Prognoza cen mieszkań Katowice do Q2 2027
Mieszkania w Katowicach kosztują 11 200 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości). Prognoza bazowa: ceny wzrosną o +0,5% do Q2 2027 przy założeniach ścieżki stóp: WIBOR 3M ~3,90%. Wskaźnik P/I 4,8 roku - w normie OECD (<6 lat).

Jak zmienią się ceny mieszkań w Katowicach do Q2 2028?
Punkt startowy: 11 200 zł/m² (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości). Model i założenia prognozy.
Czy mieszkania w Katowicach zdrożeją? 3 scenariusze do Q2 2027
WIBOR 3M ~3,90%
WIBOR 3M ~3,90%
WIBOR 3M ~4,40%
Ścieżki stóp i opis scenariuszy: prognoza stóp NBP. Dane: Rejestr Cen Nieruchomości Q2 2026, aktualizacja 2026-11-02.
Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Katowicach?
Wskaźnik P/I (Price-to-Income) = cena mieszkania 50 m² podzielona przez roczne wynagrodzenie brutto. Przy cenie 11 200 zł/m² i wynagrodzeniu 9 651,59 zł/mies. (kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.) - kupujący w Katowicach potrzebuje 4,8 roku odkładania całej pensji brutto. Wartość mieści się w normie OECD (4-6 lat).
7,0% brutto daje czynsz 2 100 zł za 44 m² (2 650 ofert, znajdznajem.pl) wobec ceny zakupu - powyżej progu 5%. Szczegóły w rentowności najmu w Katowicach.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Katowicach? Historia kwartalna
Dane: Rejestr Cen Nieruchomości (mediany cen transakcyjnych, tylko pełne kwartały z min. 30 aktami na każdym rynku, do Q2 2026). Domyślnie ostatnie 5 lat - przesuń suwak w lewo, aby zobaczyć pełną historię.
W których obszarach w Katowicach ceny rosną najszybciej?
+3,6% r/r - tak zmieniła się mediana ceny transakcyjnej w Katowicach w II kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej (akty notarialne RCN). Pod względem tempa Katowice jest 10. wśród 16 miast; wyżej jest Gdynia (+5,9%), niżej Wrocław (+3,5%).
9929 zł/m² w III kw. 2025 i 10 000 zł/m² w II kw. 2026 - ścieżka mediany w Katowicach z ostatnich 4 kwartałów: III kw. 2025 9929 zł/m², IV kw. 2025 10 000 zł/m², I kw. 2026 9674 zł/m², II kw. 2026 10 000 zł/m². Najwyżej mediana była w IV kw. 2024 (10 422 zł/m²).
+22,2% r/r w obszarze Załęże to najszybszy wzrost cen w Katowicach, a Bogucice notuje -33,2%. Ceny spadły w 10 z 22 obszarów z porównywalnymi danymi (III kw. 2025 - II kw. 2026), więc średnia miasta ukrywa lokalne korekty.
25,1% zysku w 91 dni przyniosła odsprzedaż z czołówki rankingu szybkich odsprzedaży w Katowicach (akty notarialne): 80,6 m² pod adresem Ceglana 55, kupione 25 sierpnia 2023 za 687 346 zł i sprzedane 24 listopada 2023 za 860 000 zł. Kolejne pozycje: Gen. Władysława Sikorskiego 47 (+29,5% w 104 dni) i Ceglana 61 (+35,8% w 129 dni). Zestawienie: rekordy rynku mieszkań.
138,4% wzrostu wartości przy odsprzedaży po latach: 180,0 m² pod adresem Tadeusza Kościuszki 49, kupione 18 czerwca 2018 za 612 500 zł i sprzedane 22 września 2025 za 1 460 000 zł - najwyższy wynik w Katowicach w rankingu długich odsprzedaży. Pojedyncze rekordy nie są prognozą, ale pokazują, gdzie w mieście ceny rosły najszybciej.
6,9% zakupów w Katowicach należało do firm w ostatnich czterech kwartałach (Polska: 3,4%). Firmy kupują w Katowicach częściej niż przeciętnie w kraju.
| Obszar | Zmiana r/r | Mediana ceny | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|
| Załęże | +22,2% | 7871 zł/m² | 140 |
| Piotrowice | +21,5% | 9609 zł/m² | 86 |
| Karbowa | +20,6% | 11 755 zł/m² | 923 |
| Ochojec | +20,4% | 10 106 zł/m² | 238 |
| Józefowiec | +13,6% | 9975 zł/m² | 69 |
| Kolonia Agnieszki | +11,6% | 10 991 zł/m² | 144 |
| Brynów | +11,0% | 10 446 zł/m² | 268 |
| Bederowiec | +9,6% | 9769 zł/m² | 325 |
| Kokociniec | +4,7% | 10 000 zł/m² | 51 |
| Giszowiec | +4,2% | 7146 zł/m² | 79 |
| Dąbrówka Mała | +3,9% | 7087 zł/m² | 35 |
| Załęska Hałda | +1,1% | 7502 zł/m² | 41 |
| Kostuchna | -0,2% | 10 700 zł/m² | 90 |
| Wełnowiec | -1,2% | 7202 zł/m² | 64 |
| Dolina Trzech Stawów | -4,4% | 11 162 zł/m² | 50 |
| Nikiszowiec | -4,6% | 7593 zł/m² | 62 |
| Zawodzie | -5,7% | 7265 zł/m² | 45 |
| Dąb | -6,1% | 10 232 zł/m² | 84 |
| Koszutka | -7,2% | 9958 zł/m² | 431 |
| Ligota | -7,5% | 8514 zł/m² | 185 |
| Szopienice | -11,1% | 5279 zł/m² | 36 |
| Bogucice | -33,2% | 8013 zł/m² | 167 |
| Burowiec | b.d. | 5800 zł/m² | 44 |
| Janów | b.d. | 5617 zł/m² | 31 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 2 października 2026; obszary od 30 aktów.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Katowicach
- Czy ceny mieszkań w Katowicach wzrosną do Q2 2027?
- +0,5% r/r - taki wzrost, do poziomu 11 256 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2027), zakłada scenariusz bazowy (prawdopodobieństwo 60%). Punkt wyjścia: 11 200 zł/m² w Q2 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości), dynamika +0,9% r/r. Założenie kosztu kredytu: WIBOR 3M ~3,90%.
- Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Katowicach?
- 560 000 zł - tyle kosztuje 50 m² na rynku pierwotnym w Katowicach (Q2 2026, Rejestr Cen Nieruchomości, mediana transakcyjna). Na rynku wtórnym: ok. 410 700 zł. Rata kredytu na 80% ceny przy oprocentowaniu 5,90% (WIBOR 3M 3,90% plus marża 2 pkt proc.) i okresie 25 lat: ok. 2 859 zł/mies.
- Jaki jest wskaźnik dostępności mieszkań w Katowicach?
- 4,8 roku - tyle wynosi wskaźnik P/I (Price-to-Income) w Katowicach przy założeniu odkładania 100% wynagrodzenia brutto (9 651,59 zł/mies., kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.). Wartość poniżej 6 lat mieści się w normie OECD.
- Czy opłaca się kupić mieszkanie w Katowicach na wynajem?
- 7,0% - taka jest stopa zwrotu brutto z najmu (gross yield) w Katowicach, policzona z mediany czynszu 2 100 zł za 44 m² (znajdznajem.pl, 2026-11-02). Stopa powyżej 5% oznacza rynkowo uzasadnioną inwestycję - przed odliczeniem podatku, kosztów zarządzania i remontu.
- Czy ceny mieszkań w Katowicach spadną do Q2 2027?
- -5,3% r/r - taki spadek cen mieszkań w Katowicach do Q2 2027 zakłada scenariusz pesymistyczny (prawdopodobieństwo 30%), przy założeniu: WIBOR 3M ~4,40%. Pozostałe scenariusze: bazowy +0,5%, optymistyczny +3,5%.
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.