Przejdź do treści
Dane GUS·Q2 2026·Prognoza przeliczana na bieżąco
· ceny mieszkań aktualizowane kwartalnie (GUS RCiWN), WIBOR każdego dnia roboczego

Prognoza cen mieszkań Lublin do Q2 2027

Mieszkania w Lublinie kosztują 10 969 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2026, GUS RCiWN). Prognoza bazowa: ceny wzrosną o +6,1% do Q2 2027 przy założeniach ścieżki stóp: WIBOR 3M ~3,90%. Wskaźnik P/I 4,7 roku - w normie OECD (<6 lat).

Rynek pierwotny Q2 2026
10 969 zł/m²
▲ 12,1% r/r
Prognoza cen mieszkań
Rynek wtórny Q2 2026
10 202 zł/m²
GUS RCiWN · mediana transakcyjna
Wskaźnik P/I
4,7 roku
umiarkowany (<6)
Rentowność najmu (gross yield)
6,0%
powyżej progu opłacalności (5%)

Jak zmienią się ceny mieszkań w Lublinie do Q2 2028?

Bazowy (+6,1%)OptymistycznyPesymistycznyPrzedział niepewności

Punkt startowy: 10 969 zł/m² (Q2 2026, GUS RCiWN). Model i założenia prognozy.

Czy mieszkania w Lublinie zdrożeją? 3 scenariusze do Q2 2027

Optymistyczny10%
+9,1% r/r
Pierwotny Q2 202711 967 zł/m²
Wtórny Q2 202711 130 zł/m²

WIBOR 3M ~3,90%

Bazowy60%
+6,1% r/r
Pierwotny Q2 202711 638 zł/m²
Wtórny Q2 202710 824 zł/m²

WIBOR 3M ~3,90%

Pesymistyczny30%
+0,3% r/r
Pierwotny Q2 202711 002 zł/m²
Wtórny Q2 202710 233 zł/m²

WIBOR 3M ~4,40%

Ścieżki stóp i opis scenariuszy: prognoza stóp NBP. Dane: GUS RCiWN Q2 2026, aktualizacja 2026-11-02.

Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Lublinie?

Wskaźnik P/I
4,7 roku
Benchmark OECD: 4-6 lat = równowaga
Rentowność najmu (gross yield)
6,0%
Próg opłacalności: 5%
Cena 50 m² / roczne wynagrodzenie
4,7×
Wynagrodzenie kwiecień 2026: 115 819 zł/rok

Wskaźnik P/I (Price-to-Income) = cena mieszkania 50 m² podzielona przez roczne wynagrodzenie brutto. Przy cenie 10 969 zł/m² i wynagrodzeniu 9 651,59 zł/mies. (kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.) - kupujący w Lublinie potrzebuje 4,7 roku odkładania całej pensji brutto. Wartość mieści się w normie OECD (4-6 lat).

6,0% brutto daje czynsz 2 200 zł za 43 m² (2 705 ofert, znajdznajem.pl) wobec ceny zakupu - powyżej progu 5%. Szczegóły w rentowności najmu w Lublinie.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Lublinie? Historia kwartalna

Rynek pierwotnyRynek wtórny

Dane: GUS RCiWN (mediany cen transakcyjnych, do Q2 2026). Domyślnie ostatnie 5 lat - przesuń suwak w lewo, aby zobaczyć pełną historię.

W których obszarach w Lublinie ceny rosną najszybciej?

+2,0% r/r - tak zmieniła się mediana ceny transakcyjnej w Lublinie w II kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej (akty notarialne RCN). Pod względem tempa Lublin jest 13. wśród 16 miast; wyżej jest Kraków (+2,5%), niżej Białystok (+1,7%).

10 140 zł/m² w III kw. 2025 i 10 284 zł/m² w II kw. 2026 - ścieżka mediany w Lublinie z ostatnich 4 kwartałów: III kw. 2025 10 140 zł/m², IV kw. 2025 9883 zł/m², I kw. 2026 9967 zł/m², II kw. 2026 10 284 zł/m². Ostatni kwartał jest najwyższym punktem w danych z trzech lat.

+10,9% r/r w obszarze Bronowice to najszybszy wzrost cen w Lublinie, a Rury Jezuickie notuje -9,1%. Ceny spadły w 11 z 29 obszarów z porównywalnymi danymi (III kw. 2025 - II kw. 2026), więc średnia miasta ukrywa lokalne korekty.

31,1% zysku w 97 dni przyniosła odsprzedaż z czołówki rankingu szybkich odsprzedaży w Lublinie (akty notarialne): 62,2 m² pod adresem Emancypantek 3, kupione 19 listopada 2025 za 450 000 zł i sprzedane 24 lutego 2026 za 590 000 zł. Kolejne pozycje: Ignacego Jana Paderewskiego 14 (+32,4% w 120 dni) i Magdaleny Brzeskiej 6 (+25,3% w 101 dni). Zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

117,0% wzrostu wartości przy odsprzedaży po latach: 128,8 m² pod adresem Tadeusza Kościuszki 3, kupione 25 kwietnia 2017 za 530 000 zł i sprzedane 31 stycznia 2023 za 1 150 000 zł - najwyższy wynik w Lublinie w rankingu długich odsprzedaży. Pojedyncze rekordy nie są prognozą, ale pokazują, gdzie w mieście ceny rosły najszybciej.

4,0% zakupów w Lublinie należało do firm w ostatnich czterech kwartałach (Polska: 3,4%). Firmy kupują w Lublinie częściej niż przeciętnie w kraju.

Zmiana cen transakcyjnych r/r w obszarach w Lublinie
ObszarZmiana r/rMediana cenyAkty (12 mies.)
Bronowice+10,9%10 879 zł/m²58
Felin+6,0%10 983 zł/m²58
Bielszczyzna +5,7%11 097 zł/m²45
Kolonia Sławinek+5,2%11 419 zł/m²89
Poczekajka +4,8%9439 zł/m²40
Rury Brygidkowskie+4,4%9800 zł/m²88
Piorunówka +4,4%9271 zł/m²32
Wyścigi+4,3%10 191 zł/m²101
Rury Świętoduskie+3,6%9363 zł/m²55
Czuby+3,5%9487 zł/m²86
Majdan Tatarski+3,5%8518 zł/m²112
Wieniawka+2,5%9745 zł/m²102
Wrotków+2,4%10 923 zł/m²121
Tatary+2,4%8014 zł/m²81
Świstanówka +2,1%12 000 zł/m²34
Rury Bonifraterskie +1,2%9043 zł/m²40
Węglinek+0,8%11 753 zł/m²245
Czechów Górny +0,3%9288 zł/m²53
Rudnik -0,7%11 160 zł/m²62
Majdan Wrotkowski-0,7%10 611 zł/m²67
Rury Wizytkowskie-1,0%9053 zł/m²78
Czwartek -1,7%9266 zł/m²41
Sierakowszczyzna-2,9%8714 zł/m²87
Śródmieście -4,4%9796 zł/m²41
Czechówka Górna -4,6%8742 zł/m²46
Czechówka Dolna -5,3%12 076 zł/m²39
Czechówka Górna-Kolonia-5,5%9396 zł/m²81
Bursaki -7,0%9345 zł/m²35
Rury Jezuickie-9,1%9327 zł/m²66
Czechów-Kolonia b.d.13 413 zł/m²44
Nowy Kośminek b.d.9762 zł/m²35
Ponikwoda b.d.9171 zł/m²33
Abramowice b.d.8602 zł/m²32

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 7 października 2026; obszary od 30 aktów.

Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Lublinie

Czy ceny mieszkań w Lublinie wzrosną do Q2 2027?
+6,1% r/r - taki wzrost, do poziomu 11 638 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2027), zakłada scenariusz bazowy (prawdopodobieństwo 60%). Punkt wyjścia: 10 969 zł/m² w Q2 2026 (GUS RCiWN), dynamika +12,1% r/r. Założenie kosztu kredytu: WIBOR 3M ~3,90%.
Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Lublinie?
548 450 zł - tyle kosztuje 50 m² na rynku pierwotnym w Lublinie (Q2 2026, GUS RCiWN, mediana transakcyjna). Na rynku wtórnym: ok. 510 100 zł. Rata kredytu na 80% ceny przy oprocentowaniu 5,90% (WIBOR 3M 3,90% plus marża 2 pkt proc.) i okresie 25 lat: ok. 2 800 zł/mies.
Jaki jest wskaźnik dostępności mieszkań w Lublinie?
4,7 roku - tyle wynosi wskaźnik P/I (Price-to-Income) w Lublinie przy założeniu odkładania 100% wynagrodzenia brutto (9 651,59 zł/mies., kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.). Wartość poniżej 6 lat mieści się w normie OECD.
Czy opłaca się kupić mieszkanie w Lublinie na wynajem?
6,0% - taka jest stopa zwrotu brutto z najmu (gross yield) w Lublinie, policzona z mediany czynszu 2 200 zł za 43 m² (znajdznajem.pl, 2026-11-02). Stopa powyżej 5% oznacza rynkowo uzasadnioną inwestycję - przed odliczeniem podatku, kosztów zarządzania i remontu.
Czy ceny mieszkań w Lublinie spadną do Q2 2027?
+0,3% r/r to najsłabszy wynik modelu: nawet scenariusz pesymistyczny (prawdopodobieństwo 30%) nie zakłada spadku cen mieszkań w Lublinie do Q2 2027. Jego założenie: WIBOR 3M ~4,40%. Pozostałe scenariusze: bazowy +6,1%, optymistyczny +9,1%. Model opiera się na dynamice cen i koszcie kredytu, więc nie obejmuje nagłych szoków, takich jak recesja.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.