Przejdź do treści
5882 aktywnych ofert · 10 portali, bez duplikatów · stan na 17.10.2026

Za ile wynająć mieszkanie w Katowicach?

1900 zł miesięcznie wynosi mediana 5882 aktywnych ofert najmu w Katowicach (średnio 54 zł/m², metraż 44 m², stan na 17.10.2026). Mediana dla kawalerki to 1600 zł, dla 2 pokoi 2100 zł, dla 3 pokoi 2500 zł. Najdrożej w dzielnicy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (średnio 2437 zł), najtaniej w dzielnicy Załęże (1524 zł). Względem stanu z końca sierpnia 2026 mediana zmieniła się o 0,0%. To ceny ofertowe z ogłoszeń, zwykle 5-15% wyższe niż stawki w podpisanych umowach.

Mediana ofert1900 złmiesięcznie, wszystkie metraże
Średnio za m²54 złśr. metraż oferty 44 m²
Zmiana m/m0,0%wobec 1900 zł na koniec sierpnia 2026
Oferty5882dzielnice z danymi: 13
Za ile wynająć konkretne mieszkanie
Liczba pokoi
m²

Typowy metraż ofert w Katowicach (2 pokoje): 44 m².

Szacunkowy czynsz ofertowy2060 zł - 2520 złśrodek widełek 2290 zł miesięcznie, 52 zł/m² · pewność wysoka
  • 2 pokoje w Katowicach: mediana 2100 zł, 52 zł/m², typowo 44 m² (2491 ofert).
  • Całe miasto: bez korekty dzielnicowej. Wybierz dzielnicę, żeby zawęzić widełki (różnice sięgają 60%).
  • Korekta metrażu: 44 m² wobec typowych 44 m² daje mnożnik 1,00 (elastyczność 0,35 policzona z ofert tego miasta).

Widełki ±10% odpowiadają typowemu rozrzutowi ofert w obrębie dzielnicy. Wynik nie zawiera czynszu administracyjnego, mediów ani kaucji; to cena ofertowa, od której najemcy zwykle negocjują 5-15% w dół.

Dzielnice w Katowicach: gdzie najem jest najdroższy?

Średnia ofert w 13 dzielnicach z największą liczbą ogłoszeń; kliknięcie ustawia dzielnicę w kalkulatorze.

1. Brynów-Osiedle Zgrzebnioka
2437 zł (+19%)422 ofert
2. Bogucice
2404 zł (+18%)331 ofert
3. Dąb
2328 zł (+14%)253 ofert
4. Piotrowice-Ochojec
2205 zł (+8%)297 ofert
5. Koszutka
2158 zł (+6%)341 ofert
6. Wełnowiec-Józefowiec
2115 zł (+4%)203 ofert
7. Śródmieście
2096 zł (+3%)1310 ofert
8. Ligota-Panewniki
2029 zł (-1%)513 ofert
9. Osiedle Tysiąclecia
2012 zł (-2%)209 ofert
10. Janów-Nikiszowiec
1971 zł (-4%)91 ofert
11. Szopienice-Burowiec
1885 zł (-8%)139 ofert
12. Murcki
1749 zł (-14%)15 ofert
13. Załęże
1524 zł (-25%)92 ofert

Ceny najmu w Katowicach według liczby pokoi

27% ofert w Katowicach to kawalerki.

PokojeMedianaŚredniaTypowy metrażzł/m²Oferty
kawalerka / 1 pokój1600 zł1640 zł28 m²62 zł1585
2 pokoje2100 zł2135 zł44 m²52 zł2491
3 pokoje2500 zł2512 zł59 m²48 zł1139
4 pokoje(zawiera też oferty pojedynczych pokoi)1999 zł2593 zł73 m²48 zł345
5 i więcej pokoi(zawiera też oferty pojedynczych pokoi)800 zł1209 zł46 m²53 zł60

Rozkład cen ofert w Katowicach

Oferty w przedziałach po 500 zł; podświetlony słupek to Twój szacunek.

11%50016%100026%150022%200013%25006%30003500400045005000550060006500700075008000+

Oś pozioma: dolna granica przedziału (zł miesięcznie). Procent = udział przedziału w 5882 ofertach.

Historia mediany czynszu w Katowicach

Od marca 2026 mediana zmieniła się o +0,5% (1890 zł → 1900 zł).

1890mar 262000kwi 262000maj 262100cze 261900lip 261900sie 261900wrz 261900paź 26

Mediana ofertowa w zł miesięcznie. Każdy punkt to stan z końca miesiąca, ostatni to stan na 17.10.2026.

Jak czynsze w Katowicach mają się do cen zakupu w poszczególnych obszarach?

52 zł za metr miesięcznie wynosi mediana czynszu ofertowego w Katowicach (17 października 2026) - 11. stawka wśród 18 miast w zestawieniu finwire. Wyżej jest Bydgoszcz (53 zł/m²), niżej Rzeszów (52 zł/m²).

7,2% brutto rocznie wynosi zwrot z najmu w Katowicach: roczny czynsz z mediany ofert w relacji do ceny zakupu z aktów notarialnych (9674 zł/m², I kw. 2026). Po ryczałcie i miesiącu pustostanu zostaje 6,0%. Pełny rachunek rentowności w Katowicach.

11 661 zł/m² kosztuje metr w obszarze Dolina Trzech Stawów, a 5445 zł/m² w obszarze Szopienice - 114,2% różnicy w cenie zakupu (II kw. 2025 - I kw. 2026). Wynajmujący w droższych obszarach potrzebuje proporcjonalnie wyższego czynszu, żeby osiągnąć tę samą stopę zwrotu co w tańszych.

16 193 zł/m² wynosi mediana ceny metra w budynku pod adresem Henryka Mikołaja Góreckiego 11, najdroższym adresie w Katowicach wśród budynków z co najmniej 8 transakcjami w ciągu 36 miesięcy. Następne: Henryka Mikołaja Góreckiego 13 (14 711 zł/m²), Olimpijska 9B (14 500 zł/m²) i Olimpijska 9A (14 300 zł/m²). Czynsz w takich lokalizacjach musi być odpowiednio wyższy, żeby najem się spinał. Najniższe mediany ulic (w ciągu 24 miesięcy): Zamkowa (5802 zł/m²), Przedwiośnie (6287 zł/m²) i Karliczka (6537 zł/m²).

6,9% mieszkań w Katowicach kupiły w ostatnich czterech kwartałach firmy (średnio w Polsce 3,4%). Najwięcej zakupów firm w relacji do wszystkich transakcji dotyczy obszaru Zawodzie (14,6%).

Ceny zakupu mieszkań w obszarach w Katowicach (akty notarialne, 12 miesięcy)
ObszarMediana cenyWobec miastaAkty (12 mies.)
Dolina Trzech Stawów11 661 zł/m²+19,2%48
Karbowa11 429 zł/m²+16,8%953
Kolonia Agnieszki10 886 zł/m²+11,3%139
Kostuchna10 697 zł/m²+9,3%92
Bederowiec10 077 zł/m²+3,0%337
Ochojec10 029 zł/m²+2,5%198
Kokociniec10 005 zł/m²+2,2%53
Koszutka9994 zł/m²+2,1%441
Dąb9755 zł/m²-0,3%88
Brynów9703 zł/m²-0,8%150
Józefowiec9658 zł/m²-1,3%54
Piotrowice9609 zł/m²-1,8%86
Ligota9251 zł/m²-5,5%225
Bogucice8060 zł/m²-17,6%178
Załęska Hałda 7832 zł/m²-20,0%32
Wełnowiec7218 zł/m²-26,2%61
Dąbrówka Mała 7014 zł/m²-28,3%37
Zawodzie 6961 zł/m²-28,9%37
Nikiszowiec6940 zł/m²-29,1%53
Giszowiec6888 zł/m²-29,6%87
Załęże6728 zł/m²-31,2%111
Janów 5715 zł/m²-41,6%33
Burowiec 5698 zł/m²-41,8%37
Szopienice 5445 zł/m²-44,4%30

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 2 października 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Dla wynajmującego

Najem 2-pokojowego mieszkania w Katowicach daje 7,2% brutto rocznie

Mediana czynszu 2100 zł × 12 wobec ceny zakupu 348 524 zł (mediana transakcyjna GUS z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości Q1 2026 × 44 m²). Wynik netto po ryczałcie i pustostanie oraz porównanie z lokatą i kredytem znajdziesz na stronie rentowności.

Policz rentowność →

Gdzie trzymać kaucję i nadwyżki z czynszu: najwyżej oprocentowane lokaty

Kaucja (zwykle 1-2 czynsze, czyli w Katowicach około 1900 zł - 3800 zł) i przychody z najmu nie muszą leżeć na koncie bez odsetek. Najwyżej oprocentowane lokaty z ofert banków (stan na 17.10.2026).

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których finwire.pl może otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z oprocentowania. Szczegóły: jak finansowany jest portal.

Jak liczony jest czynsz w Katowicach?

5882 aktywnych ofert z 10 portali (OLX 43% · Otodom 21% · Nieruchomości-online 13% · Gratka 8% · Morizon 8%), bez duplikatów, stan na 17.10.2026. Ceny ofertowe nie obejmują czynszu administracyjnego, mediów ani kaucji. Wzór kalkulatora, widełki i próg pewności: jak liczone są ceny najmu.

Źródło: znajdznajem.pl (ceny ofertowe z 10 portali ogłoszeniowych, bez duplikatów, metodologia, licencja CC BY 4.0), stan na 17.10.2026.

Najczęstsze pytania o najem w Katowicach

Za ile wynająć mieszkanie w Katowicach?

1900 zł miesięcznie wynosi mediana 5882 aktywnych ofert najmu w Katowicach (stan na 17.10.2026, 10 portali, bez duplikatów), przy średniej 54 zł/m² i średnim metrażu 44 m². Kawalerka: mediana 1600 zł, 2 pokoje: 2100 zł, 3 pokoje: 2500 zł. To ceny ofertowe, zwykle 5-15% wyższe niż stawki w umowach.

Która dzielnica w Katowicach jest najdroższa, a która najtańsza?

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka ze średnią 2437 zł (przy 422 ofertach) jest najdroższą dzielnicą w Katowicach, a Załęże ze średnią 1524 zł (przy 92 ofertach) najtańszą - różnica 60%. Źródło podaje dla dzielnic średnią, nie medianę, więc pojedyncze apartamenty premium mogą ją zawyżać.

Ile kosztuje wynajem 2-pokojowego mieszkania w Katowicach?

2100 zł miesięcznie to mediana 2491 ofert mieszkań 2-pokojowych w Katowicach (średnio 44 m², 52 zł/m²). Mediana dla kawalerki to 1600 zł (62 zł/m²), czyli za m² kawalerka jest o 19% droższa.

Czy czynsze w Katowicach rosną?

+0,5% - tak zmieniła się mediana ofert w Katowicach od marca 2026 (1890 zł) do października 2026 (1900 zł), według miesięcznego archiwum źródła. Względem stanu z końca sierpnia 2026 zmiana wynosi 0,0%. Mediany dzielnic wahają się 5-10% miesiąc do miesiąca, więc zmiana z jednego miesiąca nie musi oznaczać trendu.

Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem w Katowicach?

7,2% rocznie brutto daje najem 2-pokojowego mieszkania w Katowicach: mediana czynszu 2100 zł × 12 wobec ceny zakupu 348 524 zł (mediana transakcyjna GUS RCiWN Q1 2026 × 44 m²). Najwyżej oprocentowana lokata w rankingu daje dziś 6,00% (VeloBank). Pełny rachunek z ryczałtem 8,5%, pustostanem i kredytem jest na stronie rentowności najmu.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.