Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny GUS: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 8/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Lublinie: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

5,2% netto rocznie (6,2% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Lublinie: mediana czynszu ofertowego 2200 zł (z 2549 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 427 334 zł (mediana transakcyjna GUS 9938 zł/m² × 43 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 19 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 0,3 pkt proc.

Netto rocznie5,2%po ryczałcie i pustostanie
Brutto6,2%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 19 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Lublinie zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój30 m²1900 zł298 140 zł7,6%6,4%161121
2 pokoje43 m²2200 zł427 334 zł6,2%5,2%192549
3 pokoje54 m²1900 zł536 652 zł4,2%3,6%281659

Gdzie w Lublinie zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

8. miejsce na 18 miast zajmuje Lublin z rentownością 5,2% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Zielona Góra (5,3%), niżej Poznań (5,1%).

69,4% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Lublinie według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Czechów-Kolonia kosztuje 13 323 zł/m², Tatary 7866 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (56 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Tatary daje ok. 8,5% brutto rocznie, a w obszarze Czechów-Kolonia 5,0%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.

7777 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Lublinie z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: Odlewnicza (7777 zł/m²), Motorowa (7968 zł/m²), Hutnicza (8190 zł/m²), Żelazowej Woli (8308 zł/m²) i Niepodległości (8608 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy Odlewnicza daje ok. 8,6% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Kwarcowa (13 238 zł/m²), 5,1%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

4,1% mieszkań kupionych w Lublinie w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Kupujących instytucjonalnych jest tu więcej niż przeciętnie w kraju - 7. udział wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Sierakowszczyzna (14,1%).

0,2% wyniósł roczny wzrost mediany ceny metra w Lublinie (I kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej) - 15. tempo wśród 16 miast. Przy niezmienionym czynszu każdy kolejny zakup po wyższej cenie obniża rentowność nowej inwestycji, a dotychczasowym właścicielom podnosi wartość mieszkania.

Rentowność brutto w obszarach w Lublinie przy medianie czynszu miasta (56 zł/m² miesięcznie)
ObszarMediana cenyBrutto rocznieZmiana r/r
Czechów-Kolonia 13 323 zł/m²5,0%b.d.
Czechówka Dolna 12 235 zł/m²5,5%-4,9%
Świstanówka 12 000 zł/m²5,6%b.d.
Węglinek11 671 zł/m²5,8%+1,8%
Bielszczyzna 11 416 zł/m²5,9%+8,7%
Kolonia Sławinek11 248 zł/m²6,0%+3,5%
Wrotków11 047 zł/m²6,1%+6,5%
Rudnik 10 990 zł/m²6,1%+0,1%
Felin 10 761 zł/m²6,2%+3,8%
Majdan Wrotkowski 10 612 zł/m²6,3%-0,1%
Bronowice 10 543 zł/m²6,4%+4,6%
Rury Brygidkowskie10 073 zł/m²6,7%+5,8%
Wyścigi9882 zł/m²6,8%-1,4%
Śródmieście 9787 zł/m²6,9%-2,1%
Bursaki 9787 zł/m²6,9%b.d.
Nowy Kośminek 9735 zł/m²6,9%-1,4%
Wieniawka9701 zł/m²6,9%+2,3%
Czechówka Górna-Kolonia9457 zł/m²7,1%+1,9%
Poczekajka 9395 zł/m²7,2%+0,7%
Czuby9348 zł/m²7,2%+1,5%
Rury Jezuickie 9328 zł/m²7,2%-5,2%
Czechówka Górna 9207 zł/m²7,3%+6,9%
Rury Świętoduskie9083 zł/m²7,4%-1,2%
Rury Bonifraterskie 9022 zł/m²7,4%+0,1%
Rury Wizytkowskie8975 zł/m²7,5%-1,9%
Piorunówka 8962 zł/m²7,5%b.d.
Sierakowszczyzna8848 zł/m²7,6%-0,4%
Czwartek 8820 zł/m²7,6%-10,8%
Czechów Górny 8732 zł/m²7,7%-4,5%
Majdan Tatarski8518 zł/m²7,9%+2,9%
Tatary7866 zł/m²8,5%+1,1%

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 11 września 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Lublinie

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Lublinie
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie4,7%brutto 6,0% · 20 643 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 21 latach
  • Przychód: 24 200 zł rocznie (11 mies. × 2200 zł); ryczałt 2057 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 440 154 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada niżej o 0,2 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 341 867 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 342 tys. zł
2063 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 342 tys. zł
2097 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 342 tys. zł
2124 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (427 334 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Lublinie?

2549 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 9938 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 43 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: GUS, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Lublinie?

5,2% netto rocznie (6,2% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Lublinie: mediana czynszu ofertowego 2200 zł (z 2549 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 427 334 zł (mediana transakcyjna GUS 9938 zł/m² × 43 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 19 latach z samego czynszu.

Najem w Lublinie czy lokata?

+0,3% - tyle wynosi różnica między najmem netto (5,2%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Lublinie?

6,4% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (30 m², czynsz 1900 zł, zakup 298 140 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Lublinie. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 6,4%; 2 pokoje: 5,2%; 3 pokoje: 3,6%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Lublinie czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

2184 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 427 334 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 2200 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -4064 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 2,0%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.