W skrócie
- Od 2% do 17% przychodu wynoszą stawki ryczałtu ewidencjonowanego w 2026 r. (art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
- 2 mln euro przychodu z 2025 r., czyli ok. 8,52 mln zł, to limit wejścia na ryczałt w 2026 r. (Symfonia).
- Stawkę wyznacza rodzaj sprzedawanej usługi lub towaru według PKWiU, a nie nazwa branży; przy wątpliwościach pomaga WIS z Krajowej Administracji Skarbowej.
- 250 tys. euro ma wynosić limit od 2027 r. według ustawy uchwalonej przez Sejm 22 października 2026 r. (druk 3147), o ile Senat jej nie zmieni, a prezydent ją podpisze.
- Ryczałt 12% przy fakturowaniu 22 tys. zł miesięcznie za usługi IT zostawia ok. 17 tys. zł netto miesięcznie (wyliczenie redakcji, bez kosztów firmy).
Stawki ryczałtu w 2026 roku wynoszą od 2% do 17% przychodu (art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930), a przy fakturowaniu 22 tys. zł miesięcznie za usługi IT stawka 12% oznacza ok. 28,5 tys. zł podatku rocznie. Dane aktualne na 4 listopada 2026 r.; o zmianach od 2027 r. piszemy w trybie warunkowym, bo ustawa z druku sejmowego nr 3147 jeszcze nie obowiązuje.
Jakie są stawki ryczałtu w 2026 roku?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2026 roku ma dziesięć różnych stawek: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%. Podatek liczy się od przychodu, bez odliczania kosztów, a stawkę przypisuje art. 12 ustawy o ryczałcie do rodzaju działalności (zestawienie wg Symfonii i Poradnika Przedsiębiorcy).
| Stawka | Przykładowa działalność | Uwaga |
|---|---|---|
| 17% | Wolne zawody: adwokaci, notariusze, doradcy podatkowi, maklerzy, tłumacze | Najwyższa stawka w art. 12 |
| 15% | Pośrednictwo, reklama, usługi finansowe, licencje, doradztwo spoza wolnych zawodów | Zależy od PKWiU |
| 14% | Opieka zdrowotna, usługi architektoniczne i inżynierskie | Dotyczy usług, nie handlu |
| 12% | Usługi IT, w tym programowanie | Najczęściej wybierana przez branżę IT |
| 12,5% | Najem prywatny - nadwyżka ponad 100 tys. zł rocznie | Stawka progresywna dla najmu |
| 10% | Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek | Rzadka w praktyce |
| 8,5% | Większość usług, edukacja, najem do 100 tys. zł | Stawka "domyślna" dla usług |
| 5,5% | Produkcja, roboty budowlane, transport ładunków powyżej 2 t | Dobra dla firm o niskiej marży |
| 3% | Handel, gastronomia bez alkoholu powyżej 1,5% | Najniższa stawka dla większości firm |
| 2% | Nieprzemysłowo przetworzone produkty z własnej uprawy lub hodowli | Niszowa, rolna |
Różnica między skrajnymi stawkami jest ogromna: ta sama złotówka przychodu kosztuje 3 grosze w sklepie internetowym i 17 groszy u adwokata. Dlatego wybór ryczałtu bez sprawdzenia własnej stawki to jeden z najczęstszych błędów początkujących przedsiębiorców.

Którą stawkę ryczałtu płacisz: IT, handel, doradztwo, wolne zawody, najem?
Handel i gastronomia (bez mocnego alkoholu) płacą 3%, produkcja i budowlanka 5,5%, ogólne usługi i najem do 100 tys. zł 8,5%, programowanie i usługi IT 12%, medycyna i inżynieria 14%, pośrednictwo i reklama 15%, a wolne zawody 17% (art. 12 ustawy o ryczałcie, zestawienie Poradnika Przedsiębiorcy z 2026 r.).
W praktyce kłopot robią granice. Programista tworzący oprogramowanie na zamówienie mieści się w 12%, ale freelancer sprzedający wyłącznie reklamę czy pośrednictwo trafia na 15%. Doradca biznesowy bywa na 15% albo 8,5% zależnie od tego, co dokładnie robi, natomiast doradca podatkowy czy radca prawny wykonujący wolny zawód płaci 17%. Najem prywatny rozlicza się po 8,5% do 100 tys. zł przychodu i 12,5% od nadwyżki, a dla małżonków we wspólności majątkowej próg wynosi 200 tys. zł (Symfonia, 2026). O szczegółach najmu na doby piszemy w tekście o najmie krótkoterminowym 2026.
Stawka 12% dla usług IT wynika z art. 12 ustawy o ryczałcie, ale skarbówka sprawdza ją po opisie usługi na fakturze, nie po nazwie firmy. Moim zdaniem najgroźniejsza jest intuicja typu: skoro robię w IT, to mam 12%. Jeśli większość Twoich faktur dotyczy doradztwa sprzętowego, szkoleń albo pośrednictwa, stawka może być inna.
Jak ustalić stawkę ryczałtu po PKWiU i co zrobić przy kilku rodzajach działalności?
Zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (ISAP) stawkę ustala się, przypisując sprzedawaną usługę lub towar do symbolu PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) i porównując go z listą w tym artykule. Przy wątpliwościach można wystąpić do Krajowej Administracji Skarbowej o wiążącą informację stawkową (WIS) albo o indywidualną interpretację podatkową.
Kroki są trzy: wypisujesz wszystkie rodzaje swoich przychodów, dla każdego znajdujesz symbol PKWiU, a potem sprawdzasz, pod którą stawkę podpada. Kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) z CEIDG nie przesądza o stawce, bo klasyfikacja podatkowa idzie za PKWiU konkretnej czynności.
Gdy prowadzisz kilka rodzajów działalności, stosujesz kilka stawek jednocześnie: sprzedaż towarów po 3%, usługi po 8,5% albo 12%. Warunek jest jeden: w ewidencji przychodów musisz wyraźnie rozdzielić przychody według stawek. Jeśli rozdzielenia nie da się obronić, urząd może zastosować stawkę wyższą do całości, więc dyscyplina w fakturach (osobne pozycje, osobne opisy) naprawdę się opłaca. Przy fakturach pamiętaj o wymogach opisanych w artykule o fakturze VAT 2026 i KSeF.

Kto może rozliczać się ryczałtem i jaki obowiązuje limit przychodów?
Na ryczałt w 2026 roku może przejść przedsiębiorca, którego przychody za 2025 rok nie przekroczyły 2 000 000 euro, czyli ok. 8,52 mln zł (Symfonia, 2026). Nowa firma może wybrać ryczałt niezależnie od przychodów, a limit nie dotyczy najmu prywatnego. Art. 8 ustawy wyłącza natomiast niektóre rodzaje działalności i podmiotów.
Przelicznik jest ważny: limit liczy się w euro po kursie NBP z ostatniego dnia roboczego roku poprzedzającego. Wpłaty zaliczek kwartalnie (zamiast miesięcznie) są dostępne, gdy przychody z poprzedniego roku nie przekroczyły 200 tys. euro albo gdy dopiero zaczynasz działalność.
Ryczałtowiec płaci też składkę zdrowotną zależną od przychodu narastająco. W 2026 roku wynosi ona 498,35 zł miesięcznie do 60 tys. zł przychodu, 830,58 zł między 60 a 300 tys. zł i 1 495,04 zł powyżej 300 tys. zł, a połowę zapłaconej składki można odliczyć od przychodu (Symfonia, 2026). Szczegóły kosztów startu znajdziesz w tekście o jednoosobowej działalności 2026 i o umowie B2B 2026.
Ryczałt czy skala i podatek liniowy: liczby dla faktury 22 tys. zł miesięcznie
Przy przychodzie 264 tys. zł rocznie (22 tys. zł miesięcznie) i stawce 12% ryczałt oznacza ok. 28,5 tys. zł podatku, podatek liniowy 19% ok. 46 tys. zł, a skala 12/32% ok. 50 tys. zł - przy założeniu zerowych kosztów firmy i pełnym ZUS 1 788,29 zł miesięcznie. To wyliczenie redakcji, a nie rekomendacja.
Skąd te liczby? Składki społeczne 21 459 zł rocznie (12 x 1 788,29 zł) i połowa składki zdrowotnej 4 983 zł (połowa z 9 967 zł rocznie) pomniejszają podstawę ryczałtu do ok. 237,6 tys. zł, co daje podatek 28 507 zł. Do tego dochodzi zdrowotna 9 967 zł. Po wszystkim zostaje ok. 204 tys. zł, czyli ok. 17 tys. zł miesięcznie. W liniowym podstawą jest dochód ok. 242,5 tys. zł (przychód minus ZUS), co daje ok. 46 tys. zł podatku przed odliczeniem składki zdrowotnej; w skali wychodzi 14 400 zł od pierwszych 120 tys. zł, 32% od reszty i minus 3 600 zł kwoty zmniejszającej.
| Forma | Podstawa opodatkowania | Podatek roczny | Zdrowotna roczna |
|---|---|---|---|
| Ryczałt 12% | ok. 237,6 tys. zł | ok. 28,5 tys. zł | 9 967 zł |
| Liniowy 19% | ok. 242,5 tys. zł | ok. 46 tys. zł | 4,9% dochodu, ok. 11,9 tys. zł |
| Skala 12% i 32% | ok. 242,5 tys. zł | ok. 50 tys. zł | 9% dochodu, ok. 21,8 tys. zł |
Uwaga na przekór intuicji: sam niski procent nie przesądza o wyniku. Ryczałt nie odlicza kosztów, więc przy rosnących wydatkach przewaga topnieje. Według naszego przeliczenia podatek liniowy zrównuje się z ryczałtem 12% przy kosztach rzędu 80 tys. zł rocznie, czyli ok. 6,8 tys. zł miesięcznie (ok. 31% przychodu), a po uwzględnieniu odliczenia składki zdrowotnej w liniowym próg jest nieco niższy. Jeśli wynajmujesz biuro, leasingujesz sprzęt albo masz podwykonawców, policz to na własnych danych w kalkulatorze ryczałtu i w porównaniu form opodatkowania. Oszczędności z ryczałtu możesz dalej wykorzystać, na przykład przez IKZE na ryczałcie, a nadwyżkę sprawdzić w Decyzjomacie Nadpłata. Jeśli planujesz też kredyt, sprawdź, jak bank policzy Twój dochód w Decyzjomacie Hipotecznym: przy ryczałcie bank widzi przychód pomniejszony o podatek i składki, a nie Twoją fakturę.
Tło makro: inflacja CPI (Consumer Price Index, indeks cen konsumpcyjnych) wyniosła 3,5% rok do roku w październiku 2026 r. (GUS, inflacja na finwire), a przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu 2026 r. to 9 652 zł (GUS, percentyl zarobków). Od tego wynagrodzenia zależą podstawy składki zdrowotnej ryczałtowców.
Co zmieni się dla ryczałtników od 2027 roku?
Według druku nr 3147 (sejm.gov.pl) Sejm uchwalił 22 października 2026 r. ustawę, która obniża limit wejścia na ryczałt z 2 mln euro do 250 tys. euro i wprowadza stawkę 17% od nadwyżki przychodu ponad 300 tys. euro w roku. Przepisy mają działać od 1 stycznia 2027 r., jeśli Senat ich nie zmieni, a prezydent podpisze ustawę.
Według opisów projektu w serwisach Infor i inFakt zmiana dotknie ok. 43 tys. podatników, a o prawie do ryczałtu w 2027 r. decyduje przychód z 2026 r. Przy kursie EUR/PLN 4,4233 zł (NBP, 3 listopada 2026, kurs EUR) 250 tys. euro to ok. 1,1 mln zł, a 300 tys. euro ok. 1,33 mln zł. Twoje 264 tys. zł rocznie to ok. 59,7 tys. euro, czyli niecałe 24% nowego limitu, więc przy obecnej skali działalności nic się dla Ciebie nie zmienia.
Stawka 17% według druku 3147 obejmie nadwyżkę ponad 300 tys. euro w roku. Uważam, że największy problem to nie sam limit, ale efekt skoku: firma rosnąca z 200 do 400 tys. euro przychodu po raz pierwszy zapłaci 17% od nadwyżki, a w 2028 r. straci ryczałt. Nawet taki scenariusz trzeba policzyć wcześniej niż w grudniu. Status prac Senatu śledzimy w artykułach o ryczałcie 2027, druku 3147 dla B2B i PIT 24% w Senacie, a porównanie z liniowym znajdziesz w tekście ryczałt czy liniowy w 2027.
Więcej analiz podatkowych finwire.pl znajdziesz w hubie kategorii podatki. Najbliższy konkretny krok: do końca roku wypisz własne rodzaje przychodów z symbolami PKWiU i sprawdź, czy któryś wymaga WIS, bo to jedyna część wyboru, której nie da się zrobić w dzień przed terminem oświadczenia.
Narzędzia do Twojej decyzji
Najczęstsze pytania
- Ile wynosi najniższa i najwyższa stawka ryczałtu w 2026 roku?
- Najniższa wynosi 2% (nieprzemysłowo przetworzone produkty z własnej uprawy lub hodowli), a najwyższa 17% (wolne zawody, np. adwokaci, notariusze, doradcy podatkowi). Handel i gastronomia płacą 3%, a programowanie 12% (art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, stan na 4 listopada 2026 r.).
- Jaką stawkę ryczałtu płaci programista i firma IT?
- Stawka 12% obejmuje programowanie i większość usług IT, np. tworzenie oprogramowania, zarządzanie sieciami i systemami (Poradnik Przedsiębiorcy, 2026). Przy fakturowaniu 22 tys. zł miesięcznie daje to ok. 28,5 tys. zł podatku rocznie po odliczeniu składek, ale stawka zależy od PKWiU konkretnej usługi, więc w razie wątpliwości warto uzyskać WIS.
- Do ilu euro przychodu można rozliczać się ryczałtem?
- 2 000 000 euro przychodu z poprzedniego roku to limit w 2026 r., czyli ok. 8,52 mln zł (Symfonia). Według ustawy uchwalonej przez Sejm 22 października 2026 r. (druk 3147) od 2027 r. limit ma wynosić 250 tys. euro, o ile Senat jej nie zmieni, a prezydent ją podpisze.
- Czy można mieć kilka stawek ryczałtu naraz?
- Stawki 3% od sprzedaży towarów i 12% od usług IT można stosować jednocześnie. Warunek to rozdzielenie przychodów według stawek w ewidencji. Bez wyraźnego rozdzielenia urząd może zastosować stawkę wyższą do całości, więc osobne pozycje na fakturach dają realne zabezpieczenie.
- Kiedy ryczałt jest mniej opłacalny niż podatek liniowy 19%?
- Przy przychodzie 264 tys. zł rocznie i stawce 12% liniowy zrównuje się z ryczałtem przy kosztach rzędu 80 tys. zł rocznie, czyli ok. 31% przychodu (wyliczenie redakcji, przed odliczeniem składki zdrowotnej w liniowym). Im wyższe koszty, tym bardziej opłaca się liniowy, im niższe, tym ryczałt.
- Ile wynosi składka zdrowotna na ryczałcie w 2026 roku?
- 498,35 zł miesięcznie wynosi składka przy przychodzie narastająco do 60 tys. zł, 830,58 zł między 60 a 300 tys. zł i 1 495,04 zł powyżej 300 tys. zł (Symfonia, 2026). Połowę zapłaconej składki można odliczyć od przychodu z działalności opodatkowanej ryczałtem.
Najważniejsze dla kredytobiorców - raz w tygodniu
Co poniedziałek sześć liczb tygodnia: rata kredytu, WIBOR, decyzje RPP, inflacja, rekordy cen mieszkań i najlepsze lokaty.
Jak wygląda Szóstka?Nadpłacać czy inwestować? Decyzjomat Nadpłata da werdykt
- NADPŁAĆ, INWESTUJ, PODZIEL lub PODUSZKA - z policzoną oszczędnością dla Twojej sytuacji
- Efektywny spread nadpłaty vs ETF/IKE/IKZE z uwzględnieniem podatku Belki i ulg
- Poduszka bezpieczeństwa - ile faktycznie trzymać przy Twoim DSTI i dochodzie


