Czy warto teraz kupić mieszkanie w Gdyni?
Bieżące dane sygnalizują dobry moment na zakup mieszkania w Gdyni. Mediana ceny m² na rynku wtórnym wynosi 11 755 zł (Rejestr Cen Nieruchomości, akty notarialne, Q1 2026), wskaźnik ceny do dochodu (P/I) jest na poziomie 2,6, WIBOR 3M 3,88%, inflacja CPI 4%. Raport łączy 6 sygnałów rynkowych w jednym werdykcie.
Warto rozważyć kupno
Gdynia: cena 11 755 zł/m² i P/I 2,6 sprzyjają kupującym - lokalna para udźwignie kredyt na 50 m² z marginesem.
Modelowa para ma stały dochód 11 600 zł netto i służy do porównania miast we wszystkich Barometrach. Lokalna para zarabia 2 przeciętne pensje z regionu według GUS. Raport nie uwzględnia Twojej zdolności - policz ją w kalkulatorze.
Werdykt w skrócie: koszt, pokrycie, dynamika cen
587 750 zł kosztuje 50 m² mieszkania na rynku wtórnym w Gdyni (mediana 11 755 zł/m², Rejestr Cen Nieruchomości, akty notarialne). Lokalna para z dwiema regionalnymi pensjami (łącznie 13 448 zł netto) udźwignie kredyt pokrywający 126% tego kosztu przy DSTI 50% i stopie stresowej 8,58%. Ceny w ostatnim roku realnie tanieją o 2,7 pp wobec inflacji.
Z czego składa się werdykt? 6 sygnałów rynkowych
Każdy sygnał dostaje wynik 0-100 (100 = najkorzystniej kupić). Wyniki są ważone i sumowane, a suma przekłada się na werdykt KUP. Definicje sygnałów i progi: jak powstaje werdykt.
| Sygnał | Wartość | Wynik | Waga |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik P/I | 2,6 | 84/100 | 2 |
| Stać lokalną parę | 126% kosztu 50 m² | 92/100 | 3 |
| Zmiana cen realna r/r | -2,7 pp | 97/100 | 2 |
| Stopa procentowa | 3,88% | 96/100 | 1 |
| Tempo cen kwartał do kwartału | +3,42 pp | 0/100 | 1 |
| Margines bezpieczeństwa | +1171 zł / mies. | 63/100 | 3 |
Skąd pochodzą dane i jak są aktualne?
- Cena m² rynek wtórny11 755 złRejestr Cen Nieruchomości, Q1 2026 · 446 aktów
- Cena m² rynek pierwotny11 633 złRejestr Cen Nieruchomości, Q1 2026
- Przeciętna pensja netto - pomorskie (1 osoba)6724 zł / mies.GUS, sektor przedsiębiorstw
- Dochód lokalnej pary (2 przeciętne pensje z regionu)13 448 zł / mies.założenie modelu finwire
- WIBOR 3M3.88%2026-10-09
- Stopa referencyjna NBP3.75%obowiązuje od 05 marca 2026
- Inflacja CPI rok do roku4%GUS, wrzesień 2026
Jak zmieniały się ceny m² w Gdyni?
Wykres pokazuje średnią transakcyjną cenę m² w Gdyni na rynku wtórnym (ciemniejszy niebieski) i pierwotnym (jaśniejszy) w kolejnych kwartałach (Rejestr Cen Nieruchomości, akty notarialne).
Ile kosztuje metr w Gdyni na tle innych miast i własnych dzielnic?
11 719 zł/m² to mediana ceny transakcyjnej w Gdyni w I kw. 2026 (629 aktów notarialnych) i 5. wynik wśród 17 miast w Rejestrze Cen Nieruchomości. Najbliżej w zestawieniu: wyżej jest Wrocław (12 624 zł/m²), niżej Poznań (11 509 zł/m²).
+13,5% - tak zmieniła się mediana w Gdyni od II kw. 2023. Szczyt przypadł na IV kw. 2025 (12 444 zł/m²), obecna mediana jest od niego o 5,8% niższa. Ostatnie kwartały: II kw. 2025 - 11 706 zł/m², III kw. 2025 - 11 475 zł/m², IV kw. 2025 - 12 444 zł/m², I kw. 2026 - 11 719 zł/m².
1,0% mniej niż za mieszkanie z rynku wtórnego (11 755 zł/m²) płaci się w Gdyni za nowe od dewelopera (11 633 zł/m², I kw. 2026). Nowe mieszkania są tu tańsze od używanych.
26 046 zł/m² to najwyższa mediana ceny metra wśród ulic w Gdyni z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najdroższe ulice: Bernadowska (26 046 zł/m²), Stefana Żeromskiego (17 440 zł/m²) i Strzelców (16 164 zł/m²). Najtańsze: kmdr. Bolesława Romanowskiego (8353 zł/m²), adm. J. Unruga (8903 zł/m²) i płk. Stanisława Dąbka (9142 zł/m²).
4 600 000 zł kosztowało najdroższe mieszkanie sprzedane w Gdyni w ostatnich 12 miesiącach: 144,3 m² pod adresem A. Hryniewickiego 6 (31 878 zł/m², rynek wtórny, akt z 1 czerwca 2026). Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.
9057 zł/m² kosztuje metr w najtańszym obszarze w Gdyni. Trzy obszary z najniższą medianą (II kw. 2025 - I kw. 2026): Stare Obłuże (9057 zł/m²), Pogórze (9217 zł/m²) i Oksywie (9539 zł/m²). Najdrożej: Kolibki (21 988 zł/m²), Bernadowo (18 375 zł/m²) i Śródmieście (16 684 zł/m²).
| Obszar | Mediana ceny | Wobec miasta | Zmiana r/r | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|---|
| Kolibki | 21 988 zł/m² | +86,4% | -3,5% | 61 |
| Bernadowo | 18 375 zł/m² | +55,7% | -7,8% | 66 |
| Śródmieście | 16 684 zł/m² | +41,4% | -3,2% | 193 |
| Orłowo | 16 621 zł/m² | +40,9% | -2,5% | 42 |
| Redłowo | 15 312 zł/m² | +29,8% | +3,7% | 141 |
| Mały Kack | 15 025 zł/m² | +27,4% | +13,4% | 77 |
| Kamienna Góra | 14 370 zł/m² | +21,8% | -3,7% | 39 |
| Wzgórze Świętego Maksymiliana | 13 794 zł/m² | +16,9% | +0,7% | 102 |
| Grabówek | 13 158 zł/m² | +11,5% | +7,8% | 99 |
| Witomino | 13 028 zł/m² | +10,4% | -3,7% | 68 |
| Wielki Kack | 12 533 zł/m² | +6,2% | +1,1% | 263 |
| Pustki Cisowskie | 12 161 zł/m² | +3,1% | +27,8% | 82 |
| Wiczlino | 12 050 zł/m² | +2,1% | +24,4% | 73 |
| Działki Leśne | 11 845 zł/m² | +0,4% | -4,8% | 118 |
| Karwiny | 11 655 zł/m² | -1,2% | +3,3% | 82 |
| Kacze Buki | 11 381 zł/m² | -3,5% | +10,1% | 82 |
| Witomino-Leśniczówka | 10 899 zł/m² | -7,6% | +3,4% | 41 |
| Witomino-Radiostacja | 10 741 zł/m² | -9,0% | -0,9% | 38 |
| Cisowa | 10 692 zł/m² | -9,4% | +11,8% | 116 |
| Leszczynki | 10 611 zł/m² | -10,1% | -3,1% | 85 |
| Dąbrowa | 10 420 zł/m² | -11,7% | +6,4% | 85 |
| Obłuże | 10 000 zł/m² | -15,2% | -1,2% | 97 |
| Zielenisz | 9974 zł/m² | -15,5% | +0,6% | 462 |
| Chylonia | 9973 zł/m² | -15,5% | -1,8% | 115 |
| Oksywie | 9539 zł/m² | -19,1% | -1,3% | 83 |
| Pogórze | 9217 zł/m² | -21,9% | b.d. | 36 |
| Stare Obłuże | 9057 zł/m² | -23,2% | -5,7% | 73 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 26 września 2026; obszary od 30 aktów.
Co stanie się z ratą przy innym poziomie WIBOR?
Rata za 50 m² w Gdyni i zapas lokalnej pary przy różnych poziomach WIBOR 3M:
| Scenariusz | Zmiana | Rata 50 m² | Czy starczy? |
|---|---|---|---|
| WIBOR 1,88% | -2 pp | 2833 zł | starczy + zapas 310 250 złkredyt to 153% kosztu mieszkania |
| WIBOR 2,88% | -1 pp | 3184 zł | starczy + zapas 224 250 złkredyt to 138% kosztu mieszkania |
| WIBOR 3,88% | dziś | 3554 zł | starczy + zapas 151 250 złkredyt to 126% kosztu mieszkania |
| WIBOR 4,88% | +1 pp | 3942 zł | starczy + zapas 88 250 złkredyt to 115% kosztu mieszkania |
| WIBOR 5,88% | +2 pp | 4346 zł | starczy + zapas 34 250 złkredyt to 106% kosztu mieszkania |
Co zmieni się przy innej cenie m²?
Zapas lub niedobór lokalnej pary przy innej cenie m²:
| Cena m² | Zmiana | Koszt 50 m² | Czy starczy? |
|---|---|---|---|
| 9992 zł/m² | -15% | 499 600 zł | starczy + zapas 239 400 złkredyt to 148% kosztu mieszkania |
| 10 580 zł/m² | -10% | 529 000 zł | starczy + zapas 210 000 złkredyt to 140% kosztu mieszkania |
| 11 755 zł/m² | dziś | 587 750 zł | starczy + zapas 151 250 złkredyt to 126% kosztu mieszkania |
| 12 931 zł/m² | +10% | 646 550 zł | starczy + zapas 92 450 złkredyt to 114% kosztu mieszkania |
| 14 106 zł/m² | +20% | 705 300 zł | starczy + zapas 33 700 złkredyt to 105% kosztu mieszkania |
Wybierz konkretny kredyt hipoteczny

Jak powstaje werdykt? Metodologia raportu
Indeks ma jawną metodologię na licencji CC BY 4.0: założenia wspólne dla 17 miast (metraż, DSTI, stopa stresowa, wagi sygnałów) są na stronie metodologii werdyktu. W Gdyni model zmienia tylko dochód lokalnej pary:
| Lokalna para | 2 dochody w wysokości regionalnej średniej: 6724 zł netto każde, łącznie 13 448 zł netto / mies. (18 680 zł brutto) - przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w województwie pomorskie (GUS, średnia z 12 publikacji GUS (maj 2025 - kwiecień 2026)), pomnożone przez 2 osoby pracujące |
|---|
Źródło: finwire.pl - ceny mieszkań z Rejestru Cen Nieruchomości (mediana z aktów notarialnych, kwartalnie) + WIBOR 3M GPW Benchmark + NBP + inflacja CPI GUS.
Najczęstsze pytania o zakup mieszkania w Gdyni
Czy warto teraz kupić mieszkanie w Gdyni?
Wskaźnik ceny do dochodu (P/I) 2,6 daje werdykt "Warto rozważyć kupno". Lokalna para (dwie regionalne pensje, łącznie 13 448 zł netto) pożyczy kredyt pokrywający 126% kosztu 50 m². Pełna analiza 6 sygnałów składa się na werdykt na początku strony.
Ile kosztuje mieszkanie w Gdyni?
11 755 zł za m² to mediana ceny transakcyjnej na rynku wtórnym z Rejestru Cen Nieruchomości (Q1 2026, 446 aktów notarialnych). Dla mieszkania 50 m² to 587 750 zł - kwota wyjściowa do obliczeń kredytowych i wskaźnika P/I.
Kim jest "lokalna para" w tym raporcie?
Dwiema osobami pracującymi w województwie pomorskie, każda z dochodem na poziomie regionalnej średniej w gospodarce narodowej (GUS, średnia z 12 publikacji GUS (maj 2025 - kwiecień 2026)): 9340 zł brutto = 6724 zł netto. Łącznie para ma 13 448 zł netto miesięcznie. To benchmark consistent z modelową parą w naszych Barometrach (11 600 zł, czyli ~2x krajowa średnia netto).
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.