Prognoza cen mieszkań Opole do Q2 2027
Mieszkania w Opolu kosztują 11 817 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2026, GUS RCiWN). Prognoza bazowa: ceny wzrosną o +1,8% do Q2 2027 przy założeniach ścieżki stóp: WIBOR 3M ~3,90%. Wskaźnik P/I 5,1 roku - w normie OECD (<6 lat).

Jak zmienią się ceny mieszkań w Opolu do Q2 2028?
Punkt startowy: 11 817 zł/m² (Q2 2026, GUS RCiWN). Model i założenia prognozy.
Czy mieszkania w Opolu zdrożeją? 3 scenariusze do Q2 2027
WIBOR 3M ~3,90%
WIBOR 3M ~3,90%
WIBOR 3M ~4,40%
Ścieżki stóp i opis scenariuszy: prognoza stóp NBP. Dane: GUS RCiWN Q2 2026, aktualizacja 2026-11-02.
Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Opolu?
Wskaźnik P/I (Price-to-Income) = cena mieszkania 50 m² podzielona przez roczne wynagrodzenie brutto. Przy cenie 11 817 zł/m² i wynagrodzeniu 9 651,59 zł/mies. (kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.) - kupujący w Opolu potrzebuje 5,1 roku odkładania całej pensji brutto. Wartość mieści się w normie OECD (4-6 lat).
6,1% brutto daje czynsz 2 100 zł za 44 m² (988 ofert, znajdznajem.pl) wobec ceny zakupu - powyżej progu 5%. Szczegóły w rentowności najmu w Opolu.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Opolu? Historia kwartalna
Dane: GUS RCiWN (mediany cen transakcyjnych, do Q2 2026). Domyślnie ostatnie 5 lat - przesuń suwak w lewo, aby zobaczyć pełną historię.
W których obszarach w Opolu ceny rosną najszybciej?
+6,3% r/r - tak zmieniła się mediana ceny transakcyjnej w Opolu w II kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej (akty notarialne RCN). Pod względem tempa Opole jest 8. wśród 16 miast; wyżej jest Szczecin (+6,9%), niżej Gdynia (+5,9%).
9069 zł/m² w III kw. 2025 i 10 022 zł/m² w II kw. 2026 - ścieżka mediany w Opolu z ostatnich 4 kwartałów: III kw. 2025 9069 zł/m², IV kw. 2025 9587 zł/m², I kw. 2026 9437 zł/m², II kw. 2026 10 022 zł/m². Ostatni kwartał jest najwyższym punktem w danych z trzech lat.
+53,7% r/r w obszarze Szczepanowice to najszybszy wzrost cen w Opolu, a Wyspa Bolko notuje -0,5%. Ceny spadły w 1 z 7 obszarów z porównywalnymi danymi (III kw. 2025 - II kw. 2026), więc średnia miasta ukrywa lokalne korekty.
40,7% zysku w 283 dni przyniosła odsprzedaż z czołówki rankingu szybkich odsprzedaży w Opolu (akty notarialne): 87,2 m² pod adresem Harcmistrza Aleksandra Kamińskiego 6, kupione 30 lipca 2024 za 995 000 zł i sprzedane 9 maja 2025 za 1 400 000 zł. Kolejne pozycje: Szałwiowa 7 (+31,7% w 97 dni) i Stawowa 59B (+34,9% w 110 dni). Zestawienie: rekordy rynku mieszkań.
145,2% wzrostu wartości przy odsprzedaży po latach: 129,4 m² pod adresem Dworcowa 11B, kupione 24 października 2019 za 473 000 zł i sprzedane 10 marca 2026 za 1 160 000 zł - najwyższy wynik w Opolu w rankingu długich odsprzedaży. Pojedyncze rekordy nie są prognozą, ale pokazują, gdzie w mieście ceny rosły najszybciej.
5,4% zakupów w Opolu należało do firm w ostatnich czterech kwartałach (Polska: 3,4%). Firmy kupują w Opolu częściej niż przeciętnie w kraju.
| Obszar | Zmiana r/r | Mediana ceny | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|
| Szczepanowice | +53,7% | 11 426 zł/m² | 132 |
| Kolonia Gosławicka | +16,5% | 11 611 zł/m² | 290 |
| Nowa Wieś Królewska | +5,3% | 8761 zł/m² | 90 |
| Gosławice | +3,7% | 9120 zł/m² | 71 |
| Pasieka | +3,5% | 8650 zł/m² | 246 |
| Zaodrze | +2,2% | 9542 zł/m² | 110 |
| Wyspa Bolko | -0,5% | 8287 zł/m² | 41 |
| Gąsów | b.d. | 9947 zł/m² | 42 |
| Półwieś | b.d. | 9421 zł/m² | 44 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 21 października 2026; obszary od 30 aktów.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Opolu
- Czy ceny mieszkań w Opolu wzrosną do Q2 2027?
- +1,8% r/r - taki wzrost, do poziomu 12 030 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2027), zakłada scenariusz bazowy (prawdopodobieństwo 60%). Punkt wyjścia: 11 817 zł/m² w Q2 2026 (GUS RCiWN), dynamika +3,5% r/r. Założenie kosztu kredytu: WIBOR 3M ~3,90%.
- Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Opolu?
- 590 850 zł - tyle kosztuje 50 m² na rynku pierwotnym w Opolu (Q2 2026, GUS RCiWN, mediana transakcyjna). Na rynku wtórnym: ok. 468 850 zł. Rata kredytu na 80% ceny przy oprocentowaniu 5,90% (WIBOR 3M 3,90% plus marża 2 pkt proc.) i okresie 25 lat: ok. 3 017 zł/mies.
- Jaki jest wskaźnik dostępności mieszkań w Opolu?
- 5,1 roku - tyle wynosi wskaźnik P/I (Price-to-Income) w Opolu przy założeniu odkładania 100% wynagrodzenia brutto (9 651,59 zł/mies., kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.). Wartość poniżej 6 lat mieści się w normie OECD.
- Czy opłaca się kupić mieszkanie w Opolu na wynajem?
- 6,1% - taka jest stopa zwrotu brutto z najmu (gross yield) w Opolu, policzona z mediany czynszu 2 100 zł za 44 m² (znajdznajem.pl, 2026-11-02). Stopa powyżej 5% oznacza rynkowo uzasadnioną inwestycję - przed odliczeniem podatku, kosztów zarządzania i remontu.
- Czy ceny mieszkań w Opolu spadną do Q2 2027?
- -4,0% r/r - taki spadek cen mieszkań w Opolu do Q2 2027 zakłada scenariusz pesymistyczny (prawdopodobieństwo 30%), przy założeniu: WIBOR 3M ~4,40%. Pozostałe scenariusze: bazowy +1,8%, optymistyczny +4,8%.
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.