Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny RCN: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 13/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Gdyni: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

4,9% netto rocznie (5,8% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Gdyni: mediana czynszu ofertowego 2500 zł (z 1379 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 517 220 zł (mediana transakcyjna RCN 11 755 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 21 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 0,0 pkt proc.

Netto rocznie4,9%po ryczałcie i pustostanie
Brutto5,8%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 21 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Gdyni zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój28 m²2000 zł329 140 zł7,3%6,1%16685
2 pokoje44 m²2500 zł517 220 zł5,8%4,9%211379
3 pokoje60 m²3000 zł705 300 zł5,1%4,3%23659

Gdzie w Gdyni zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

13. miejsce na 18 miast zajmuje Gdynia z rentownością 4,9% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Gdańsk (4,9%), niżej Białystok (4,8%).

142,8% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Gdyni według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Kolibki kosztuje 21 988 zł/m², Stare Obłuże 9057 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (62 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Stare Obłuże daje ok. 8,2% brutto rocznie, a w obszarze Kolibki 3,4%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.

8353 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Gdyni z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: kmdr. Bolesława Romanowskiego (8353 zł/m²), adm. J. Unruga (8903 zł/m²), płk. Stanisława Dąbka (9067 zł/m²), Kcyńska (9091 zł/m²) i Kartuska (9152 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy kmdr. Bolesława Romanowskiego daje ok. 8,9% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Bernadowska (26 225 zł/m²), 2,8%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

3,1% mieszkań kupionych w Gdyni w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Rynek opiera się na kupujących prywatnych - udział firm to 15. wynik wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Mały Kack (14,5%).

0,8% mniej niż rok wcześniej kosztował metr w Gdyni w I kw. 2026 (mediana z aktów notarialnych). Niższa cena zakupu przy tym samym czynszu podnosi rentowność nowych zakupów pod wynajem.

Rentowność brutto w obszarach w Gdyni przy medianie czynszu miasta (62 zł/m² miesięcznie)
ObszarMediana cenyBrutto rocznieZmiana r/r
Kolibki21 988 zł/m²3,4%-3,5%
Bernadowo18 375 zł/m²4,0%-7,8%
Śródmieście16 684 zł/m²4,5%-3,2%
Orłowo 16 621 zł/m²4,5%-2,5%
Redłowo15 312 zł/m²4,9%+3,7%
Mały Kack15 025 zł/m²5,0%+13,4%
Kamienna Góra 14 370 zł/m²5,2%-3,7%
Wzgórze Świętego Maksymiliana13 794 zł/m²5,4%+0,7%
Grabówek13 158 zł/m²5,7%+7,8%
Witomino13 028 zł/m²5,7%-3,7%
Wielki Kack12 533 zł/m²5,9%+1,1%
Pustki Cisowskie 12 161 zł/m²6,1%+27,8%
Wiczlino12 050 zł/m²6,2%+24,4%
Działki Leśne11 845 zł/m²6,3%-4,8%
Karwiny11 655 zł/m²6,4%+3,3%
Kacze Buki 11 381 zł/m²6,5%+10,1%
Witomino-Leśniczówka 10 899 zł/m²6,8%+3,4%
Witomino-Radiostacja 10 741 zł/m²6,9%-0,9%
Cisowa10 692 zł/m²7,0%+11,8%
Leszczynki10 611 zł/m²7,0%-3,1%
Dąbrowa10 420 zł/m²7,1%+6,4%
Obłuże10 000 zł/m²7,4%-1,2%
Zielenisz9975 zł/m²7,5%+0,7%
Chylonia9973 zł/m²7,5%-1,8%
Oksywie9539 zł/m²7,8%-1,3%
Pogórze 9217 zł/m²8,1%b.d.
Stare Obłuże9057 zł/m²8,2%-5,7%

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 2 października 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Gdyni

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Gdyni
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie4,4%brutto 5,6% · 23 663 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 23 latach
  • Przychód: 27 500 zł rocznie (11 mies. × 2500 zł); ryczałt 2338 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 532 737 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada niżej o 0,5 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 413 776 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 414 tys. zł
2497 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 414 tys. zł
2538 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 414 tys. zł
2571 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (517 220 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Gdyni?

1379 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 11 755 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 44 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN, ceny z aktów notarialnych, 446 aktów notarialnych).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Gdyni?

4,9% netto rocznie (5,8% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Gdyni: mediana czynszu ofertowego 2500 zł (z 1379 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 517 220 zł (mediana transakcyjna RCN 11 755 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 21 latach z samego czynszu.

Najem w Gdyni czy lokata?

+0,0% - tyle wynosi różnica między najmem netto (4,9%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Gdyni?

6,1% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (28 m², czynsz 2000 zł, zakup 329 140 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Gdyni. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 6,1%; 2 pokoje: 4,9%; 3 pokoje: 4,3%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Gdyni czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

2643 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 517 220 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 2500 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -6556 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 0,6%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.