Czy warto teraz kupić mieszkanie w Krakowie?
Bieżące dane wokół zakupu mieszkania są niejednoznaczne w Krakowie. Mediana ceny m² na rynku wtórnym wynosi 14 714 zł (Rejestr Cen Nieruchomości, akty notarialne, Q1 2026), wskaźnik ceny do dochodu (P/I) jest na poziomie 3,2, WIBOR 3M 3,88%, inflacja CPI 4%. Raport łączy 6 sygnałów rynkowych w jednym werdykcie.
Sygnały mieszane - rozważ z głową
Kraków: sygnały są mieszane - niskie stopy poprawiają zdolność, ale P/I 3,2 dla 50 m² po cenie 14 714 zł/m² jest powyżej międzynarodowego progu przystępności.
Modelowa para ma stały dochód 11 600 zł netto i służy do porównania miast we wszystkich Barometrach. Lokalna para zarabia 2 przeciętne pensje z regionu według GUS. Raport nie uwzględnia Twojej zdolności - policz ją w kalkulatorze.
Werdykt w skrócie: koszt, pokrycie, dynamika cen
735 700 zł kosztuje 50 m² mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie (mediana 14 714 zł/m², Rejestr Cen Nieruchomości, akty notarialne). Lokalna para z dwiema regionalnymi pensjami (łącznie 13 600 zł netto) udźwignie kredyt pokrywający 102% tego kosztu przy DSTI 50% i stopie stresowej 8,58%. Ceny w ostatnim roku realnie tanieją o 4,2 pp wobec inflacji.
Z czego składa się werdykt? 6 sygnałów rynkowych
Każdy sygnał dostaje wynik 0-100 (100 = najkorzystniej kupić). Wyniki są ważone i sumowane, a suma przekłada się na werdykt ROZWAŻ. Definicje sygnałów i progi: jak powstaje werdykt.
| Sygnał | Wartość | Wynik | Waga |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik P/I | 3,2 | 69/100 | 2 |
| Stać lokalną parę | 102% kosztu 50 m² | 72/100 | 3 |
| Zmiana cen realna r/r | -4,2 pp | 100/100 | 2 |
| Stopa procentowa | 3,88% | 96/100 | 1 |
| Tempo cen kwartał do kwartału | +0,76 pp | 45/100 | 1 |
| Margines bezpieczeństwa | +101 zł / mies. | 33/100 | 3 |
Skąd pochodzą dane i jak są aktualne?
- Cena m² rynek wtórny14 714 złRejestr Cen Nieruchomości, Q1 2026 · 1488 aktów
- Cena m² rynek pierwotny15 141 złRejestr Cen Nieruchomości, Q1 2026
- Przeciętna pensja netto - małopolskie (1 osoba)6800 zł / mies.GUS, sektor przedsiębiorstw
- Dochód lokalnej pary (2 przeciętne pensje z regionu)13 600 zł / mies.założenie modelu finwire
- WIBOR 3M3.88%2026-10-09
- Stopa referencyjna NBP3.75%obowiązuje od 05 marca 2026
- Inflacja CPI rok do roku4%GUS, wrzesień 2026
Jak zmieniały się ceny m² w Krakowie?
Wykres pokazuje średnią transakcyjną cenę m² w Krakowie na rynku wtórnym (ciemniejszy niebieski) i pierwotnym (jaśniejszy) w kolejnych kwartałach (Rejestr Cen Nieruchomości, akty notarialne).
Ile kosztuje metr w Krakowie na tle innych miast i własnych dzielnic?
14 999 zł/m² to mediana ceny transakcyjnej w Krakowie w I kw. 2026 (3311 aktów notarialnych) i 2. wynik wśród 17 miast w Rejestrze Cen Nieruchomości. Kraków należy do trzech najdroższych miast; wyżej jest Warszawa (16 577 zł/m²), niżej Gdańsk (13 186 zł/m²).
+44,8% - tak zmieniła się mediana w Krakowie od II kw. 2023. Bieżący kwartał to najwyższy poziom tej serii. Ostatnie kwartały: II kw. 2025 - 14 632 zł/m², III kw. 2025 - 14 751 zł/m², IV kw. 2025 - 14 694 zł/m², I kw. 2026 - 14 999 zł/m².
2,9% więcej niż za mieszkanie z rynku wtórnego (14 714 zł/m²) płaci się w Krakowie za nowe od dewelopera (15 141 zł/m², I kw. 2026). Tę różnicę warto zestawić z kosztem remontu mieszkania z rynku wtórnego.
23 950 zł/m² to najwyższa mediana ceny metra wśród ulic w Krakowie z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najdroższe ulice: Smoleńsk (23 950 zł/m²), Piotra Borowego (23 572 zł/m²) i Szlak (22 476 zł/m²). Najtańsze: os. Krakowiaków (11 194 zł/m²), os. Zielone (11 300 zł/m²) i os. Teatralne (11 442 zł/m²).
7 400 000 zł kosztowało najdroższe mieszkanie sprzedane w Krakowie w ostatnich 12 miesiącach: 203,5 m² pod adresem Pijarska 9 (36 364 zł/m², rynek wtórny, akt z 29 lipca 2026). Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.
12 894 zł/m² kosztuje metr w najtańszym obszarze w Krakowie. Trzy obszary z najniższą medianą (II kw. 2025 - I kw. 2026): Nowa Huta (12 894 zł/m²), Podgórze (14 429 zł/m²) i Krowodrza (15 323 zł/m²). Najdrożej: Śródmieście (16 902 zł/m²), Krowodrza (15 323 zł/m²) i Podgórze (14 429 zł/m²).
| Obszar | Mediana ceny | Wobec miasta | Zmiana r/r | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|---|
| Śródmieście | 16 902 zł/m² | +14,5% | +3,7% | 1721 |
| Krowodrza | 15 323 zł/m² | +3,8% | +9,5% | 3820 |
| Podgórze | 14 429 zł/m² | -2,2% | +7,6% | 4889 |
| Nowa Huta | 12 894 zł/m² | -12,6% | +10,6% | 2079 |
| Ulica | Mediana ceny | Transakcje |
|---|---|---|
| Smoleńsk | 23 950 zł/m² | 23 |
| Piotra Borowego | 23 572 zł/m² | 21 |
| Szlak | 22 476 zł/m² | 23 |
| Tadeusza Kościuszki | 22 381 zł/m² | 26 |
| Rakowicka | 21 544 zł/m² | 62 |
| Pana Tadeusza | 21 519 zł/m² | 34 |
| Cieszyńska | 21 327 zł/m² | 24 |
| Grzegórzecka | 21 020 zł/m² | 102 |
| Mogilska | 20 909 zł/m² | 73 |
| Zabłocie | 20 532 zł/m² | 36 |
| os. Słoneczne | 12 089 zł/m² | 24 |
| os. Kalinowe | 12 032 zł/m² | 40 |
| Leona Petrażyckiego | 11 987 zł/m² | 20 |
| os. Na Stoku | 11 946 zł/m² | 72 |
| os. Szkolne | 11 819 zł/m² | 34 |
| os. Na Wzgórzach | 11 790 zł/m² | 48 |
| os. Józefa Strusia | 11 671 zł/m² | 42 |
| os. Teatralne | 11 442 zł/m² | 41 |
| os. Zielone | 11 300 zł/m² | 22 |
| os. Krakowiaków | 11 194 zł/m² | 30 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 29 września 2026; obszary od 30 aktów.
Co stanie się z ratą przy innym poziomie WIBOR?
Rata za 50 m² w Krakowie i zapas lokalnej pary przy różnych poziomach WIBOR 3M:
| Scenariusz | Zmiana | Rata 50 m² | Czy starczy? |
|---|---|---|---|
| WIBOR 1,88% | -2 pp | 3546 zł | starczy + zapas 174 300 złkredyt to 124% kosztu mieszkania |
| WIBOR 2,88% | -1 pp | 3985 zł | starczy + zapas 87 300 złkredyt to 112% kosztu mieszkania |
| WIBOR 3,88% | dziś | 4449 zł | starczy + zapas 13 300 złkredyt to 102% kosztu mieszkania |
| WIBOR 4,88% | +1 pp | 4934 zł | brakuje 50 700 złkredyt to 93% kosztu mieszkania |
| WIBOR 5,88% | +2 pp | 5439 zł | brakuje 105 700 złkredyt to 86% kosztu mieszkania |
Co zmieni się przy innej cenie m²?
Zapas lub niedobór lokalnej pary przy innej cenie m²:
| Cena m² | Zmiana | Koszt 50 m² | Czy starczy? |
|---|---|---|---|
| 12 507 zł/m² | -15% | 625 350 zł | starczy + zapas 123 650 złkredyt to 120% kosztu mieszkania |
| 13 243 zł/m² | -10% | 662 150 zł | starczy + zapas 86 850 złkredyt to 113% kosztu mieszkania |
| 14 714 zł/m² | dziś | 735 700 zł | starczy + zapas 13 300 złkredyt to 102% kosztu mieszkania |
| 16 185 zł/m² | +10% | 809 250 zł | brakuje 60 250 złkredyt to 93% kosztu mieszkania |
| 17 657 zł/m² | +20% | 882 850 zł | brakuje 133 850 złkredyt to 85% kosztu mieszkania |
Wybierz konkretny kredyt hipoteczny

Jak powstaje werdykt? Metodologia raportu
Indeks ma jawną metodologię na licencji CC BY 4.0: założenia wspólne dla 17 miast (metraż, DSTI, stopa stresowa, wagi sygnałów) są na stronie metodologii werdyktu. W Krakowie model zmienia tylko dochód lokalnej pary:
| Lokalna para | 2 dochody w wysokości regionalnej średniej: 6800 zł netto każde, łącznie 13 600 zł netto / mies. (18 888 zł brutto) - przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w województwie małopolskie (GUS, średnia z 12 publikacji GUS (maj 2025 - kwiecień 2026)), pomnożone przez 2 osoby pracujące |
|---|
Źródło: finwire.pl - ceny mieszkań z Rejestru Cen Nieruchomości (mediana z aktów notarialnych, kwartalnie) + WIBOR 3M GPW Benchmark + NBP + inflacja CPI GUS.
Najczęstsze pytania o zakup mieszkania w Krakowie
Czy warto teraz kupić mieszkanie w Krakowie?
Wskaźnik ceny do dochodu (P/I) 3,2 daje werdykt "Sygnały mieszane - rozważ z głową". Lokalna para (dwie regionalne pensje, łącznie 13 600 zł netto) pożyczy kredyt pokrywający 102% kosztu 50 m². Pełna analiza 6 sygnałów składa się na werdykt na początku strony.
Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?
14 714 zł za m² to mediana ceny transakcyjnej na rynku wtórnym z Rejestru Cen Nieruchomości (Q1 2026, 1488 aktów notarialnych). Dla mieszkania 50 m² to 735 700 zł - kwota wyjściowa do obliczeń kredytowych i wskaźnika P/I.
Kim jest "lokalna para" w tym raporcie?
Dwiema osobami pracującymi w województwie małopolskie, każda z dochodem na poziomie regionalnej średniej w gospodarce narodowej (GUS, średnia z 12 publikacji GUS (maj 2025 - kwiecień 2026)): 9444 zł brutto = 6800 zł netto. Łącznie para ma 13 600 zł netto miesięcznie. To benchmark consistent z modelową parą w naszych Barometrach (11 600 zł, czyli ~2x krajowa średnia netto).
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.