Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny RCN: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 3/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Katowicach: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

6,0% netto rocznie (7,2% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Katowicach: mediana czynszu ofertowego 2100 zł (z 2491 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 351 076 zł (mediana transakcyjna RCN 7979 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 17 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 1,1 pkt proc.

Netto rocznie6,0%po ryczałcie i pustostanie
Brutto7,2%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 17 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Katowicach zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój28 m²1600 zł223 412 zł8,6%7,2%141585
2 pokoje44 m²2100 zł351 076 zł7,2%6,0%172491
3 pokoje59 m²2500 zł470 761 zł6,4%5,3%191139

Gdzie w Katowicach zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

6,0% netto rocznie daje Katowice 3. miejsce na 18 miast w zestawieniu finwire - to czołówka, w której czynsz najszybciej odrabia cenę zakupu. Wyżej jest Łódź (6,3%), niżej Olsztyn (5,9%). Metr kosztuje tu 12,8 roku czynszu.

114,2% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Katowicach według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Dolina Trzech Stawów kosztuje 11 661 zł/m², Szopienice 5445 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (52 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Szopienice daje ok. 11,5% brutto rocznie, a w obszarze Dolina Trzech Stawów 5,4%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.

5802 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Katowicach z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: Zamkowa (5802 zł/m²), Przedwiośnie (6287 zł/m²), Karliczka (6537 zł/m²), Świdnicka (6608 zł/m²) i Miła (6649 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy Zamkowa daje ok. 10,8% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Zabrska (17 124 zł/m²), 3,6%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

6,9% mieszkań kupionych w Katowicach w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Kupujących instytucjonalnych jest tu więcej niż przeciętnie w kraju - najwyższy udział wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Zawodzie (14,6%).

2,9% wyniósł roczny wzrost mediany ceny metra w Katowicach (I kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej) - 13. tempo wśród 16 miast. Przy niezmienionym czynszu każdy kolejny zakup po wyższej cenie obniża rentowność nowej inwestycji, a dotychczasowym właścicielom podnosi wartość mieszkania.

Rentowność brutto w obszarach w Katowicach przy medianie czynszu miasta (52 zł/m² miesięcznie)
ObszarMediana cenyBrutto rocznieZmiana r/r
Dolina Trzech Stawów11 661 zł/m²5,4%+1,2%
Karbowa11 429 zł/m²5,5%+25,5%
Kolonia Agnieszki10 886 zł/m²5,7%+11,5%
Kostuchna10 697 zł/m²5,8%+10,1%
Bederowiec10 077 zł/m²6,2%+23,7%
Ochojec10 029 zł/m²6,2%+9,2%
Kokociniec10 005 zł/m²6,2%+3,9%
Koszutka9994 zł/m²6,2%-8,0%
Dąb9755 zł/m²6,4%-10,4%
Brynów9703 zł/m²6,4%+4,3%
Józefowiec9658 zł/m²6,5%+3,0%
Piotrowice9609 zł/m²6,5%+15,4%
Ligota9251 zł/m²6,7%+3,9%
Bogucice8060 zł/m²7,7%-32,8%
Załęska Hałda 7832 zł/m²8,0%+6,8%
Wełnowiec7218 zł/m²8,6%-1,4%
Dąbrówka Mała 7014 zł/m²8,9%+14,5%
Zawodzie 6961 zł/m²9,0%-10,4%
Nikiszowiec6940 zł/m²9,0%-5,2%
Giszowiec6888 zł/m²9,1%-1,4%
Załęże6728 zł/m²9,3%+4,1%
Janów 5715 zł/m²10,9%b.d.
Burowiec 5698 zł/m²11,0%-13,8%
Szopienice 5445 zł/m²11,5%-11,4%

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 2 października 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Katowicach

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Katowicach
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie5,4%brutto 7,0% · 19 637 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 18 latach
  • Przychód: 23 100 zł rocznie (11 mies. × 2100 zł); ryczałt 1964 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 361 608 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada wyżej o 0,5 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 280 861 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 281 tys. zł
1695 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 281 tys. zł
1723 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 281 tys. zł
1745 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (351 076 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Katowicach?

2491 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 7979 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 44 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN, ceny z aktów notarialnych, 597 aktów notarialnych).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Katowicach?

6,0% netto rocznie (7,2% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Katowicach: mediana czynszu ofertowego 2100 zł (z 2491 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 351 076 zł (mediana transakcyjna RCN 7979 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 17 latach z samego czynszu.

Najem w Katowicach czy lokata?

+1,1% - tyle wynosi różnica między najmem netto (6,0%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Katowicach?

7,2% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (28 m², czynsz 1600 zł, zakup 223 412 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Katowicach. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 7,2%; 2 pokoje: 6,0%; 3 pokoje: 5,3%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Katowicach czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

1794 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 351 076 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 2100 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -394 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 5,6%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.