Ceny mieszkań Opole: 10 022 zł/m² według aktów notarialnych (II kw. 2026)
10 022 zł/m² to mediana ceny z 297 aktów notarialnych sprzedaży mieszkań w Opolu w II kw. 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości, rynek pierwotny i wtórny łącznie). Według GUS mediana na rynku pierwotnym wyniosła 11 817 zł/m², a na wtórnym 9 377 zł/m² w II kw. 2026; rok do roku ceny na rynku pierwotnym wzrosły o 3,5%. Przy cenie z rynku pierwotnego na mieszkanie 50 m² potrzebujesz kredytu ok. 472 680 zł i dochodu netto min. 7 493 zł/mies. przy WIBOR 3M (trzymiesięczna stopa międzybankowa) 3,90% + marża 1,93%.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Opolu przez ostatnie 2 lata?
Ceny mieszkań Opole - mediany kwartalne (zł/m²)
Licencja i cytowanie
Dane do pobrania udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Przy wykorzystaniu podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: GUS (RCiWN) i Rejestr Cen Nieruchomości (agregaty finwire.pl), opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/ceny-mieszkan/opole)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Opolu od 2006 roku?
Średnia cena transakcyjna mieszkania z rynku wtórnego w Opolu wyniosła 9215 zł/m² w II kw. 2026, wobec 2810 zł/m² w III kw. 2006 (+228%). Na rynku pierwotnym średnia transakcyjna to 11 625 zł/m² w II kw. 2026 (+252% od III kw. 2006).
Źródło: NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, średnie ceny transakcyjne w zł/m², dane do II kw. 2026. NBP zbiera ceny od pośredników i deweloperów, dlatego średnie różnią się od median GUS i aktów notarialnych wyżej na tej stronie.
Ceny mieszkań Opole według NBP BaRN - średnie kwartalne (zł/m²)
Licencja i cytowanie
Opracowanie finwire.pl udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Dane pierwotne publikuje NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN - ich ponowne wykorzystanie określają warunki źródła. Podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/ceny-mieszkan/opole)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Ile naprawdę płaci się za m² w Opolu? Ceny transakcyjne
10 022 zł za m² to mediana ceny z 297 aktów notarialnych sprzedaży mieszkań w Opolu w II kw. 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości). Środkowa połowa transakcji mieściła się w przedziale od 8413 do 11 623 zł/m². Rok wcześniej mediana wynosiła 9429 zł/m², czyli wzrost o 6,3%.
z 297 aktów notarialnych · środkowa połowa transakcji 8413-11 623 zł/m²
+6,3% r/rJak bardzo różnią się ceny między transakcjami?
Pasek pokazuje przedział cen środkowej połowy transakcji, kreska - medianę. II kw. 2026.
Jak zmieniała się mediana ceny m² kwartał po kwartale?
Tys. zł za m². Wykres obejmuje pełne kwartały z co najmniej 5 transakcjami; przerwa w linii oznacza brak danych w rejestrze.
Ile kosztuje m² w zależności od metrażu?
Dane za III kw. 2026, IV kw. 2026 są jeszcze niepełne - starostwa wprowadzają akty do rejestru z opóźnieniem, dlatego te kwartały nie wchodzą do mediany ani trendu. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK, geoportal.gov.pl, oraz rejestry prowadzone przez miasta) - ceny z aktów notarialnych, dane od 2010 r., akty do 21 października 2026. Mediany dotyczą wyłącznie grup co najmniej 5 transakcji.
Które osiedla w Opolu są najdroższe?
11 611 zł/m² to mediana ceny metra na osiedlu Kolonia Gosławicka, najdroższej części miasta w Opolu w aktach notarialnych z okresu III kw. 2025 - II kw. 2026. Najtaniej jest na osiedlu Wyspa Bolko (8287 zł/m²), czyli o 40,1% mniej niż w najdroższej. Mediana całego miasta: 9490 zł/m².
- 1. Kolonia Gosławicka 11 611 zł/m² +16,5%
- 2. Szczepanowice 11 426 zł/m² +53,7%
- 3. Gąsów 9947 zł/m²
- 4. Zaodrze 9542 zł/m² +2,2%
- 5. Półwieś 9421 zł/m²
- 6. Gosławice 9120 zł/m² +3,7%
- 7. Nowa Wieś Królewska 8761 zł/m² +5,3%
- 8. Pasieka 8650 zł/m² +3,5%
- 9. Wyspa Bolko 8287 zł/m² -0,5%
Mediana ceny za m² z aktów notarialnych, III kw. 2025 - II kw. 2026; zmiana wobec poprzednich 12 miesięcy. Obszary osiedli są przybliżone - według najbliższego punktu nazwy w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości.
Jakie mieszkania sprzedano ostatnio w Opolu i za ile?
18 248 transakcji mieszkaniami w Opolu odnotował Rejestr Cen Nieruchomości. Najnowszy akt z 21 października 2026: Stawowa 55B/20, 28,2 m² za 410 000 zł, czyli 14 565 zł za m².
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK), akty do 21 października 2026. Ceny z aktów notarialnych sprzedaży lokali mieszkalnych.
Ile kosztują działki budowlane i domy w promieniu 20 km od miasta?
150 zł za m² to mediana ceny działki budowlanej w promieniu 20 km od centrum miasta (398 transakcji od 3 listopada 2025). Dom z działką kosztował w medianie 620 000 zł. Ceny pochodzą z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń.
Pojedyncze transakcje w okolicy: mapa cen działek , mapa cen domów
Mediany z aktów notarialnych w promieniu 20 km od centrum miasta, od 3 listopada 2025. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości.
Ile kosztuje nowe mieszkanie od dewelopera w Opolu?
11 500 zł/m² to mediana ceny ofertowej 282 mieszkań w 9 inwestycjach 8 deweloperów w Opolu według cenników publikowanych w dane.gov.pl (tydzień od 2 listopada 2026). Połowa ofert mieści się między 10 600 a 11 700 zł/m².
Ile kosztuje metr kwadratowy małego, a ile dużego mieszkania?
11 600 zł/m² wynosi mediana dla segmentu do 40 m², a 10 096 zł/m² dla segmentu powyżej 80 m². Pasek obejmuje środkową połowę ofert, kreska oznacza medianę.
- do 40 m²88 ofert11 600 zł/m²11 550-11 700
- 40-60 m²87 ofert10 900 zł/m²10 700-11 850
- 60-80 m²64 oferty10 866 zł/m²10 278-11 700
- powyżej 80 m²43 oferty10 096 zł/m²10 038-10 808
Jak zmienia się mediana ceny ofertowej tydzień do tygodnia?
6 tygodni cenników od 28 września 2026. Linia przerywana to granice środkowej połowy ofert.
O ile cena z cennika różni się od ceny z aktu notarialnego w Opolu?
+18,9% wynosi różnica między medianą ceny ofertowej deweloperów (11 500 zł/m²) a medianą ceny z 168 aktów notarialnych na rynku pierwotnym w IV kw. 2024 (9328 zł/m², Rejestr Cen Nieruchomości). Cenniki są bieżące, a akty dotyczą mieszkań sprzedanych wcześniej, często jeszcze przed oddaniem budynku, więc część różnicy to wzrost cen w czasie, a nie tylko rabat.
cena ofertowa (mediana cenników)cena transakcyjna (mediana aktów, IV kw. 2024)
Uwzględnione są przedziały metrażu z co najmniej 5 transakcjami oraz 5 ofertami w 3 inwestycjach. Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK, geoportal.gov.pl, oraz rejestry prowadzone przez miasta) - ceny z aktów notarialnych; cenniki deweloperów z dane.gov.pl. Kwartały, za które powiaty wciąż uzupełniają akty notarialne, nie są brane pod uwagę.
Gdzie są tańsze, a gdzie droższe inwestycje w Opolu?
10 600 i 11 700 zł/m² to progi kolorów pinezek: zielone oznaczają inwestycje tańsze od typowych ofert w mieście, pomarańczowe - droższe. Po kliknięciu pinezki zobaczysz lokale, historię cen i ratę kredytu.
Źródło: dane.gov.pl - ceny ofertowe deweloperów (ustawa z 21 maja 2025 r., Dz.U. 2025 poz. 758). Cena ofertowa to cena z cennika dewelopera, a nie cena zapłacona w akcie notarialnym.
Za ile możesz kupić mieszkanie w Opolu? Kalkulator kredytu
Sprawdź swoją zdolność kredytową dokładniej w Decyzjomacie Hipotecznym - uwzględnia Twoje dochody, zobowiązania i stress test WIBOR wg Rekomendacji S KNF.
Ile musisz zarabiać na kredyt na mieszkanie w Opolu?
| Metraż | Cena (pierwotny) | Kredyt (80% LTV) | Rata (25 lat) | Min. dochód netto |
|---|---|---|---|---|
| 30 m² | 354 510 zł | 283 608 zł | 1 798 zł | 4 495 zł |
| 40 m² | 472 680 zł | 378 144 zł | 2 397 zł | 5 993 zł |
| 50 m² | 590 850 zł | 472 680 zł | 2 997 zł | 7 493 zł |
| 60 m² | 709 020 zł | 567 216 zł | 3 596 zł | 8 990 zł |
| 70 m² | 827 190 zł | 661 752 zł | 4 195 zł | 10 488 zł |
| 80 m² | 945 360 zł | 756 288 zł | 4 794 zł | 11 985 zł |
DSTI (Debt Service to Income) - wskaźnik obciążenia dochodu ratą, limit banków: 40-50% (Rekomendacja S KNF). Oblicz swoją zdolność kredytową w kalkulatorze zdolności kredytowej.
Kiedy warto kupić mieszkanie w Opolu?
Opole to mała metropolia (125 tys.) z nieproporcjonalnie dużym rynkiem nieruchomości ze względu na bliskość Niemiec i dużą Polonię pracującą za granicą. Transfery z zagranicy podtrzymują lokalny popyt. Ceny są wyraźnie wyższe, niż wynikałoby to z lokalnych zarobków - co może być ryzykiem dla inwestorów liczących na najem długoterminowy.
Pojęcia, które warto rozumieć przed kupnem
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Opolu
1Ile kosztuje m² mieszkania w Opolu?
2Ile kosztuje m² nowego mieszkania od dewelopera w Opolu?
3Ile wynosi rata kredytu na 50 m² w Opolu?
4Ile wkładu własnego potrzebuję, kupując w Opolu?
5Rynek pierwotny czy wtórny w Opolu?
6Czy ceny w Opolu będą rosły?
7Ile trzeba zarabiać na kredyt na mieszkanie w Opolu?
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.