania udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Przy wykorzystaniu podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: Urząd Dozoru Technicznego, Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA); park aut: Eurostat, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/samochody-elektryczne)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Samochody elektryczne według województw i bazy ładowania
Licencja i cytowanie
Opracowanie finwire.pl udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Dane pierwotne publikuje Eurostat (tran_r_elvehst, tran_r_vehst); bazy ładowania: UDT EIPA; ludność: GUS - ich ponowne wykorzystanie określają warunki źródła. Podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: Eurostat (tran_r_elvehst, tran_r_vehst); bazy ładowania: UDT EIPA; ludność: GUS, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/samochody-elektryczne)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Najczęstsze pytania
- Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce?
- 102 710 osobowych aut wyłącznie na prąd i 100 245 hybryd plug-in było zarejestrowanych w Polsce na koniec 2025 r. według Eurostatu. Razem to 0,9% wszystkich samochodów osobowych.
- Które województwo ma najwięcej samochodów elektrycznych?
- Mazowieckie: 5,3 auta na prąd na 1000 samochodów osobowych na koniec 2024 r. (19 487 aut). Dane według województw z Eurostatu.
- Ile jest punktów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?
- 16 582 ogólnodostępnych punktów ładowania w 8 303 stacjach liczy ewidencja Urzędu Dozoru Technicznego (stan na 05.11.2026).
- Ile jest szybkich ładowarek w Polsce?
- 2 917 z 5 977 czynnych baz ładowania na mapie UDT (48,8%) ma moc co najmniej 50 kW, czyli należy do szybkich ładowarek.
- Czy tam, gdzie jest więcej ładowarek, jeździ więcej elektryków?
- To związek słaby dodatni: współczynnik Spearmana w 16 województwach wynosi 0,22. Związek nie mówi, co jest przyczyną: ładowarki mogą powstawać tam, gdzie już jeżdżą elektryki, elektryki mogą przybywać tam, gdzie są ładowarki, a na jedno i drugie mogą wpływać dochody. Szesnaście województw to mała próba: przedział ufności jest szeroki, a jedno województwo potrafi przesunąć wynik.
- Jaki procent nowych samochodów to elektryki?
- 7,2% fabrycznie nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce w 2025 r. to auta wyłącznie na prąd, a 5,7% to hybrydy plug-in (Eurostat).
- Skąd pochodzą dane o samochodach elektrycznych?
- Liczby aut podaje Eurostat na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, a ładowarki Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych Urzędu Dozoru Technicznego. Ludność i zarobki do wskaźników na mieszkańca pochodzą z GUS.
Dane na stronie mają charakter informacyjny i statystyczny. Pochodzą ze źródeł publicznych wskazanych na stronie i nie stanowią porady finansowej ani kredytowej.