14 239 zł brutto miesięcznie to próg wejścia do najlepiej opłacanych 10% zatrudnionych w Polsce za maj 2026 (GUS, dziewiąty decyl wynagrodzeń). Mediana w tym samym okresie wynosi 7 550 zł, więc próg jest o 88,6% wyższy od mediany.
4 806 zł zamyka od dołu pierwszy decyl, poniżej którego mieści się najniżej opłacana dziesiąta część zatrudnionych (GUS, maj 2026). Między jednym a drugim krańcem rozkładu leży cała reszta rynku pracy.
Jak duża jest przepaść między najniższymi a najwyższymi płacami?
2,96 razy - tyle wynosi stosunek dziewiątego decyla do pierwszego (14 239 zł wobec 4 806 zł, GUS, maj 2026). Innymi słowy próg wejścia do najlepiej opłacanych 10% jest ponad 3,0 razy wyższy niż pułap, poniżej którego zarabia najniżej opłacana dziesiąta część zatrudnionych.
Decyl to jeden z dziewięciu punktów dzielących rozkład na dziesięć równych części. Pierwszy decyl odcina 10% najniżej opłacanych, dziewiąty otwiera 10% najlepiej opłacanych. Pełna drabina z podziałem na płeć wygląda tak:
| Punkt rozkładu | Ogółem | Mężczyźni | Kobiety |
|---|---|---|---|
| Decyl 1 | 4 806 zł | 4 806 zł | 4 806 zł |
| Decyl 2 | 5 324 zł | 5 172 zł | 5 428 zł |
| Decyl 3 | 6 043 zł | 6 098 zł | 6 006 zł |
| Decyl 4 | 6 786 zł | 6 908 zł | 6 655 zł |
| Mediana | 7 550 zł | 7 743 zł | 7 360 zł |
| Decyl 6 | 8 435 zł | 8 708 zł | 8 200 zł |
| Decyl 7 | 9 500 zł | 9 730 zł | 9 264 zł |
| Decyl 8 | 11 068 zł | 11 410 zł | 10 751 zł |
| Decyl 9 | 14 239 zł | 15 074 zł | 13 460 zł |
Lewa krawędź rozkładu jest ścięta płacą minimalną: pierwszy decyl wypada dokładnie tak samo u kobiet i u mężczyzn (4 806 zł), bo ustawowe minimum jest wspólnym progiem dla obu grup.

Dlaczego średnia jest wyższa od mediany?
9 178 zł wynosi przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej, czyli 1 628 zł więcej niż mediana (21,6% różnicy, GUS, maj 2026). Mediana to kwota dzieląca zatrudnionych na pół: połowa zarabia mniej, połowa więcej. Średnia sumuje wszystkie wynagrodzenia i dzieli przez liczbę osób, więc podnoszą ją najwyższe pensje.
Rozjazd obu miar rośnie razem z rozwarstwieniem płac. Im dłuższy prawy ogon rozkładu, czyli im wyższe zarobki najlepiej opłacanej grupy, tym mocniej średnia odrywa się od tego, co faktycznie dostaje typowy pracownik. Z tego powodu w opisie wynagrodzeń mediana mówi więcej niż średnia.
Ile wynosi różnica między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn?
4,9% - o tyle mediana wynagrodzeń kobiet jest niższa od mediany mężczyzn (7 360 zł wobec 7 743 zł, GUS, maj 2026). W ujęciu kwotowym to 383 zł miesięcznie brutto.
GUS publikuje pełne decyle osobno dla obu grup, więc różnicę widać na całej długości rozkładu, a nie tylko w jego środku. Przy dolnej krawędzi rozkładu obie grupy zbiegają się do zbliżonych kwot, bo ogranicza je płaca minimalna.

W jakim wieku zarabia się najwięcej?
7 851 zł - najwyższą medianę wynagrodzeń ma grupa 35-44 (GUS, maj 2026), praktycznie na równi z grupą 45-54 (7 831 zł, 20 zł różnicy). Najniższą notuje grupa 24 lata i mniej z kwotą 6 025 zł, czyli o 1 826 zł mniej. Krzywa płac rośnie z wiekiem, ale nie w nieskończoność.
| Grupa wieku | Mediana ogółem | Mężczyźni | Kobiety |
|---|---|---|---|
| 24 lata i mniej | 6 025 zł | 6 203 zł | 5 844 zł |
| 25-34 | 7 315 zł | 7 570 zł | 7 059 zł |
| 35-44 | 7 851 zł | 8 304 zł | 7 502 zł |
| 45-54 | 7 831 zł | 8 246 zł | 7 560 zł |
| 55-64 | 7 597 zł | 7 454 zł | 7 706 zł |
| 65 lat i więcej | 7 453 zł | 7 137 zł | 7 700 zł |
W jakiej branży płacą najlepiej?
12 664 zł - taką medianę wynagrodzeń notuje sekcja "Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji", najwyższą w gospodarce (GUS, maj 2026). Na drugim końcu jest "Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi" z medianą 4 950 zł. Dystans między skrajnymi sekcjami wynosi 7 714 zł. Tabela pokazuje pięć sekcji z czołówki i trzy z końca stawki.
| Sekcja gospodarki | Mediana brutto |
|---|---|
| Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji | 12 664 zł |
| Działalność finansowa i ubezpieczeniowa | 11 192 zł |
| Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i powietrze do układów klimatyzacyjnych | 11 000 zł |
| Górnictwo i wydobywanie | 10 434 zł |
| Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści | 9 970 zł |
| Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca | 5 447 zł |
| Budownictwo | 5 316 zł |
| Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi | 4 950 zł |
GUS publikuje mediany także dla poszczególnych działów PKD, w tym wydaniu dla 80 z nich. Różnice wewnątrz jednej sekcji bywają większe niż między sekcjami, bo obok siebie stoją działy o zupełnie innej strukturze kwalifikacji.
Gdzie w Polsce mediana wynagrodzeń jest najwyższa?
8 483 zł w województwie mazowieckim - to najwyższa mediana wynagrodzeń brutto w kraju (GUS, maj 2026). Najniższą notuje podkarpackie z kwotą 7 028 zł. Różnica między skrajnymi województwami sięga 1 455 zł miesięcznie. Tabela pokazuje pięć województw z czołówki i trzy z końca stawki, spośród 16 w kraju.
| Województwo | Mediana brutto | Różnica do kraju |
|---|---|---|
| Mazowieckie | 8 483 zł | +933 zł |
| Dolnośląskie | 7 913 zł | +363 zł |
| Pomorskie | 7 692 zł | +142 zł |
| Małopolskie | 7 612 zł | +62 zł |
| Śląskie | 7 589 zł | +39 zł |
| Warmińsko-Mazurskie | 7 080 zł | -470 zł |
| Świętokrzyskie | 7 050 zł | -501 zł |
| Podkarpackie | 7 028 zł | -522 zł |
Na poziomie powiatów rozpiętość jest jeszcze większa: najwyższą medianę ma m. st. Warszawa (10 007 zł), a GUS publikuje te dane dla wszystkich 380 powiatów. W tej tablicy wynagrodzenie liczy się do miejsca zamieszkania pracownika, a nie do siedziby firmy, więc powiaty podmiejskie dużych miast wypadają wysoko.
Jak szybko rosną wynagrodzenia w Polsce?
+6,6% rok do roku - o tyle zmieniła się mediana wynagrodzeń brutto wobec tego samego miesiąca rok wcześniej (7 550 zł wobec 7 082 zł, GUS). W kwotach to 468 zł różnicy.
Szereg miesięczny prowadzony przez GUS obejmuje w tym wydaniu 29 miesięcy. Aktualny przebieg mediany, wraz z pozycją własnej pensji na rozkładzie, można sprawdzić w narzędziu Percentyl zarobków.
Co ta kwota oznacza dla Twojego budżetu?
7 550 zł brutto to punkt odniesienia, a nie kwota na rękę. Wysokość raty kredytu, zdolność kredytowa i to, ile zostaje po opłatach, zależą od Twojej indywidualnej sytuacji. Poniższe narzędzia liczą to na bieżących danych rynkowych.
- Percentyl zarobków pokazuje, ile procent pracujących zarabia mniej od Ciebie, z podziałem na wiek, branżę i powiat.
- Kalkulator wynagrodzeń brutto netto przelicza kwotę brutto na wypłatę.
- Zdolność kredytowa wylicza maksymalną kwotę kredytu przy tej pensji.
- Decyzjomat hipoteczny daje werdykt, czy brać kredyt teraz, czy poczekać.
- Decyzjomat nadwyżki podpowiada, co zrobić z tym, co zostaje co miesiąc.
- Rankingi kont i lokat porównują bieżące oferty banków.
Powiązane analizy
- Mediana wynagrodzeń w Polsce to 7 695 zł. Tyle zarabia połowa pracujących
- Płacenie kartą za granicą 2026: ile kosztuje przewalutowanie i dlaczego DCC to pułapka
- Wynagrodzenia wrzesień 2026: 9 525,05 zł po wyrównaniu sezonowym - płace rosną, etatów ubywa
- Odprawa pośmiertna 2026: 1, 3 lub 6 pensji - komu przysługuje i jak ją uzyskać
- PPK 2026: ile zyskujesz? Przy pensji 9 266 zł każda wpłacona złotówka daje 1,70 zł
- Wszystkie teksty z kategorii makroekonomia
Źródło danych i aktualizacja
Dane pochodzą z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego "Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w maju 2026 r.", wydanej 4 listopada 2026. Obejmują wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej za maj 2026.
Liczby w tym tekście pochodzą wprost z tablic tej publikacji i odnoszą się do stanu na maj 2026. Kolejne wydanie GUS podmienia je na naszych stronach automatycznie, bez przepisywania treści.
Publikacja źródłowa: stat.gov.pl.
Narzędzia do Twojej decyzji
Najczęstsze pytania
- Ile wynosi mediana wynagrodzeń w Polsce?
- 7 550 zł brutto miesięcznie za maj 2026 (GUS). Połowa zatrudnionych zarabia mniej, połowa więcej.
- Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?
- 9 178 zł brutto w gospodarce narodowej za maj 2026 (GUS). To inna miara niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które GUS ogłasza co miesiąc osobno. Przeciętne jest wyższe od mediany, bo podnoszą je najwyższe pensje.
- Ile trzeba zarabiać, żeby należeć do 10% najlepiej opłacanych?
- 14 239 zł brutto - tyle wynosi dziewiąty decyl za maj 2026 (GUS). Powyżej tej kwoty mieści się najlepiej opłacana dziesiąta część zatrudnionych.
- Ile zarabia najniżej opłacana grupa?
- 4 806 zł brutto to pierwszy decyl za maj 2026 (GUS), czyli pułap, poniżej którego mieści się 10% najniżej opłacanych zatrudnionych.
- Jaka jest różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn?
- 4,9% wynosi różnica median: 7 360 zł u kobiet wobec 7 743 zł u mężczyzn (GUS, maj 2026).
- Jak zmieniły się wynagrodzenia rok do roku?
- +6,6% - o tyle zmieniła się mediana wynagrodzeń brutto wobec tego samego miesiąca rok wcześniej (GUS, maj 2026).
Najważniejsze dla kredytobiorców - raz w tygodniu
Co poniedziałek sześć liczb tygodnia: rata kredytu, WIBOR, decyzje RPP, inflacja, rekordy cen mieszkań i najlepsze lokaty.
Jak wygląda Szóstka?Przelicz brutto na rękę i sprawdź, co bardziej się opłaca
- Tabela "ile to netto" - od 3 000 do 30 000 zł brutto z pełnym rozbiciem ZUS, składki zdrowotnej i PIT
- Kalkulator wynagrodzenia z ulgami: PIT-2, PPK, ulga dla młodych, koszty autorskie 50%
- Decyzjomat UoP czy B2B - ile faktury potrzebujesz, żeby mieć to samo netto co na etacie


