Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny GUS: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 7/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Zielonej Górze: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

5,3% netto rocznie (6,4% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Zielonej Górze: mediana czynszu ofertowego 2050 zł (z 493 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 387 366 zł (mediana transakcyjna GUS 8421 zł/m² × 46 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 19 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 0,4 pkt proc.

Netto rocznie5,3%po ryczałcie i pustostanie
Brutto6,4%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 19 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Zielonej Górze zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój52 m²1355 zł437 892 zł3,7%3,1%32268
2 pokoje46 m²2050 zł387 366 zł6,4%5,3%19493
3 pokoje59 m²2500 zł496 839 zł6,0%5,1%20191

Gdzie w Zielonej Górze zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

7. miejsce na 18 miast zajmuje Zielona Góra z rentownością 5,3% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Opole (5,4%), niżej Lublin (5,2%).

61,5% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Zielonej Górze według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Łężyca kosztuje 9340 zł/m², Kiełpin 5782 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (47 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Kiełpin daje ok. 9,8% brutto rocznie, a w obszarze Łężyca 6,0%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.

7392 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Zielonej Górze z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: os. Pomorskie (7392 zł/m²), Stefana Wyszyńskiego (7692 zł/m²), Ptasia (7696 zł/m²), Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" (8566 zł/m²) i Franciszka Rzeźniczaka (10 133 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy os. Pomorskie daje ok. 7,6% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Łężyca-Ciesielska (10 992 zł/m²), 5,1%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

4,1% mieszkań kupionych w Zielonej Górze w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Kupujących instytucjonalnych jest tu więcej niż przeciętnie w kraju - 8. udział wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Przylep (13,2%).

Rentowność brutto w obszarach w Zielonej Górze przy medianie czynszu miasta (47 zł/m² miesięcznie)
ObszarMediana cenyBrutto rocznieZmiana r/r
Łężyca9340 zł/m²6,0%b.d.
Chynów9318 zł/m²6,1%b.d.
Raculka8367 zł/m²6,7%b.d.
Jędrzychów8300 zł/m²6,8%b.d.
Przylep8115 zł/m²7,0%b.d.
Kiełpin 5782 zł/m²9,8%b.d.
Najdroższe i najtańsze ulice w Zielonej Górze (mediana z aktów w ciągu 24 miesięcy, min. 20 transakcji)
UlicaMediana cenyTransakcjeBrutto rocznie
Łężyca-Ciesielska 10 992 zł/m²375,1%
Łężyca-Inwestycyjna 10 808 zł/m²315,2%
Anny Jagiellonki 10 780 zł/m²335,2%
Obywatelska 10 223 zł/m²325,5%
Franciszka Rzeźniczaka 10 133 zł/m²295,6%
Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" 8566 zł/m²306,6%
Ptasia 7696 zł/m²397,3%
Stefana Wyszyńskiego 7692 zł/m²417,3%
os. Pomorskie 7392 zł/m²287,6%

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 26 maja 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Zielonej Górze

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Zielonej Górze
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie4,8%brutto 6,2% · 19 133 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 21 latach
  • Przychód: 22 550 zł rocznie (11 mies. × 2050 zł); ryczałt 1917 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 398 987 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada niżej o 0,1 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 309 893 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 310 tys. zł
1870 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 310 tys. zł
1901 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 310 tys. zł
1925 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (387 366 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Zielonej Górze?

493 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 8421 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 46 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: GUS, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Zielonej Górze?

5,3% netto rocznie (6,4% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Zielonej Górze: mediana czynszu ofertowego 2050 zł (z 493 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 387 366 zł (mediana transakcyjna GUS 8421 zł/m² × 46 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 19 latach z samego czynszu.

Najem w Zielonej Górze czy lokata?

+0,4% - tyle wynosi różnica między najmem netto (5,3%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Zielonej Górze?

5,3% netto daje segment 2 pokoje (46 m², czynsz 2050 zł, zakup 387 366 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Zielonej Górze. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 3,1%; 2 pokoje: 5,3%; 3 pokoje: 5,1%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Zielonej Górze czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

1980 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 387 366 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 2050 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -3122 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 2,6%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.