Przejdź do treści
Dane GUS·Q2 2026·Prognoza przeliczana na bieżąco
· ceny mieszkań aktualizowane kwartalnie (GUS RCiWN), WIBOR każdego dnia roboczego

Prognoza cen mieszkań Poznań do Q2 2027

Mieszkania w Poznaniu kosztują 11 313 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2026, GUS RCiWN). Prognoza bazowa: ceny wzrosną o -2,6% do Q2 2027 przy założeniach ścieżki stóp: WIBOR 3M ~3,90%. Wskaźnik P/I 4,9 roku - w normie OECD (<6 lat).

Rynek pierwotny Q2 2026
11 313 zł/m²
▼ -5,2% r/r
Prognoza cen mieszkań
Rynek wtórny Q2 2026
11 352 zł/m²
GUS RCiWN · mediana transakcyjna
Wskaźnik P/I
4,9 roku
umiarkowany (<6)
Rentowność najmu (gross yield)
6,0%
powyżej progu opłacalności (5%)

Jak zmienią się ceny mieszkań w Poznaniu do Q2 2028?

Bazowy (-2,6%)OptymistycznyPesymistycznyPrzedział niepewności

Punkt startowy: 11 313 zł/m² (Q2 2026, GUS RCiWN). Model i założenia prognozy.

Czy mieszkania w Poznaniu zdrożeją? 3 scenariusze do Q2 2027

Optymistyczny10%
+0,4% r/r
Pierwotny Q2 202711 358 zł/m²
Wtórny Q2 202711 397 zł/m²

WIBOR 3M ~3,90%

Bazowy60%
-2,6% r/r
Pierwotny Q2 202711 019 zł/m²
Wtórny Q2 202711 057 zł/m²

WIBOR 3M ~3,90%

Pesymistyczny30%
-8,0% r/r
Pierwotny Q2 202710 408 zł/m²
Wtórny Q2 202710 444 zł/m²

WIBOR 3M ~4,40%

Ścieżki stóp i opis scenariuszy: prognoza stóp NBP. Dane: GUS RCiWN Q2 2026, aktualizacja 2026-11-02.

Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Poznaniu?

Wskaźnik P/I
4,9 roku
Benchmark OECD: 4-6 lat = równowaga
Rentowność najmu (gross yield)
6,0%
Próg opłacalności: 5%
Cena 50 m² / roczne wynagrodzenie
4,9×
Wynagrodzenie kwiecień 2026: 115 819 zł/rok

Wskaźnik P/I (Price-to-Income) = cena mieszkania 50 m² podzielona przez roczne wynagrodzenie brutto. Przy cenie 11 313 zł/m² i wynagrodzeniu 9 651,59 zł/mies. (kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.) - kupujący w Poznaniu potrzebuje 4,9 roku odkładania całej pensji brutto. Wartość mieści się w normie OECD (4-6 lat).

6,0% brutto daje czynsz 2 500 zł za 44 m² (5 718 ofert, znajdznajem.pl) wobec ceny zakupu - powyżej progu 5%. Szczegóły w rentowności najmu w Poznaniu.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Poznaniu? Historia kwartalna

Rynek pierwotnyRynek wtórny

Dane: GUS RCiWN (mediany cen transakcyjnych, do Q2 2026). Domyślnie ostatnie 5 lat - przesuń suwak w lewo, aby zobaczyć pełną historię.

W których obszarach w Poznaniu ceny rosną najszybciej?

+0,9% r/r - tak zmieniła się mediana ceny transakcyjnej w Poznaniu w II kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej (akty notarialne RCN). To 15. tempo na 16 miast, jedno z najwolniejszych; wyżej jest Białystok (+1,7%), niżej Rzeszów (-0,6%).

11 499 zł/m² w III kw. 2025 i 11 458 zł/m² w II kw. 2026 - ścieżka mediany w Poznaniu z ostatnich 4 kwartałów: III kw. 2025 11 499 zł/m², IV kw. 2025 11 612 zł/m², I kw. 2026 11 515 zł/m², II kw. 2026 11 458 zł/m². Najwyżej mediana była w IV kw. 2025 (11 612 zł/m²).

+60,0% r/r w obszarze Garbary to najszybszy wzrost cen w Poznaniu, a Wzgórze Przemysława notuje -26,8%. Ceny spadły w 12 z 48 obszarów z porównywalnymi danymi (III kw. 2025 - II kw. 2026), więc średnia miasta ukrywa lokalne korekty.

41,0% zysku w 206 dni przyniosła odsprzedaż z czołówki rankingu szybkich odsprzedaży w Poznaniu (akty notarialne): 171,3 m² pod adresem Zwierzyniecka 15, kupione 26 września 2023 za 2 588 518 zł i sprzedane 19 kwietnia 2024 za 3 650 000 zł. Kolejne pozycje: Leśnych Skrzatów 21B (+32,9% w 92 dni) i Karola Libelta 5 (+25,8% w 166 dni). Zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

63,4% wzrostu wartości przy odsprzedaży po latach: 324,3 m² pod adresem Dominikańska 9, kupione 20 maja 2020 za 3 763 800 zł i sprzedane 26 maja 2023 za 6 150 000 zł - najwyższy wynik w Poznaniu w rankingu długich odsprzedaży. Pojedyncze rekordy nie są prognozą, ale pokazują, gdzie w mieście ceny rosły najszybciej.

5,7% zakupów w Poznaniu należało do firm w ostatnich czterech kwartałach (Polska: 3,4%). Firmy kupują w Poznaniu częściej niż przeciętnie w kraju.

Zmiana cen transakcyjnych r/r w obszarach w Poznaniu
ObszarZmiana r/rMediana cenyAkty (12 mies.)
Garbary+60,0%12 200 zł/m²143
Nadolnik+40,8%12 563 zł/m²60
Marcelin+40,6%12 691 zł/m²256
Chwaliszewo+28,9%15 301 zł/m²92
Edwardowo+24,0%13 347 zł/m²45
Miasteczko+21,5%12 462 zł/m²547
Rynek Jeżycki+19,3%12 462 zł/m²273
Trójpole+19,0%11 878 zł/m²224
Święty Marcin+18,8%16 356 zł/m²68
Szeląg +18,3%12 967 zł/m²57
Górczyn+18,0%11 300 zł/m²145
Wierzbięcice+15,2%14 124 zł/m²97
Grunwald+15,1%13 979 zł/m²299
Górna Wilda+14,1%14 000 zł/m²69
Jeżyckie Osiedle+13,7%14 263 zł/m²294
Wola+13,3%12 268 zł/m²67
Niestachów+13,2%12 617 zł/m²291
Podolany+10,9%11 264 zł/m²77
Malinów+9,9%10 231 zł/m²81
Piekary +9,5%15 672 zł/m²42
Chartowo+7,2%10 454 zł/m²98
Golęcin+6,3%10 801 zł/m²412
Ogrody+5,4%10 489 zł/m²114
Strzeszyn +5,2%12 780 zł/m²46
Piątkowo+5,0%9925 zł/m²305
Raszyn+3,7%10 876 zł/m²131
Bonin +3,5%10 849 zł/m²65
Junikowo+3,4%11 624 zł/m²347
Ostroróg+3,4%10 659 zł/m²120
Łazarz+3,2%10 266 zł/m²110
Wilczy Młyn+2,8%11 693 zł/m²308
Nowe Miasto+2,0%11 083 zł/m²152
Naramowice+1,7%10 565 zł/m²514
Dębiec+0,7%11 525 zł/m²67
Wilda+0,1%11 702 zł/m²187
Rynek Wildecki+0,1%11 672 zł/m²61
Dolna Wilda -0,4%10 064 zł/m²51
Starołęka Mała-1,0%11 037 zł/m²366
Naramowickie Osiedle-2,3%11 099 zł/m²122
Rynek Łazarski-3,4%10 506 zł/m²204
Winogrady-3,7%10 674 zł/m²60
Czarna Rola-5,1%10 830 zł/m²104
Rybaki-5,4%11 126 zł/m²65
Rataje -6,0%10 152 zł/m²38
Obrzyca-6,0%10 131 zł/m²87
Sołacz-10,1%10 803 zł/m²80
Jeżyce-24,4%11 246 zł/m²184
Wzgórze Przemysława-26,8%8740 zł/m²55
Święty Roch b.d.13 801 zł/m²54
Olszak b.d.12 917 zł/m²32
Ławica b.d.12 683 zł/m²39
Umultowo b.d.11 749 zł/m²90
Pogodno b.d.11 705 zł/m²34
Starołęka Wielkab.d.10 221 zł/m²96

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 2 października 2026; obszary od 30 aktów.

Najczęstsze pytania o ceny mieszkań w Poznaniu

Czy ceny mieszkań w Poznaniu wzrosną do Q2 2027?
-2,6% r/r - taki wzrost, do poziomu 11 019 zł/m² na rynku pierwotnym (Q2 2027), zakłada scenariusz bazowy (prawdopodobieństwo 60%). Punkt wyjścia: 11 313 zł/m² w Q2 2026 (GUS RCiWN), dynamika -5,2% r/r. Założenie kosztu kredytu: WIBOR 3M ~3,90%.
Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Poznaniu?
565 650 zł - tyle kosztuje 50 m² na rynku pierwotnym w Poznaniu (Q2 2026, GUS RCiWN, mediana transakcyjna). Na rynku wtórnym: ok. 567 600 zł. Rata kredytu na 80% ceny przy oprocentowaniu 5,90% (WIBOR 3M 3,90% plus marża 2 pkt proc.) i okresie 25 lat: ok. 2 888 zł/mies.
Jaki jest wskaźnik dostępności mieszkań w Poznaniu?
4,9 roku - tyle wynosi wskaźnik P/I (Price-to-Income) w Poznaniu przy założeniu odkładania 100% wynagrodzenia brutto (9 651,59 zł/mies., kwiecień 2026, GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r.). Wartość poniżej 6 lat mieści się w normie OECD.
Czy opłaca się kupić mieszkanie w Poznaniu na wynajem?
6,0% - taka jest stopa zwrotu brutto z najmu (gross yield) w Poznaniu, policzona z mediany czynszu 2 500 zł za 44 m² (znajdznajem.pl, 2026-11-02). Stopa powyżej 5% oznacza rynkowo uzasadnioną inwestycję - przed odliczeniem podatku, kosztów zarządzania i remontu.
Czy ceny mieszkań w Poznaniu spadną do Q2 2027?
-8,0% r/r - taki spadek cen mieszkań w Poznaniu do Q2 2027 zakłada scenariusz pesymistyczny (prawdopodobieństwo 30%), przy założeniu: WIBOR 3M ~4,40%. Pozostałe scenariusze: bazowy -2,6%, optymistyczny +0,4%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.