Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny GUS: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 6/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Opolu: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

5,4% netto rocznie (6,5% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Opolu: mediana czynszu ofertowego 2100 zł (z 912 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 388 036 zł (mediana transakcyjna GUS 8819 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 18 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 0,5 pkt proc.

Netto rocznie5,4%po ryczałcie i pustostanie
Brutto6,5%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 18 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Opolu zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój30 m²1900 zł264 570 zł8,6%7,2%14417
2 pokoje44 m²2100 zł388 036 zł6,5%5,4%18912
3 pokoje59 m²2300 zł520 321 zł5,3%4,4%23401

Gdzie w Opolu zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

6. miejsce na 18 miast zajmuje Opole z rentownością 5,4% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Szczecin (5,9%), niżej Zielona Góra (5,3%).

37,3% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Opolu według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Kolonia Gosławicka kosztuje 11 611 zł/m², Wyspa Bolko 8458 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (50 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Wyspa Bolko daje ok. 7,1% brutto rocznie, a w obszarze Kolonia Gosławicka 5,2%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.

7898 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Opolu z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: Stanisława Spychalskiego (7898 zł/m²), Jana Bytnara "Rudego" (8174 zł/m²), Oświęcimska (8269 zł/m²), 1 Maja (8382 zł/m²) i Książąt Opolskich (8456 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy Stanisława Spychalskiego daje ok. 7,6% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Tarnopolska (12 368 zł/m²), 4,9%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

5,5% mieszkań kupionych w Opolu w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Kupujących instytucjonalnych jest tu więcej niż przeciętnie w kraju - 3. udział wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Gosławice (9,7%).

4,1% wyniósł roczny wzrost mediany ceny metra w Opolu (I kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej) - 12. tempo wśród 16 miast. Przy niezmienionym czynszu każdy kolejny zakup po wyższej cenie obniża rentowność nowej inwestycji, a dotychczasowym właścicielom podnosi wartość mieszkania.

Rentowność brutto w obszarach w Opolu przy medianie czynszu miasta (50 zł/m² miesięcznie)
ObszarMediana cenyBrutto rocznieZmiana r/r
Kolonia Gosławicka11 611 zł/m²5,2%+18,6%
Szczepanowice11 114 zł/m²5,4%+47,7%
Gąsów 9974 zł/m²6,0%b.d.
Zaodrze9473 zł/m²6,3%+7,1%
Półwieś 9340 zł/m²6,4%b.d.
Chmielowice 8964 zł/m²6,7%b.d.
Nowa Wieś Królewska8813 zł/m²6,8%+6,2%
Gosławice8707 zł/m²6,9%-2,3%
Pasieka8612 zł/m²7,0%-10,3%
Wyspa Bolko 8458 zł/m²7,1%b.d.

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 8 października 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Opolu

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Opolu
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie4,9%brutto 6,3% · 19 637 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 20 latach
  • Przychód: 23 100 zł rocznie (11 mies. × 2100 zł); ryczałt 1964 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 399 677 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada wyżej o 0,0 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 310 429 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 310 tys. zł
1873 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 310 tys. zł
1904 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 310 tys. zł
1929 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (388 036 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Opolu?

912 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 8819 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 44 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: GUS, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Opolu?

5,4% netto rocznie (6,5% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Opolu: mediana czynszu ofertowego 2100 zł (z 912 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 388 036 zł (mediana transakcyjna GUS 8819 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 18 latach z samego czynszu.

Najem w Opolu czy lokata?

+0,5% - tyle wynosi różnica między najmem netto (5,4%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Opolu?

7,2% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (30 m², czynsz 1900 zł, zakup 264 570 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Opolu. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 7,2%; 2 pokoje: 5,4%; 3 pokoje: 4,4%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Opolu czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

1983 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 388 036 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 2100 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -2660 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 3,1%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.