Puls rejestracji aut finwire (finwire_car_registrations_pulse) za wrzesień 2026: 0,1%. Źródło: finwire.pl, https://finwire.pl/rejestracje-samochodow
Rejestracje samochodów w Polsce: wrzesień 2026
We wrześniu 2026 r. po raz pierwszy zarejestrowano w Polsce 126 881 samochodów osobowych, o 2,6% więcej rok do roku. Wszystkich pojazdów, z motocyklami, ciężarówkami i ciągnikami, było 176 559. Pierwsza rejestracja obejmuje auta fabrycznie nowe i używane sprowadzone z zagranicy.
Ile samochodów zarejestrowano w ostatnim miesiącu?
126 881 samochodów osobowych zarejestrowano po raz pierwszy w Polsce we wrześniu 2026 r., wobec 123 626 rok wcześniej. To najwięcej we wrześniu od 2014 r. Przez ostatnie 12 miesięcy przybyło 1 455 201 osobowych (+0,1% wobec 12 miesięcy wcześniej).
- Osobowe w miesiącu
- Wrzesień
| Miesiąc | Osobowe | |
|---|---|---|
| Styczeń 2014 | 78 927 | 104 239 |
| Luty 2014 | 77 142 | 113 636 |
| Marzec 2014 | 87 844 | 138 199 |
| Kwiecień 2014 | 95 786 | 136 844 |
| Maj 2014 | 87 035 | 125 163 |
| Czerwiec 2014 | 88 707 | 124 690 |
| Lipiec 2014 | 97 507 | 137 489 |
| Sierpień 2014 | 82 515 | 114 159 |
| Wrzesień 2014 | 90 348 | 122 762 |
| Październik 2014 | 99 968 | 130 778 |
| Listopad 2014 | 77 622 | 101 180 |
| Grudzień 2014 | 83 378 | 108 186 |
| Styczeń 2015 | 85 632 | 110 062 |
| Luty 2015 | 85 082 | 113 891 |
| Marzec 2015 | 105 094 | 148 740 |
| Kwiecień 2015 | 99 412 | 145 330 |
| Maj 2015 | 93 673 | 136 829 |
| Czerwiec 2015 | 98 542 | 142 871 |
| Lipiec 2015 | 110 327 | 153 387 |
| Sierpień 2015 | 89 049 | 122 634 |
| Wrzesień 2015 | 98 872 | 134 159 |
| Październik 2015 | 99 621 | 131 480 |
| Listopad 2015 | 90 388 | 119 082 |
| Grudzień 2015 | 91 167 | 126 090 |
| Styczeń 2016 | 97 047 | 121 232 |
| Luty 2016 | 104 348 | 137 250 |
| Marzec 2016 | 118 174 | 160 116 |
| Kwiecień 2016 | 114 792 | 162 463 |
| Maj 2016 | 110 369 | 153 889 |
| Czerwiec 2016 | 119 100 | 165 541 |
| Lipiec 2016 | 111 108 | 150 717 |
| Sierpień 2016 | 110 896 | 149 434 |
| Wrzesień 2016 | 115 291 | 152 903 |
| Październik 2016 | 111 987 | 142 997 |
| Listopad 2016 | 118 946 | 148 809 |
| Grudzień 2016 | 136 200 | 176 698 |
| Styczeń 2017 | 98 357 | 123 077 |
| Luty 2017 | 101 383 | 130 683 |
| Marzec 2017 | 128 926 | 176 063 |
| Kwiecień 2017 | 110 011 | 151 183 |
| Maj 2017 | 116 846 | 159 897 |
| Czerwiec 2017 | 118 094 | 161 115 |
| Lipiec 2017 | 115 111 | 155 418 |
| Sierpień 2017 | 112 806 | 150 517 |
| Wrzesień 2017 | 112 820 | 148 278 |
| Październik 2017 | 122 619 | 157 866 |
| Listopad 2017 | 108 621 | 137 422 |
| Grudzień 2017 | 105 258 | 138 258 |
| Styczeń 2018 | 117 482 | 147 214 |
| Luty 2018 | 110 603 | 141 131 |
| Marzec 2018 | 134 426 | 176 079 |
| Kwiecień 2018 | 134 426 | 176 079 |
| Maj 2018 | 122 489 | 168 514 |
| Czerwiec 2018 | 124 317 | 169 733 |
| Lipiec 2018 | 129 355 | 172 337 |
| Sierpień 2018 | 138 998 | 178 448 |
| Wrzesień 2018 | 103 474 | 139 693 |
| Październik 2018 | 129 425 | 169 070 |
| Listopad 2018 | 116 758 | 149 854 |
| Grudzień 2018 | 108 658 | 139 479 |
| Styczeń 2019 | 114 577 | 145 532 |
| Luty 2019 | 114 428 | 150 682 |
| Marzec 2019 | 132 198 | 180 987 |
| Kwiecień 2019 | 132 706 | 185 272 |
| Maj 2019 | 128 665 | 177 250 |
| Czerwiec 2019 | 117 249 | 161 535 |
| Lipiec 2019 | 137 171 | 183 705 |
| Sierpień 2019 | 126 769 | 165 607 |
| Wrzesień 2019 | 111 169 | 146 196 |
| Październik 2019 | 133 660 | 171 689 |
| Listopad 2019 | 114 977 | 145 629 |
| Grudzień 2019 | 121 218 | 154 115 |
| Styczeń 2020 | 113 971 | 147 655 |
| Luty 2020 | 113 296 | 149 826 |
| Marzec 2020 | 77 389 | 106 009 |
| Kwiecień 2020 | 44 449 | 67 159 |
| Maj 2020 | 71 303 | 111 529 |
| Czerwiec 2020 | 101 395 | 149 599 |
| Lipiec 2020 | 123 024 | 173 569 |
| Sierpień 2020 | 105 129 | 144 337 |
| Wrzesień 2020 | 119 464 | 160 049 |
| Październik 2020 | 114 640 | 152 448 |
| Listopad 2020 | 99 200 | 133 626 |
| Grudzień 2020 | 116 966 | 160 557 |
| Styczeń 2021 | 91 494 | 122 902 |
| Luty 2021 | 102 358 | 140 608 |
| Marzec 2021 | 131 768 | 188 058 |
| Kwiecień 2021 | 114 125 | 167 988 |
| Maj 2021 | 116 253 | 170 485 |
| Czerwiec 2021 | 122 156 | 175 920 |
| Lipiec 2021 | 115 553 | 163 018 |
| Sierpień 2021 | 106 037 | 147 111 |
| Wrzesień 2021 | 108 233 | 149 352 |
| Październik 2021 | 104 131 | 143 568 |
| Listopad 2021 | 99 049 | 137 252 |
| Grudzień 2021 | 99 926 | 141 855 |
| Styczeń 2022 | 84 364 | 116 785 |
| Luty 2022 | 91 845 | 129 092 |
| Marzec 2022 | 105 855 | 154 626 |
| Kwiecień 2022 | 96 469 | 142 196 |
| Maj 2022 | 99 663 | 147 888 |
| Czerwiec 2022 | 101 992 | 148 873 |
| Lipiec 2022 | 92 445 | 135 515 |
| Sierpień 2022 | 91 185 | 131 251 |
| Wrzesień 2022 | 97 173 | 142 986 |
| Październik 2022 | 89 774 | 126 879 |
| Listopad 2022 | 88 743 | 126 389 |
| Grudzień 2022 | 87 044 | 121 959 |
| Styczeń 2023 | 88 202 | 123 610 |
| Luty 2023 | 91 379 | 127 002 |
| Marzec 2023 | 116 585 | 165 882 |
| Kwiecień 2023 | 92 576 | 137 139 |
| Maj 2023 | 99 685 | 148 296 |
| Czerwiec 2023 | 103 083 | 151 340 |
| Lipiec 2023 | 98 423 | 143 704 |
| Sierpień 2023 | 102 649 | 146 598 |
| Wrzesień 2023 | 103 509 | 144 493 |
| Październik 2023 | 113 551 | 155 676 |
| Listopad 2023 | 105 661 | 144 370 |
| Grudzień 2023 | 98 168 | 134 088 |
| Styczeń 2024 | 108 982 | 147 257 |
| Luty 2024 | 118 381 | 161 533 |
| Marzec 2024 | 127 845 | 180 756 |
| Kwiecień 2024 | 123 473 | 180 050 |
| Maj 2024 | 115 736 | 166 626 |
| Czerwiec 2024 | 122 022 | 175 015 |
| Lipiec 2024 | 123 129 | 175 382 |
| Sierpień 2024 | 109 384 | 153 524 |
| Wrzesień 2024 | 115 702 | 160 030 |
| Październik 2024 | 133 089 | 180 265 |
| Listopad 2024 | 116 115 | 154 662 |
| Grudzień 2024 | 120 210 | 162 323 |
| Styczeń 2025 | 113 535 | - |
| Luty 2025 | 114 444 | 157 099 |
| Marzec 2025 | 130 714 | 187 323 |
| Kwiecień 2025 | 126 100 | 185 297 |
| Maj 2025 | 119 294 | 174 867 |
| Czerwiec 2025 | 118 827 | 173 534 |
| Lipiec 2025 | 128 596 | 186 108 |
| Sierpień 2025 | 109 393 | 154 730 |
| Wrzesień 2025 | 123 626 | 171 794 |
| Październik 2025 | 129 785 | 177 065 |
| Listopad 2025 | 108 830 | 146 963 |
| Grudzień 2025 | 131 852 | 177 402 |
| Styczeń 2026 | 98 028 | 137 077 |
| Luty 2026 | 109 727 | 151 317 |
| Marzec 2026 | 140 344 | 206 017 |
| Kwiecień 2026 | 123 637 | 186 547 |
| Maj 2026 | 116 399 | 175 060 |
| Czerwiec 2026 | 128 357 | 190 371 |
| Lipiec 2026 | 131 558 | 191 609 |
| Sierpień 2026 | 109 803 | 157 834 |
| Wrzesień 2026 | 126 881 | 176 559 |
wrzesień na tle poprzednich lat
| Rok | Osobowe |
|---|---|
| Wrzesień 2014 | 90 348 |
| Wrzesień 2015 | 98 872 |
| Wrzesień 2016 | 115 291 |
| Wrzesień 2017 | 112 820 |
| Wrzesień 2018 | 103 474 |
| Wrzesień 2019 | 111 169 |
| Wrzesień 2020 | 119 464 |
| Wrzesień 2021 | 108 233 |
| Wrzesień 2022 | 97 173 |
| Wrzesień 2023 | 103 509 |
| Wrzesień 2024 | 115 702 |
| Wrzesień 2025 | 123 626 |
| Wrzesień 2026 | 126 881 |
Jakie pojazdy rejestruje się w Polsce?
70,2% wszystkich pierwszych rejestracji z ostatnich 12 miesięcy to samochody osobowe. Dalej są samochody ciężarowe (8,4%), motocykle (6,9%) i przyczepy lekkie (3,1%). Motocykle mają wyraźny sezon: w marcu 2026 r. zarejestrowano ich 18 732, a w listopadzie 2025 r. tylko 5 654.
| Miesiąc | Motocykle |
|---|---|
| Październik 2024 | 8 079 |
| Listopad 2024 | 5 701 |
| Grudzień 2024 | 7 511 |
| Styczeń 2025 | - |
| Luty 2025 | 8 331 |
| Marzec 2025 | 14 817 |
| Kwiecień 2025 | 16 827 |
| Maj 2025 | 15 156 |
| Czerwiec 2025 | 14 694 |
| Lipiec 2025 | 15 638 |
| Sierpień 2025 | 11 252 |
| Wrzesień 2025 | 9 860 |
| Październik 2025 | 7 712 |
| Listopad 2025 | 5 654 |
| Grudzień 2025 | 6 010 |
| Styczeń 2026 | 5 969 |
| Luty 2026 | 7 901 |
| Marzec 2026 | 18 732 |
| Kwiecień 2026 | 18 120 |
| Maj 2026 | 16 431 |
| Czerwiec 2026 | 16 992 |
| Lipiec 2026 | 16 474 |
| Sierpień 2026 | 12 483 |
| Wrzesień 2026 | 9 633 |
| Rodzaj | W miesiącu | Zmiana r/r | 12 miesięcy | Udział |
|---|---|---|---|---|
| Samochody osobowe | 126 881 | +2,6% | 1 455 201 | 70,2% |
| Samochody ciężarowe | 14 538 | +1,7% | 174 992 | 8,4% |
| Motocykle | 9 633 | -2,3% | 142 111 | 6,9% |
| Przyczepy lekkie | 5 373 | +5,8% | 63 795 | 3,1% |
| Ciągniki rolnicze | 5 177 | +8,6% | 63 314 | 3,1% |
| Ciągniki samochodowe | 3 515 | +13,4% | 37 800 | 1,8% |
| Naczepy ciężarowe | 2 816 | +14,6% | 30 702 | 1,5% |
| Przyczepy ciężarowe | 2 449 | +1,5% | 29 889 | 1,4% |
| Motorowery | 2 582 | +9,3% | 26 574 | 1,3% |
| Samochody specjalne | 982 | +3,2% | 13 505 | 0,7% |
| Przyczepy specjalne | 843 | -12,1% | 11 592 | 0,6% |
| Przyczepy ciężarowe rolnicze | 650 | -14,6% | 9 975 | 0,5% |
| Autobusy | 475 | -6,1% | 7 404 | 0,4% |
| Inne pojazdy samochodowe | 635 | -1,9% | 6 831 | 0,3% |
| Naczepy specjalne | 8 | -27,3% | 100 | 0,0% |
| Trolejbusy | 0 | - | 33 | 0,0% |
| Kolejki turystyczne | 2 | - | 3 | 0,0% |
Gdzie rejestruje się najwięcej aut?
74,5 pojazdów na 1000 mieszkańców zarejestrowano po raz pierwszy w ciągu 12 miesięcy do sierpnia 2026 r. w województwie mazowieckim, najwięcej w kraju. Najmniej w województwie warmińsko-mazurskim: 43,1. Najwięcej pojazdów w liczbach bezwzględnych przybywa w województwie mazowieckim (19,3% kraju). Dane województw za wrzesień 2026 wstrzymaliśmy, bo źródło podało niespójny podział; mapa pokazuje sierpień 2026.
| Województwo | W miesiącu | Zmiana r/r | 12 miesięcy | Na 1000 mieszkańców (12 mies.) | Udział |
|---|---|---|---|---|---|
| Mazowieckie | 30 528 | +4,0% | 410 291 | 74,5 | 19,3% |
| Wielkopolskie | 18 355 | -0,2% | 251 049 | 72,3 | 11,6% |
| Śląskie | 15 096 | +1,5% | 199 408 | 46,8 | 9,6% |
| Małopolskie | 13 781 | +1,8% | 182 777 | 53,3 | 8,7% |
| Dolnośląskie | 11 657 | +1,1% | 153 456 | 53,7 | 7,4% |
| Pomorskie | 10 073 | +5,2% | 129 230 | 54,8 | 6,4% |
| Łódzkie | 8 155 | -1,4% | 112 235 | 48,2 | 5,2% |
| Podkarpackie | 7 945 | +2,5% | 97 444 | 47,5 | 5,0% |
| Lubelskie | 7 296 | -1,6% | 92 424 | 46,7 | 4,6% |
| Kujawsko-pomorskie | 7 184 | -0,7% | 94 373 | 47,9 | 4,6% |
| Zachodniopomorskie | 5 561 | +1,9% | 71 701 | 44,5 | 3,5% |
| Lubuskie | 4 892 | +7,1% | 58 340 | 60,5 | 3,1% |
| Świętokrzyskie | 4 844 | -0,9% | 62 154 | 54,2 | 3,1% |
| Warmińsko-mazurskie | 4 795 | +6,1% | 57 782 | 43,1 | 3,0% |
| Podlaskie | 4 331 | +5,3% | 53 589 | 47,6 | 2,7% |
| Opolskie | 3 341 | +2,9% | 42 803 | 46,4 | 2,1% |
Dane województw za wrzesień 2026 wstrzymane - źródło podało niespójny podział. Mapa i tabela pokazują sierpień 2026; suma kraju za wrzesień 2026 jest w danych.
Ile aut marek z Chin rejestruje się w Polsce?
7,1% samochodów osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy we wrześniu 2026 r. to marki z Chin, wobec 3,7% we wrześniu 2025 r. Rekord to 7,6% w grudniu 2025 r. Najwięcej w województwie pomorskim (9,7%), najmniej w województwie świętokrzyskim (5,2%). Do marek z Chin liczymy te, których właściciel ma siedzibę w Chinach.
- Udział marek z Chin, %
| Miesiąc | Udział, % | ||
|---|---|---|---|
| Styczeń 2023 | 0,0% | 34 | 88 202 |
| Luty 2023 | 0,0% | 5 | 91 379 |
| Marzec 2023 | 0,0% | 15 | 116 585 |
| Kwiecień 2023 | 0,0% | 12 | 92 576 |
| Maj 2023 | 0,0% | 23 | 99 685 |
| Czerwiec 2023 | |||
| Lipiec 2023 | 0,0% | 13 | 98 423 |
| Sierpień 2023 | 0,0% | 9 | 102 649 |
| Wrzesień 2023 | 0,0% | 17 | 103 509 |
| Październik 2023 | 0,0% | 22 | 113 551 |
| Listopad 2023 | 0,0% | 41 | 105 661 |
| Grudzień 2023 | 0,1% | 55 | 98 168 |
| Styczeń 2024 | 0,2% | 201 | 108 982 |
| Luty 2024 | 0,3% | 350 | 118 381 |
| Marzec 2024 | 0,3% | 397 | 127 845 |
| Kwiecień 2024 | 0,5% | 593 | 123 473 |
| Maj 2024 | 0,7% | 800 | 115 736 |
| Czerwiec 2024 | 1,2% | 1 414 | 122 022 |
| Lipiec 2024 | 0,7% | 905 | 123 129 |
| Sierpień 2024 | 0,5% | 585 | 109 384 |
| Wrzesień 2024 | 0,6% | 742 | 115 702 |
| Październik 2024 | 1,2% | 1 560 | 133 089 |
| Listopad 2024 | 1,5% | 1 689 | 116 115 |
| Grudzień 2024 | 1,6% | 1 929 | 120 210 |
| Styczeń 2025 | 1,9% | 2 168 | 113 535 |
| Luty 2025 | 2,0% | 2 260 | 114 444 |
| Marzec 2025 | 2,3% | 2 991 | 130 714 |
| Kwiecień 2025 | 2,6% | 3 310 | 126 100 |
| Maj 2025 | 2,9% | 3 424 | 118 469 |
| Czerwiec 2025 | 2,7% | 3 174 | 118 827 |
| Lipiec 2025 | 3,3% | 4 269 | 128 596 |
| Sierpień 2025 | 3,6% | 3 936 | 109 393 |
| Wrzesień 2025 | 3,7% | 4 572 | 123 626 |
| Październik 2025 | 4,2% | 5 492 | 129 785 |
| Listopad 2025 | 4,8% | 5 260 | 108 830 |
| Grudzień 2025 | 7,6% | 9 996 | 131 852 |
| Styczeń 2026 | |||
| Luty 2026 | 5,1% | 5 624 | 109 727 |
| Marzec 2026 | 5,5% | 7 660 | 140 344 |
| Kwiecień 2026 | 5,5% | 6 802 | 123 637 |
| Maj 2026 | 6,4% | 7 464 | 116 399 |
| Czerwiec 2026 | 7,1% | 9 174 | 128 357 |
| Lipiec 2026 | 6,9% | 9 053 | 131 558 |
| Sierpień 2026 | 6,8% | 7 478 | 109 803 |
| Wrzesień 2026 | 7,1% | 9 009 | 126 881 |
Kliknięcie województwa na mapie przełącza wykres i tabelę marek na to województwo.
Które marki rejestruje się najczęściej?
11 330 aut marki Volkswagen (8,9% rynku) zarejestrowano po raz pierwszy we wrześniu 2026 r., najwięcej spośród marek samochodów osobowych. Dalej Toyota (10 026) i Skoda (8 784). Marki z Chin miały 7,1% rejestracji (9 009 aut), najwięcej MG (2 523).
| # | Marka | Auta | Udział | Zmiana r/r |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Volkswagen | 11 330 | 8,9% | +6,6% |
| 2 | Toyota | 10 026 | 7,9% | -7,1% |
| 3 | Skoda | 8 784 | 6,9% | +6,7% |
| 4 | Audi | 7 767 | 6,1% | -6,5% |
| 5 | Ford | 7 159 | 5,6% | -12,4% |
| 6 | Opel | 6 877 | 5,4% | -4,7% |
| 7 | BMW | 6 572 | 5,2% | -7,4% |
| 8 | Mercedes-Benz | 6 426 | 5,1% | +2,6% |
| 9 | Hyundai | 5 691 | 4,5% | +11,8% |
| 10 | KIA | 5 646 | 4,4% | +9,3% |
| 11 | Renault | 4 961 | 3,9% | +0,7% |
| 12 | Peugeot | 4 275 | 3,4% | -3,6% |
| 13 | Volvo | 3 343 | 2,6% | -4,5% |
| 14 | Dacia | 2 958 | 2,3% | +19,6% |
| 15 | Nissan | 2 818 | 2,2% | -5,2% |
| 16 | Mazda | 2 671 | 2,1% | +40,2% |
| 17 | Citroen | 2 662 | 2,1% | -13,5% |
| 18 | MGz Chin | 2 523 | 2,0% | +80,7% |
| 19 | Seat | 1 996 | 1,6% | +2,6% |
| 20 | Fiat | 1 969 | 1,6% | -4,0% |
Jakim paliwem jeżdżą nowe auta?
50,6% fabrycznie nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w 2025 r. jeździ na benzynę bez napędu hybrydowego, 21,4% to hybrydy bez wtyczki, 11,8% diesle, a 7,2% auta na prąd (rok wcześniej 3,0%). Nowych aut było 600 504. W całym parku osobowych 14,9% aut ma instalację LPG (2025 r.).
- Benzyna
- Diesel
- Hybrydy bez wtyczki
- Hybrydy plug-in
- Elektryczne (BEV)
- LPG, gaz i inne
| Rok | Benzyna, % | Diesel, % | Hybrydy bez wtyczki, % | Hybrydy plug-in, % | Elektryczne (BEV), % | LPG, gaz i inne, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013: 290 983 nowych osobowych | 63,0% | 35,1% | 0,3% | 0,0% | 0,0% | 1,2% |
| 2014: 327 709 nowych osobowych | 61,0% | 37,0% | 0,6% | 0,0% | 0,0% | 1,5% |
| 2015: 356 337 nowych osobowych | 63,6% | 33,6% | 0,8% | 0,1% | 0,0% | 1,5% |
| 2016: 418 058 nowych osobowych | 64,9% | 31,7% | 1,2% | 0,1% | 0,0% | 1,6% |
| 2017: 490 651 nowych osobowych | 67,2% | 28,0% | 1,7% | 0,1% | 0,1% | 2,1% |
| 2018: 540 396 nowych osobowych | 69,8% | 24,7% | 2,2% | 0,1% | 0,1% | 1,4% |
| 2019: 561 153 nowych osobowych | 72,6% | 20,6% | 3,7% | 0,2% | 0,3% | 1,5% |
| 2020: 432 394 nowych osobowych | 67,6% | 19,8% | 8,5% | 1,0% | 0,9% | 2,2% |
| 2021: 450 831 nowych osobowych | 64,7% | 15,8% | 12,9% | 2,0% | 1,6% | 3,0% |
| 2022: 421 565 nowych osobowych | 62,4% | 14,2% | 15,6% | 2,3% | 2,7% | 2,9% |
| 2023: 477 258 nowych osobowych | 58,2% | 13,3% | 19,5% | 2,8% | 3,6% | 2,6% |
| 2024: 554 248 nowych osobowych | 56,3% | 13,1% | 21,9% | 2,7% | 3,0% | 3,0% |
| 2025: 600 504 nowych osobowych | 50,6% | 11,8% | 21,4% | 5,7% | 7,2% | 3,4% |
| Napęd | Auta | Udział | Rok wcześniej |
|---|---|---|---|
| Benzyna | 303 686 | 50,6% | 56,3% |
| Hybrydy bez wtyczki | 128 594 | 21,4% | 21,9% |
| Diesel | 70 695 | 11,8% | 13,1% |
| Elektryczne (BEV) | 43 311 | 7,2% | 3,0% |
| Hybrydy plug-in | 33 941 | 5,7% | 2,7% |
| LPG, gaz i inne | 20 277 | 3,4% | 3,0% |
Gdzie jeździ najwięcej aut na prąd i ile jest ładowarek, pokazuje strona samochody elektryczne.
Jak sfinansować i ubezpieczyć auto?
Za 126 881 pierwszymi rejestracjami w miesiącu stoją decyzje o leasingu, kredycie i ubezpieczeniu. Kalkulatory poniżej liczą ratę leasingu i kredytu, porównują oba sposoby finansowania i pomagają ocenić, czy autocasco się opłaca, bez wskazywania konkretnej oferty.
Skąd są te dane i czym jest pierwsza rejestracja?
Pierwsza rejestracja w Polsce: pojazd po raz pierwszy wpisany do polskiego rejestru, fabrycznie nowy albo używany sprowadzony z zagranicy. Liczby z Centralnej Ewidencji Pojazdów, publikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Liczby według rodzajów pojazdów i województw pochodzą z zestawień Ministerstwa Cyfryzacji na portalu dane.gov.pl, od stycznia 2014 r. Marki samochodów osobowych pochodzą z osobnych zestawień ministerstwa (od stycznia 2023 r.). Wskaźnik na 1000 mieszkańców liczymy z liczby ludności GUS.
Każdy nowy plik sprawdzamy: suma województw musi zgadzać się z sumą rodzajów pojazdów, udział województwa nie może odbiegać o więcej niż 40% od jego typowego udziału z poprzedniego roku, a miesiąc nie może być kopią tego samego miesiąca z innego roku. Niespójny miesiąc wstrzymujemy do czasu poprawki źródła. W ostatnich 24 miesiącach wstrzymaliśmy 3 zestawy danych: styczeń 2025 (rodzaje pojazdów), styczeń 2025 (województwa), wrzesień 2026 (województwa).
Struktura paliw nowych aut pochodzi z Eurostatu i obejmuje tylko auta fabrycznie nowe; dlatego nowych aut jest tam mniej niż pierwszych rejestracji, które liczą też używane z importu.
Puls rejestracji aut finwire (finwire_car_registrations_pulse) to zmiana sumy pierwszych rejestracji samochodów osobowych z 12 miesięcy wobec 12 miesięcy wcześniej, w procentach. Udział marek z Chin finwire (finwire_chinese_brands_share) to udział marek z Chin w pierwszych rejestracjach osobowych w miesiącu. Marka z Chin to marka, której właściciel ma siedzibę w Chinach (np. BYD, MG, Chery z Omodą i Jaecoo, Geely, Leapmotor). Volvo, Polestar i Lotus liczymy jako marki europejskie, choć należą do chińskiej grupy Geely; smart jako spółkę z udziałem Mercedesa. To klasyfikacja redakcji finwire.pl, nie urzędowa.
Źródła: Ministerstwo Cyfryzacji, pojazdy zarejestrowane według rodzajów, według województw, marki samochodów osobowych (dane.gov.pl), Eurostat, nowe samochody według rodzaju energii. Pozostałe wskaźniki liczone przez finwire.pl zbiera strona indeksy finwire.
Źródło: Puls rejestracji aut finwire (finwire_car_registrations_pulse, metoda v1), finwire.pl, https://finwire.pl/rejestracje-samochodow, licencja CC BY 4.0
<a href="https://finwire.pl/rejestracje-samochodow" data-series-id="finwire_car_registrations_pulse">Puls rejestracji aut finwire</a> (finwire.pl, CC BY 4.0)Licencja CC BY 4.0: wynik indeksu można wykorzystywać z podaniem źródła finwire.pl i identyfikatora finwire_car_registrations_pulse.
Udział marek z Chin finwire (finwire_chinese_brands_share) za wrzesień 2026: 7,1%. Źródło: finwire.pl, https://finwire.pl/rejestracje-samochodow
Źródło: Udział marek z Chin finwire (finwire_chinese_brands_share, metoda v1), finwire.pl, https://finwire.pl/rejestracje-samochodow, licencja CC BY 4.0
<a href="https://finwire.pl/rejestracje-samochodow" data-series-id="finwire_chinese_brands_share">Udział marek z Chin finwire</a> (finwire.pl, CC BY 4.0)Licencja CC BY 4.0: wynik indeksu można wykorzystywać z podaniem źródła finwire.pl i identyfikatora finwire_chinese_brands_share.
Pierwsze rejestracje pojazdów w Polsce, Puls rejestracji aut finwire i Udział marek z Chin finwire (metoda v1)
Licencja i cytowanie
Dane do pobrania udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Przy wykorzystaniu podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji (dane CEPiK) na dane.gov.pl, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/rejestracje-samochodow)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Najczęstsze pytania
- Ile samochodów rejestruje się w Polsce miesięcznie?
- 126 881 samochodów osobowych zarejestrowano po raz pierwszy we wrześniu 2026 r. Średnio przez ostatnie 12 miesięcy było to 121 267 aut miesięcznie.
- Który miesiąc był rekordowy w rejestracjach samochodów?
- Marzec 2026: 140 344 pierwszych rejestracji samochodów osobowych, najwięcej w jednym miesiącu od stycznia 2014 r.
- Jakie marki samochodów rejestruje się najczęściej?
- Volkswagen (115 862), Toyota (106 120), Skoda (87 815) to najczęściej rejestrowane marki samochodów osobowych w 12 miesiącach do września 2026 r.
- Ile samochodów marek z Chin rejestruje się w Polsce?
- 9 009 aut, czyli 7,1% samochodów osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy we wrześniu 2026 r., to marki z Chin, najwięcej MG, BYD, Chery.
- Ile nowych samochodów to elektryki?
- 7,2% fabrycznie nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w 2025 r. to auta na prąd, a 5,7% hybrydy plug-in (Eurostat).
- Czym jest pierwsza rejestracja samochodu w Polsce?
- To pierwsze wpisanie pojazdu do polskiego rejestru: dotyczy aut fabrycznie nowych i używanych sprowadzonych z zagranicy. Przerejestrowanie auta już jeżdżącego w Polsce, na przykład po sprzedaży, nie jest pierwszą rejestracją.
Dane na stronie mają charakter informacyjny i statystyczny. Pochodzą ze źródeł publicznych wskazanych na stronie i nie stanowią porady finansowej ani kredytowej.