Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny GUS: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 10/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Toruniu: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

5,1% netto rocznie (6,1% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Toruniu: mediana czynszu ofertowego 1900 zł (z 1173 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 375 270 zł (mediana transakcyjna GUS 8935 zł/m² × 42 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 20 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 0,2 pkt proc.

Netto rocznie5,1%po ryczałcie i pustostanie
Brutto6,1%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 20 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Toruniu zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój29 m²1600 zł259 115 zł7,4%6,2%16427
2 pokoje42 m²1900 zł375 270 zł6,1%5,1%201173
3 pokoje54 m²1800 zł482 490 zł4,5%3,8%27567

Gdzie w Toruniu zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

10. miejsce na 18 miast zajmuje Toruń z rentownością 5,1% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Poznań (5,1%), niżej Wrocław (5,1%).

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości; czynsze z 17 października 2026.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Toruniu

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Toruniu
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie4,6%brutto 5,9% · 17 624 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 22 latach
  • Przychód: 20 900 zł rocznie (11 mies. × 1900 zł); ryczałt 1777 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 386 528 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada niżej o 0,3 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 300 216 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 300 tys. zł
1811 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 300 tys. zł
1842 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 300 tys. zł
1865 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (375 270 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Toruniu?

1173 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 8935 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 42 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: GUS, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Toruniu?

5,1% netto rocznie (6,1% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Toruniu: mediana czynszu ofertowego 1900 zł (z 1173 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 375 270 zł (mediana transakcyjna GUS 8935 zł/m² × 42 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 20 latach z samego czynszu.

Najem w Toruniu czy lokata?

+0,2% - tyle wynosi różnica między najmem netto (5,1%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Toruniu?

6,2% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (29 m², czynsz 1600 zł, zakup 259 115 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Toruniu. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 6,2%; 2 pokoje: 5,1%; 3 pokoje: 3,8%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Toruniu czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

1918 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 375 270 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 1900 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -3890 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 1,6%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.