Za ile wynająć mieszkanie w Lublinie?
1900 zł miesięcznie wynosi mediana 6669 aktywnych ofert najmu w Lublinie (średnio 57 zł/m², metraż 43 m², stan na 17.10.2026). Mediana dla kawalerki to 1900 zł, dla 2 pokoi 2200 zł, dla 3 pokoi 1900 zł. Najdrożej w dzielnicy Sławin (średnio 2602 zł), najtaniej w dzielnicy Tatary (1869 zł). Względem stanu z końca sierpnia 2026 mediana zmieniła się o -5,0%. To ceny ofertowe z ogłoszeń, zwykle 5-15% wyższe niż stawki w podpisanych umowach.
Typowy metraż ofert w Lublinie (2 pokoje): 43 m².
- 2 pokoje w Lublinie: mediana 2200 zł, 56 zł/m², typowo 43 m² (2549 ofert).
- Całe miasto: bez korekty dzielnicowej. Wybierz dzielnicę, żeby zawęzić widełki (różnice sięgają 39%).
- Korekta metrażu: 43 m² wobec typowych 43 m² daje mnożnik 1,00 (elastyczność 0,60 policzona z ofert tego miasta).
Widełki ±10% odpowiadają typowemu rozrzutowi ofert w obrębie dzielnicy. Wynik nie zawiera czynszu administracyjnego, mediów ani kaucji; to cena ofertowa, od której najemcy zwykle negocjują 5-15% w dół.
Dzielnice w Lublinie: gdzie najem jest najdroższy?
Średnia ofert w 24 dzielnicach z największą liczbą ogłoszeń; kliknięcie ustawia dzielnicę w kalkulatorze.
Ceny najmu w Lublinie według liczby pokoi
17% ofert w Lublinie to kawalerki.
| Pokoje | Mediana | Średnia | Typowy metraż | zł/m² | Oferty |
|---|---|---|---|---|---|
| kawalerka / 1 pokój | 1900 zł | 1865 zł | 30 m² | 69 zł | 1121 |
| 2 pokoje | 2200 zł | 2166 zł | 43 m² | 56 zł | 2549 |
| 3 pokoje | 1900 zł | 1982 zł | 54 m² | 48 zł | 1659 |
| 4 pokoje(zawiera też oferty pojedynczych pokoi) | 1000 zł | 1633 zł | 62 m² | 49 zł | 475 |
| 5 i więcej pokoi(zawiera też oferty pojedynczych pokoi) | 900 zł | 1090 zł | 33 m² | 65 zł | 89 |
Rozkład cen ofert w Lublinie
Oferty w przedziałach po 500 zł; podświetlony słupek to Twój szacunek.
Oś pozioma: dolna granica przedziału (zł miesięcznie). Procent = udział przedziału w 6669 ofertach.
Historia mediany czynszu w Lublinie
Od czerwca 2026 mediana zmieniła się o -13,6% (2200 zł → 1900 zł).
Mediana ofertowa w zł miesięcznie. Każdy punkt to stan z końca miesiąca, ostatni to stan na 17.10.2026.
Jak czynsze w Lublinie mają się do cen zakupu w poszczególnych obszarach?
56 zł za metr miesięcznie wynosi mediana czynszu ofertowego w Lublinie (17 października 2026) - 8. stawka wśród 18 miast w zestawieniu finwire. Wyżej jest Poznań (59 zł/m²), niżej Olsztyn (55 zł/m²).
6,2% brutto rocznie wynosi zwrot z najmu w Lublinie: roczny czynsz z mediany ofert w relacji do ceny zakupu z aktów notarialnych (9972 zł/m², I kw. 2026). Po ryczałcie i miesiącu pustostanu zostaje 5,2%. Pełny rachunek rentowności w Lublinie.
13 323 zł/m² kosztuje metr w obszarze Czechów-Kolonia, a 7866 zł/m² w obszarze Tatary - 69,4% różnicy w cenie zakupu (II kw. 2025 - I kw. 2026). Wynajmujący w droższych obszarach potrzebuje proporcjonalnie wyższego czynszu, żeby osiągnąć tę samą stopę zwrotu co w tańszych.
14 550 zł/m² wynosi mediana ceny metra w budynku pod adresem Kwarcowa 16, najdroższym adresie w Lublinie wśród budynków z co najmniej 8 transakcjami w ciągu 36 miesięcy. Następne: Ks. Wincentego Granata 15 (14 289 zł/m²), Nałęczowska 20 (14 184 zł/m²) i Kwarcowa 14 (14 163 zł/m²). Czynsz w takich lokalizacjach musi być odpowiednio wyższy, żeby najem się spinał. Najniższe mediany ulic (w ciągu 24 miesięcy): Odlewnicza (7777 zł/m²), Motorowa (7968 zł/m²) i Hutnicza (8190 zł/m²).
4,1% mieszkań w Lublinie kupiły w ostatnich czterech kwartałach firmy (średnio w Polsce 3,4%). Najwięcej zakupów firm w relacji do wszystkich transakcji dotyczy obszaru Sierakowszczyzna (14,1%).
| Obszar | Mediana ceny | Wobec miasta | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|
| Czechów-Kolonia | 13 323 zł/m² | +32,6% | 38 |
| Czechówka Dolna | 12 235 zł/m² | +21,8% | 37 |
| Świstanówka | 12 000 zł/m² | +19,4% | 49 |
| Węglinek | 11 671 zł/m² | +16,2% | 246 |
| Bielszczyzna | 11 416 zł/m² | +13,6% | 41 |
| Kolonia Sławinek | 11 248 zł/m² | +12,0% | 98 |
| Wrotków | 11 047 zł/m² | +10,0% | 104 |
| Rudnik | 10 990 zł/m² | +9,4% | 52 |
| Felin | 10 761 zł/m² | +7,1% | 53 |
| Majdan Wrotkowski | 10 612 zł/m² | +5,6% | 74 |
| Bronowice | 10 543 zł/m² | +4,9% | 52 |
| Rury Brygidkowskie | 10 073 zł/m² | +0,3% | 74 |
| Wyścigi | 9882 zł/m² | -1,6% | 94 |
| Śródmieście | 9787 zł/m² | -2,6% | 39 |
| Bursaki | 9787 zł/m² | -2,6% | 38 |
| Nowy Kośminek | 9735 zł/m² | -3,1% | 32 |
| Wieniawka | 9701 zł/m² | -3,4% | 101 |
| Czechówka Górna-Kolonia | 9457 zł/m² | -5,9% | 81 |
| Poczekajka | 9395 zł/m² | -6,5% | 39 |
| Czuby | 9348 zł/m² | -7,0% | 80 |
| Rury Jezuickie | 9328 zł/m² | -7,2% | 61 |
| Czechówka Górna | 9207 zł/m² | -8,4% | 53 |
| Rury Świętoduskie | 9083 zł/m² | -9,6% | 43 |
| Rury Bonifraterskie | 9022 zł/m² | -10,2% | 32 |
| Rury Wizytkowskie | 8975 zł/m² | -10,7% | 86 |
| Piorunówka | 8962 zł/m² | -10,8% | 31 |
| Sierakowszczyzna | 8848 zł/m² | -11,9% | 84 |
| Czwartek | 8820 zł/m² | -12,2% | 33 |
| Czechów Górny | 8732 zł/m² | -13,1% | 45 |
| Majdan Tatarski | 8518 zł/m² | -15,2% | 110 |
| Tatary | 7866 zł/m² | -21,7% | 80 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 11 września 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.
Najem 2-pokojowego mieszkania w Lublinie daje 6,2% brutto rocznie
Mediana czynszu 2200 zł × 12 wobec ceny zakupu 427 334 zł (mediana transakcyjna GUS z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości Q1 2026 × 43 m²). Wynik netto po ryczałcie i pustostanie oraz porównanie z lokatą i kredytem znajdziesz na stronie rentowności.
Gdzie trzymać kaucję i nadwyżki z czynszu: najwyżej oprocentowane lokaty
Kaucja (zwykle 1-2 czynsze, czyli w Lublinie około 1900 zł - 3800 zł) i przychody z najmu nie muszą leżeć na koncie bez odsetek. Najwyżej oprocentowane lokaty z ofert banków (stan na 17.10.2026).
- Oprocentowanie
- 6,00%
- Okres
- 6M
- Kwota
- od 1000 zł
- Oprocentowanie
- 4,15%
- Okres
- 12M
- Kwota
- od 1000 zł
- Oprocentowanie
- 3,70%
- Okres
- 12M
- Kwota
- od 100 zł
Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których finwire.pl może otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z oprocentowania. Szczegóły: jak finansowany jest portal.
Jak liczony jest czynsz w Lublinie?
6669 aktywnych ofert z 10 portali (OLX 78% · Otodom 12% · Gratka 5% · Morizon 4% · Domiporta 2%), bez duplikatów, stan na 17.10.2026. Ceny ofertowe nie obejmują czynszu administracyjnego, mediów ani kaucji. Wzór kalkulatora, widełki i próg pewności: jak liczone są ceny najmu.
Źródło: znajdznajem.pl (ceny ofertowe z 10 portali ogłoszeniowych, bez duplikatów, metodologia, licencja CC BY 4.0), stan na 17.10.2026.
Najczęstsze pytania o najem w Lublinie
Za ile wynająć mieszkanie w Lublinie?
1900 zł miesięcznie wynosi mediana 6669 aktywnych ofert najmu w Lublinie (stan na 17.10.2026, 10 portali, bez duplikatów), przy średniej 57 zł/m² i średnim metrażu 43 m². Kawalerka: mediana 1900 zł, 2 pokoje: 2200 zł, 3 pokoje: 1900 zł. To ceny ofertowe, zwykle 5-15% wyższe niż stawki w umowach.
Która dzielnica w Lublinie jest najdroższa, a która najtańsza?
Sławin ze średnią 2602 zł (przy 94 ofertach) jest najdroższą dzielnicą w Lublinie, a Tatary ze średnią 1869 zł (przy 23 ofertach) najtańszą - różnica 39%. Źródło podaje dla dzielnic średnią, nie medianę, więc pojedyncze apartamenty premium mogą ją zawyżać.
Ile kosztuje wynajem 2-pokojowego mieszkania w Lublinie?
2200 zł miesięcznie to mediana 2549 ofert mieszkań 2-pokojowych w Lublinie (średnio 43 m², 56 zł/m²). Mediana dla kawalerki to 1900 zł (69 zł/m²), czyli za m² kawalerka jest o 23% droższa.
Czy czynsze w Lublinie rosną?
-13,6% - tak zmieniła się mediana ofert w Lublinie od czerwca 2026 (2200 zł) do października 2026 (1900 zł), według miesięcznego archiwum źródła. Względem stanu z końca sierpnia 2026 zmiana wynosi -5,0%. Mediany dzielnic wahają się 5-10% miesiąc do miesiąca, więc zmiana z jednego miesiąca nie musi oznaczać trendu.
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem w Lublinie?
6,2% rocznie brutto daje najem 2-pokojowego mieszkania w Lublinie: mediana czynszu 2200 zł × 12 wobec ceny zakupu 427 334 zł (mediana transakcyjna GUS RCiWN Q1 2026 × 43 m²). Najwyżej oprocentowana lokata w rankingu daje dziś 6,00% (VeloBank). Pełny rachunek z ryczałtem 8,5%, pustostanem i kredytem jest na stronie rentowności najmu.
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.