Prognoza cen mieszkań Rzeszów do Q2 2027
Mieszkania w Rzeszowie kosztują 9 495 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości). Prognoza bazowa: ceny wzrosną o -0,2% do Q2 2027 przy założeniach ścieżki stóp: WIBOR 3M ~3,90%. Wskaźnik P/I 4,1 roku - w normie OECD (<6 lat).

Jak zmienią się ceny mieszkań w Rzeszowie do Q2 2028?
Punkt startowy: 9 495 zł/m² (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości). Model i założenia prognozy.
Czy mieszkania w Rzeszowie zdrożeją? 3 scenariusze do Q2 2027
WIBOR 3M ~3,90%
WIBOR 3M ~3,90%
WIBOR 3M ~4,40%
Ścieżki stóp i opis scenariuszy: prognoza stóp NBP. Dane: Rejestr Cen Nieruchomości Q2 2026, aktualizacja 2026-11-02.
Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Rzeszowie?
Wskaźnik P/I (Price-to-Income) = cena mieszkania 50 m² podzielona przez roczne wynagrodzenie brutto. Przy cenie 9 495 zł/m² i wynagrodzeniu 9 651,59 zł/mies. (kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.) - kupujący w Rzeszowie potrzebuje 4,1 roku odkładania całej pensji brutto. Wartość mieści się w normie OECD (4-6 lat).
6,1% brutto daje czynsz 2 150 zł za 43 m² (2 108 ofert, znajdznajem.pl) wobec ceny zakupu - powyżej progu 5%. Szczegóły w rentowności najmu w Rzeszowie.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Rzeszowie? Historia kwartalna
Dane: Rejestr Cen Nieruchomości (mediany cen transakcyjnych, tylko pełne kwartały z min. 30 aktami na każdym rynku, do Q2 2026). Domyślnie ostatnie 5 lat - przesuń suwak w lewo, aby zobaczyć pełną historię.
W których obszarach w Rzeszowie ceny rosną najszybciej?
-0,6% r/r - tak zmieniła się mediana ceny transakcyjnej w Rzeszowie w II kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej (akty notarialne RCN). To najwolniejsze tempo wśród 16 miast; wyżej jest Poznań (+0,9%).
9852 zł/m² w III kw. 2025 i 9584 zł/m² w II kw. 2026 - ścieżka mediany w Rzeszowie z ostatnich 4 kwartałów: III kw. 2025 9852 zł/m², IV kw. 2025 9948 zł/m², I kw. 2026 9507 zł/m², II kw. 2026 9584 zł/m². Najwyżej mediana była w IV kw. 2025 (9948 zł/m²).
+40,4% r/r w obszarze Słocina to najszybszy wzrost cen w Rzeszowie, a Dębina notuje -10,5%. Ceny spadły w 2 z 15 obszarów z porównywalnymi danymi (III kw. 2025 - II kw. 2026), więc średnia miasta ukrywa lokalne korekty.
32,5% zysku w 153 dni przyniosła odsprzedaż z czołówki rankingu szybkich odsprzedaży w Rzeszowie (akty notarialne): 150,9 m² pod adresem Szopena 35C, kupione 29 października 2025 za 1 825 125 zł i sprzedane 31 marca 2026 za 2 418 000 zł. Kolejne pozycje: Architektów 1 (+29,9% w 101 dni) i Kwiatkowskiego Eugen 44C (+19,5% w 203 dni). Zestawienie: rekordy rynku mieszkań.
94,2% wzrostu wartości przy odsprzedaży po latach: 70,9 m² pod adresem Powstańców Warszawy 40, kupione 5 października 2018 za 412 000 zł i sprzedane 1 września 2023 za 800 000 zł - najwyższy wynik w Rzeszowie w rankingu długich odsprzedaży. Pojedyncze rekordy nie są prognozą, ale pokazują, gdzie w mieście ceny rosły najszybciej.
2,3% zakupów w Rzeszowie należało do firm w ostatnich czterech kwartałach (Polska: 3,4%). Firmy kupują w Rzeszowie rzadziej niż przeciętnie w kraju, więc ceny wyznaczają głównie kupujący prywatni.
| Obszar | Zmiana r/r | Mediana ceny | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|
| Słocina | +40,4% | 11 379 zł/m² | 58 |
| Szajerówka | +22,1% | 9756 zł/m² | 75 |
| Górka | +17,2% | 10 089 zł/m² | 344 |
| Biała | +16,3% | 7031 zł/m² | 47 |
| Świdrówka | +14,7% | 10 616 zł/m² | 33 |
| Drabinianka | +9,5% | 11 018 zł/m² | 376 |
| Pobitno | +6,9% | 9347 zł/m² | 125 |
| Miłocin | +6,4% | 7703 zł/m² | 97 |
| Zalesie | +6,0% | 10 039 zł/m² | 161 |
| Baranówka | +5,0% | 9192 zł/m² | 99 |
| Staroniwa | +4,6% | 10 250 zł/m² | 357 |
| Nowe Miasto | +3,4% | 10 234 zł/m² | 923 |
| Staromieście | +1,8% | 10 374 zł/m² | 119 |
| Podłęże | -1,6% | 7114 zł/m² | 57 |
| Dębina | -10,5% | 7671 zł/m² | 116 |
| Górna Słocina | b.d. | 10 674 zł/m² | 65 |
| Wilkowyja | b.d. | 10 502 zł/m² | 39 |
| Stawki | b.d. | 9859 zł/m² | 161 |
| Załęże | b.d. | 9333 zł/m² | 68 |
| Żabnik | b.d. | 9169 zł/m² | 265 |
| Na Okrążkach | b.d. | 8800 zł/m² | 93 |
| Pogwizdów Nowy | b.d. | 8287 zł/m² | 64 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 21 października 2026; obszary od 30 aktów.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Rzeszowie
- Czy ceny mieszkań w Rzeszowie wzrosną do Q2 2027?
- -0,2% r/r - taki wzrost, do poziomu 9 476 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2027), zakłada scenariusz bazowy (prawdopodobieństwo 60%). Punkt wyjścia: 9 495 zł/m² w Q2 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości), dynamika -0,4% r/r. Założenie kosztu kredytu: WIBOR 3M ~3,90%.
- Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Rzeszowie?
- 474 750 zł - tyle kosztuje 50 m² na rynku pierwotnym w Rzeszowie (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości, mediana transakcyjna). Na rynku wtórnym: ok. 495 300 zł. Rata kredytu na 80% ceny przy oprocentowaniu 5,90% (WIBOR 3M 3,90% plus marża 2 pkt proc.) i okresie 25 lat: ok. 2 424 zł/mies.
- Jaki jest wskaźnik dostępności mieszkań w Rzeszowie?
- 4,1 roku - tyle wynosi wskaźnik P/I (Price-to-Income) w Rzeszowie przy założeniu odkładania 100% wynagrodzenia brutto (9 651,59 zł/mies., kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.). Wartość poniżej 6 lat mieści się w normie OECD.
- Czy opłaca się kupić mieszkanie w Rzeszowie na wynajem?
- 6,1% - taka jest stopa zwrotu brutto z najmu (gross yield) w Rzeszowie, policzona z mediany czynszu 2 150 zł za 43 m² (znajdznajem.pl, 2026-11-02). Stopa powyżej 5% oznacza rynkowo uzasadnioną inwestycję - przed odliczeniem podatku, kosztów zarządzania i remontu.
- Czy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną do Q2 2027?
- -5,9% r/r - taki spadek cen mieszkań w Rzeszowie do Q2 2027 zakłada scenariusz pesymistyczny (prawdopodobieństwo 30%), przy założeniu: WIBOR 3M ~4,40%. Pozostałe scenariusze: bazowy -0,2%, optymistyczny +2,8%.
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.