Rentowność najmu w Kielcach: ile zarabia mieszkanie na wynajem?
4,7% netto rocznie (5,7% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Kielcach: mediana czynszu ofertowego 1800 zł (z 1078 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 381 668 zł (mediana transakcyjna RCN 8876 zł/m² × 43 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 21 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada niżej o 0,2 pkt proc.
Który segment najmu w Kielcach zarabia najlepiej?
Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.
| Segment | Metraż | Czynsz (mediana) | Zakup | Brutto | Netto | Zwrot (lata) | Oferty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kawalerka / 1 pokój | 30 m² | 1500 zł | 266 280 zł | 6,8% | 5,7% | 18 | 602 |
| 2 pokoje | 43 m² | 1800 zł | 381 668 zł | 5,7% | 4,7% | 21 | 1078 |
| 3 pokoje | 58 m² | 2000 zł | 514 808 zł | 4,7% | 3,9% | 26 | 370 |
Gdzie w Kielcach zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?
15. miejsce na 18 miast zajmuje Kielce z rentownością 4,7% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Białystok (4,8%), niżej Rzeszów (4,7%).
39,0% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Kielcach według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Głęboczka kosztuje 10 828 zł/m², Kadzielnia 7788 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (45 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Kadzielnia daje ok. 6,9% brutto rocznie, a w obszarze Głęboczka 5,0%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.
7452 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Kielcach z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: Zagórska (7452 zł/m²), Jana Nowaka-Jeziorańskiego (7466 zł/m²), Władysława Orkana (7498 zł/m²), Hoża (7669 zł/m²) i Na Stoku (7715 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy Zagórska daje ok. 7,2% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Zagnańska (11 572 zł/m²), 4,7%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.
3,9% mieszkań kupionych w Kielcach w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Kupujących instytucjonalnych jest tu więcej niż przeciętnie w kraju - 10. udział wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Czarnów-Osiedle (10,3%).
8,7% wyniósł roczny wzrost mediany ceny metra w Kielcach (I kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej) - 4. tempo wśród 16 miast. Przy niezmienionym czynszu każdy kolejny zakup po wyższej cenie obniża rentowność nowej inwestycji, a dotychczasowym właścicielom podnosi wartość mieszkania.
| Obszar | Mediana ceny | Brutto rocznie | Zmiana r/r |
|---|---|---|---|
| Głęboczka | 10 828 zł/m² | 5,0% | +37,2% |
| Bocianek | 10 602 zł/m² | 5,1% | +10,1% |
| Stara Góra | 9966 zł/m² | 5,4% | +22,4% |
| Ostra Górka | 9810 zł/m² | 5,5% | +8,7% |
| Psie Górki | 9674 zł/m² | 5,6% | +15,2% |
| Ślichowice | 9664 zł/m² | 5,6% | -0,2% |
| Pocieszka | 9488 zł/m² | 5,7% | -0,4% |
| Czarnów | 9274 zł/m² | 5,8% | +4,0% |
| Szydłówek | 9163 zł/m² | 5,9% | +15,3% |
| Radostowa | 8184 zł/m² | 6,6% | +4,7% |
| Czarnów-Osiedle | 7850 zł/m² | 6,9% | +0,5% |
| Kadzielnia | 7788 zł/m² | 6,9% | -2,7% |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 15 września 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.
Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Kielcach
Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.
- Przychód: 19 800 zł rocznie (11 mies. × 1800 zł); ryczałt 1683 zł; koszty 1500 zł.
- Nakład: 393 118 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
- Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada niżej o 0,7 pkt proc.
- Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.
Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.
Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 305 334 zł (80% ceny)
Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.
- RRSO
- 5,45%
- Marża
- 1,79%
- Rata przy 305 tys. zł
- 1842 zł
- RRSO
- 5,63%
- Marża
- 1,96%
- Rata przy 305 tys. zł
- 1873 zł
- RRSO
- 5,77%
- Marża
- 2,09%
- Rata przy 305 tys. zł
- 1897 zł
Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.
Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę
Ta sama gotówka (381 668 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.
- Oprocentowanie
- 6,00%
- Okres
- 6M
- Kwota
- od 1000 zł
- Oprocentowanie
- 4,15%
- Okres
- 12M
- Kwota
- od 1000 zł
- Oprocentowanie
- 3,70%
- Okres
- 12M
- Kwota
- od 100 zł
Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.
Jak liczona jest rentowność najmu w Kielcach?
1078 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 8876 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 43 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.
Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN, ceny z aktów notarialnych, 277 aktów notarialnych).
Najczęstsze pytania
Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Kielcach?
4,7% netto rocznie (5,7% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Kielcach: mediana czynszu ofertowego 1800 zł (z 1078 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 381 668 zł (mediana transakcyjna RCN 8876 zł/m² × 43 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 21 latach z samego czynszu.
Najem w Kielcach czy lokata?
-0,2% - tyle wynosi różnica między najmem netto (4,7%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.
Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Kielcach?
5,7% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (30 m², czynsz 1500 zł, zakup 266 280 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Kielcach. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 5,7%; 2 pokoje: 4,7%; 3 pokoje: 3,9%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.
Czy w Kielcach czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?
1951 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 381 668 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 1800 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -5289 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 0,1%.
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.