Ceny mieszkań Katowice: 10 000 zł/m² według aktów notarialnych (II kw. 2026)
10 000 zł/m² to mediana ceny z 1 022 aktów notarialnych sprzedaży mieszkań w Katowicach w II kw. 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości, rynek pierwotny i wtórny łącznie). Według GUS mediana na rynku pierwotnym wyniosła 11 223 zł/m², a na wtórnym 8 143 zł/m² w II kw. 2026; rok do roku ceny na rynku pierwotnym wzrosły o 1,4%. Przy cenie z rynku pierwotnego na mieszkanie 50 m² potrzebujesz kredytu ok. 448 920 zł i dochodu netto min. 7 115 zł/mies. przy WIBOR 3M (trzymiesięczna stopa międzybankowa) 3,90% + marża 1,93%.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Katowicach przez ostatnie 2 lata?
Ceny mieszkań Katowice - mediany kwartalne (zł/m²)
Licencja i cytowanie
Dane do pobrania udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Przy wykorzystaniu podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: GUS (RCiWN) i Rejestr Cen Nieruchomości (agregaty finwire.pl), opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/ceny-mieszkan/katowice)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Katowicach od 2005 roku?
Średnia cena transakcyjna mieszkania z rynku wtórnego w Katowicach wyniosła 8102 zł/m² w II kw. 2026, wobec 1553 zł/m² w I kw. 2005 (+422%). Najwyżej była w III kw. 2025 (8224 zł/m²), w II kw. 2026 o 1% niżej. Na rynku pierwotnym średnia transakcyjna to 11 840 zł/m² w II kw. 2026 (+236% od III kw. 2006).
Źródło: NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, średnie ceny transakcyjne w zł/m², dane do II kw. 2026. NBP zbiera ceny od pośredników i deweloperów, dlatego średnie różnią się od median GUS i aktów notarialnych wyżej na tej stronie.
Ceny mieszkań Katowice według NBP BaRN - średnie kwartalne (zł/m²)
Licencja i cytowanie
Opracowanie finwire.pl udostępniamy na licencji CC BY 4.0. Dane pierwotne publikuje NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN - ich ponowne wykorzystanie określają warunki źródła. Podaj źródło danych i finwire.pl jako autora opracowania, np.:
Źródło: NBP, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, opracowanie finwire.pl (https://finwire.pl/ceny-mieszkan/katowice)
CSV ma separator średnik i przecinek dziesiętny (Excel w polskiej wersji), XLSX zawiera liczby gotowe do obliczeń i arkusz z opisem źródła. Dostęp programistyczny: API i serwer MCP finwire.pl.
Ile naprawdę płaci się za m² w Katowicach? Ceny transakcyjne
10 000 zł za m² to mediana ceny z 1022 aktów notarialnych sprzedaży mieszkań w Katowicach w II kw. 2026 (Rejestr Cen Nieruchomości). Środkowa połowa transakcji mieściła się w przedziale od 7616 do 11 657 zł/m². Rok wcześniej mediana wynosiła 9650 zł/m², czyli wzrost o 3,6%.
z 1022 aktów notarialnych · środkowa połowa transakcji 7616-11 657 zł/m²
+3,6% r/rJak bardzo różnią się ceny między transakcjami?
Pasek pokazuje przedział cen środkowej połowy transakcji, kreska - medianę. II kw. 2026.
Jak zmieniała się mediana ceny m² kwartał po kwartale?
Tys. zł za m². Wykres obejmuje pełne kwartały z co najmniej 5 transakcjami; przerwa w linii oznacza brak danych w rejestrze.
Ile kosztuje m² w zależności od metrażu?
Dane za III kw. 2026, IV kw. 2026 są jeszcze niepełne - starostwa wprowadzają akty do rejestru z opóźnieniem, dlatego te kwartały nie wchodzą do mediany ani trendu. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK, geoportal.gov.pl, oraz rejestry prowadzone przez miasta) - ceny z aktów notarialnych, dane od 2012 r., akty do 2 października 2026. Mediany dotyczą wyłącznie grup co najmniej 5 transakcji.
Które osiedla w Katowicach są najdroższe?
11 755 zł/m² to mediana ceny metra na osiedlu Karbowa, najdroższej części miasta w Katowicach w aktach notarialnych z okresu III kw. 2025 - II kw. 2026. Najtaniej jest na osiedlu Szopienice (5279 zł/m²), czyli o 122,7% mniej niż w najdroższej. Mediana całego miasta: 9893 zł/m².
- 1. Karbowa 11 755 zł/m² +20,6%
- 2. Dolina Trzech Stawów 11 162 zł/m² -4,4%
- 3. Kolonia Agnieszki 10 991 zł/m² +11,6%
- 4. Kostuchna 10 700 zł/m² -0,2%
- 5. Brynów 10 446 zł/m² +11%
- 6. Dąb 10 232 zł/m² -6,1%
- 7. Ochojec 10 106 zł/m² +20,4%
- 8. Kokociniec 10 000 zł/m² +4,7%
- 9. Józefowiec 9975 zł/m² +13,6%
- 10. Koszutka 9958 zł/m² -7,2%
- 11. Bederowiec 9769 zł/m² +9,6%
- 12. Piotrowice 9609 zł/m² +21,5%
Pozostałe osiedla (12)
- 13. Ligota 8514 zł/m² -7,5%
- 14. Bogucice 8013 zł/m² -33,2%
- 15. Załęże 7871 zł/m² +22,2%
- 16. Nikiszowiec 7593 zł/m² -4,6%
- 17. Załęska Hałda 7502 zł/m² +1,1%
- 18. Zawodzie 7265 zł/m² -5,7%
- 19. Wełnowiec 7202 zł/m² -1,2%
- 20. Giszowiec 7146 zł/m² +4,2%
- 21. Dąbrówka Mała 7087 zł/m² +3,9%
- 22. Burowiec 5800 zł/m²
- 23. Janów 5617 zł/m²
- 24. Szopienice 5279 zł/m² -11,1%
Mediana ceny za m² z aktów notarialnych, III kw. 2025 - II kw. 2026; zmiana wobec poprzednich 12 miesięcy. Obszary osiedli są przybliżone - według najbliższego punktu nazwy w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości.
Jakie mieszkania sprzedano ostatnio w Katowicach i za ile?
33 717 transakcji mieszkaniami w Katowicach odnotował Rejestr Cen Nieruchomości. Najnowszy akt z 2 października 2026: Joachima Lelewela 3/6, 54,8 m² za 235 000 zł, czyli 4292 zł za m².
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK), akty do 2 października 2026. Ceny z aktów notarialnych sprzedaży lokali mieszkalnych.
Ile kosztują działki budowlane i domy w promieniu 20 km od miasta?
243 zł za m² to mediana ceny działki budowlanej w promieniu 20 km od centrum miasta (628 transakcji od 3 listopada 2025). Dom z działką kosztował w medianie 740 000 zł. Ceny pochodzą z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń.
Pojedyncze transakcje w okolicy: mapa cen działek , mapa cen domów
Mediany z aktów notarialnych w promieniu 20 km od centrum miasta, od 3 listopada 2025. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości.
Ile kosztuje nowe mieszkanie od dewelopera w Katowicach?
12 861 zł/m² to mediana ceny ofertowej 5190 mieszkań w 56 inwestycjach 48 deweloperów w Katowicach według cenników publikowanych w dane.gov.pl (tydzień od 2 listopada 2026). Połowa ofert mieści się między 11 500 a 14 400 zł/m².
Ile kosztuje metr kwadratowy małego, a ile dużego mieszkania?
13 850 zł/m² wynosi mediana dla segmentu do 40 m², a 11 641 zł/m² dla segmentu powyżej 80 m². Pasek obejmuje środkową połowę ofert, kreska oznacza medianę.
- do 40 m²1278 ofert13 850 zł/m²12 564-15 350
- 40-60 m²2550 ofert12 700 zł/m²11 504-14 198
- 60-80 m²866 ofert12 261 zł/m²10 753-13 379
- powyżej 80 m²471 ofert11 641 zł/m²10 345-13 465
Jak zmienia się mediana ceny ofertowej tydzień do tygodnia?
6 tygodni cenników od 28 września 2026. Linia przerywana to granice środkowej połowy ofert.
O ile cena z cennika różni się od ceny z aktu notarialnego w Katowicach?
+12,8% wynosi różnica między medianą ceny ofertowej deweloperów (12 850 zł/m²) a medianą ceny z 424 aktów notarialnych na rynku pierwotnym w II kw. 2026 (11 200 zł/m², Rejestr Cen Nieruchomości). Cenniki są bieżące, a akty dotyczą mieszkań sprzedanych wcześniej, często jeszcze przed oddaniem budynku, więc część różnicy to wzrost cen w czasie, a nie tylko rabat.
cena ofertowa (mediana cenników)cena transakcyjna (mediana aktów, II kw. 2026)
Uwzględnione są przedziały metrażu z co najmniej 5 transakcjami oraz 5 ofertami w 3 inwestycjach. Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK, geoportal.gov.pl, oraz rejestry prowadzone przez miasta) - ceny z aktów notarialnych; cenniki deweloperów z dane.gov.pl. Kwartały, za które powiaty wciąż uzupełniają akty notarialne, nie są brane pod uwagę.
Gdzie są tańsze, a gdzie droższe inwestycje w Katowicach?
11 500 i 14 400 zł/m² to progi kolorów pinezek: zielone oznaczają inwestycje tańsze od typowych ofert w mieście, pomarańczowe - droższe. Po kliknięciu pinezki zobaczysz lokale, historię cen i ratę kredytu.
Źródło: dane.gov.pl - ceny ofertowe deweloperów (ustawa z 21 maja 2025 r., Dz.U. 2025 poz. 758). Cena ofertowa to cena z cennika dewelopera, a nie cena zapłacona w akcie notarialnym.
Co się buduje w Katowicach?
202 inwestycje w budowie, 112 zatwierdzonych w planach, 25 inwestycji miejskich - tyle obiektów w Katowicach jest na mapie inwestycji. Przy każdym pozwolenie na budowę z rejestru GUNB, ceny metra z cenników i aktów notarialnych albo etap prac miasta.
- W budowie PRO CNL Żywicki - Osiedle Kaskady II
- W budowie Apartamenty Rzepakowa
- W budowie HEVI AS UNIVERSAL spółka z ograniczoną… - Budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych
- W budowie Craft
- W budowie Osiedle Daszyńskiego Park
- W budowie NOHO - Nadgórników
- W budowie Budowa parkingu wielopoziomowy Uniwersytetu Śląskiego
- W budowie Kompleksowa modernizacja wraz z rozbudową Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka
- W budowie WEXLER DEVELOPMENT - Zespół dziesięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych…
Za ile możesz kupić mieszkanie w Katowicach? Kalkulator kredytu
Sprawdź swoją zdolność kredytową dokładniej w Decyzjomacie Hipotecznym - uwzględnia Twoje dochody, zobowiązania i stress test WIBOR wg Rekomendacji S KNF.
Ile musisz zarabiać na kredyt na mieszkanie w Katowicach?
| Metraż | Cena (pierwotny) | Kredyt (80% LTV) | Rata (25 lat) | Min. dochód netto |
|---|---|---|---|---|
| 30 m² | 336 690 zł | 269 352 zł | 1 708 zł | 4 270 zł |
| 40 m² | 448 920 zł | 359 136 zł | 2 277 zł | 5 693 zł |
| 50 m² | 561 150 zł | 448 920 zł | 2 846 zł | 7 115 zł |
| 60 m² | 673 380 zł | 538 704 zł | 3 415 zł | 8 538 zł |
| 70 m² | 785 610 zł | 628 488 zł | 3 984 zł | 9 960 zł |
| 80 m² | 897 840 zł | 718 272 zł | 4 553 zł | 11 383 zł |
DSTI (Debt Service to Income) - wskaźnik obciążenia dochodu ratą, limit banków: 40-50% (Rekomendacja S KNF). Oblicz swoją zdolność kredytową w kalkulatorze zdolności kredytowej.
Kiedy warto kupić mieszkanie w Katowicach?
Katowice są centrum Górnośląskiego Obszaru Metropolitalnego (2,3 mln mieszkańców) - ale sam rynek nieruchomości jest rozproszony między 41 gminami GZM. Ceny są o 25-30% niższe niż średnio w Polsce. Popyt napędza sektor BSS/SSC oraz Politechnika Śląska. Duża podaż tanich lokali z wielkiej płyty utrzymuje ceny rynku wtórnego w ryzach.
Pojęcia, które warto rozumieć przed kupnem
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Katowicach
1Ile kosztuje m² mieszkania w Katowicach?
2Ile kosztuje m² nowego mieszkania od dewelopera w Katowicach?
3Ile wynosi rata kredytu na 50 m² w Katowicach?
4Ile wkładu własnego potrzebuję, kupując w Katowicach?
5Rynek pierwotny czy wtórny w Katowicach?
6Czy ceny w Katowicach będą rosły?
7Ile trzeba zarabiać na kredyt na mieszkanie w Katowicach?
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.