Przejdź do treści
Czynsze ofertowe: 17.10.2026 · ceny GUS: Q1 2026 · ryczałt 8,5% · miejsce 9/18 w rankingu miast

Rentowność najmu w Poznaniu: ile zarabia mieszkanie na wynajem?

5,1% netto rocznie (6,1% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu: mediana czynszu ofertowego 2500 zł (z 5352 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 493 328 zł (mediana transakcyjna GUS 11 212 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się z czynszu po około 20 latach. Najlepsza lokata daje 6,00% (VeloBank), czyli 4,86% po podatku Belki - najem wypada wyżej o 0,2 pkt proc.

Netto rocznie5,1%po ryczałcie i pustostanie
Brutto6,1%czynsz × 12 ÷ cena zakupu
Zwrot nakładupo 20 latachz samego czynszu, bez wzrostu wartości
Lokata po Belce4,86%VeloBank

Który segment najmu w Poznaniu zarabia najlepiej?

Kliknij segment, żeby przenieść jego liczby do kalkulatora.

SegmentMetrażCzynsz (mediana)ZakupBruttoNettoZwrot (lata)Oferty
kawalerka / 1 pokój29 m²1900 zł325 148 zł7,0%5,9%173664
2 pokoje44 m²2500 zł493 328 zł6,1%5,1%205352
3 pokoje56 m²2600 zł627 872 zł5,0%4,2%242568

Gdzie w Poznaniu zakup pod wynajem najmniej obciąża zwrot?

9. miejsce na 18 miast zajmuje Poznań z rentownością 5,1% netto rocznie (przy zakupie po medianie transakcyjnej i czynszu z mediany ofert z 17 października 2026). W zestawieniu wyżej jest Lublin (5,2%), niżej Toruń (5,1%).

117,3% dzieli cenę metra w najdroższym i najtańszym obszarze w Poznaniu według aktów notarialnych z okresu II kw. 2025 - I kw. 2026: Piekary kosztuje 17 569 zł/m², Wzgórze Przemysława 8084 zł/m². Przy czynszu z mediany miasta (59 zł za metr miesięcznie) zakup w obszarze Wzgórze Przemysława daje ok. 8,8% brutto rocznie, a w obszarze Piekary 4,0%. Rachunek zakłada ten sam czynsz za metr w całym mieście - w kalkulatorze poniżej można wpisać czynsz dla konkretnej lokalizacji.

8200 zł/m² to najniższa mediana ceny metra wśród ulic w Poznaniu z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najtańsze ulice: Działyńskich (8200 zł/m²), Głogowska (8282 zł/m²), Wierzbięcice (8394 zł/m²), Stare Żegrze (8717 zł/m²) i Orła Białego (8760 zł/m²). Przy czynszu z mediany miasta zakup po medianie ulicy Działyńskich daje ok. 8,6% brutto rocznie, a na najdroższej ulicy, Stanisława Barańczaka (16 707 zł/m²), 4,2%. Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

5,7% mieszkań kupionych w Poznaniu w ostatnich czterech kwartałach trafiło do firm (akty RCN ze znanym typem nabywcy), wobec 3,4% w całej Polsce. Kupujących instytucjonalnych jest tu więcej niż przeciętnie w kraju - 2. udział wśród 17 miast. Najwyższy udział firm wśród nabywców ma obszar Wzgórze Przemysława (40,0%).

5,2% wyniósł roczny wzrost mediany ceny metra w Poznaniu (I kw. 2026 wobec tego samego kwartału rok wcześniej) - 8. tempo wśród 16 miast. Przy niezmienionym czynszu każdy kolejny zakup po wyższej cenie obniża rentowność nowej inwestycji, a dotychczasowym właścicielom podnosi wartość mieszkania.

Rentowność brutto w obszarach w Poznaniu przy medianie czynszu miasta (59 zł/m² miesięcznie)
ObszarMediana cenyBrutto rocznieZmiana r/r
Piekary 17 569 zł/m²4,0%b.d.
Święty Wojciech 16 478 zł/m²4,3%+7,8%
Święty Marcin16 267 zł/m²4,4%+20,2%
Jeżyce15 110 zł/m²4,7%+42,8%
Jeżyckie Osiedle14 263 zł/m²5,0%+18,5%
Grunwald13 964 zł/m²5,1%+15,7%
Olszak 13 275 zł/m²5,3%b.d.
Szeląg 12 799 zł/m²5,5%+19,8%
Edwardowo12 754 zł/m²5,6%+21,3%
Marcelin12 659 zł/m²5,6%+41,1%
Strzeszyn12 658 zł/m²5,6%+8,5%
Chwaliszewo12 604 zł/m²5,6%+6,1%
Niestachów12 566 zł/m²5,6%+13,5%
Rynek Jeżycki12 515 zł/m²5,7%+17,1%
Nadolnik12 448 zł/m²5,7%+39,8%
Miasteczko12 419 zł/m²5,7%+26,7%
Garbary12 250 zł/m²5,8%+88,0%
Dębiec12 176 zł/m²5,8%+19,2%
Górna Wilda 11 892 zł/m²6,0%-3,9%
Trójpole11 861 zł/m²6,0%+19,7%
Wola11 806 zł/m²6,0%+9,5%
Wilczy Młyn11 696 zł/m²6,1%+11,9%
Junikowo11 657 zł/m²6,1%+6,8%
Sołacz11 611 zł/m²6,1%+7,3%
Rynek Wildecki11 438 zł/m²6,2%-4,3%
Wilda11 402 zł/m²6,2%-1,8%
Wierzbięcice 11 332 zł/m²6,2%-10,8%
Podolany11 264 zł/m²6,3%+10,1%
Stare Miasto 11 191 zł/m²6,3%-11,3%
Starołęka Mała11 149 zł/m²6,4%+1,1%
Nowe Miasto11 111 zł/m²6,4%+2,5%
Rybaki11 110 zł/m²6,4%-0,3%
Naramowickie Osiedle11 095 zł/m²6,4%-2,3%
Górczyn10 899 zł/m²6,5%+10,9%
Czarna Rola10 839 zł/m²6,5%-4,5%
Rataje 10 833 zł/m²6,5%+2,6%
Winogrady10 761 zł/m²6,6%-10,2%
Naramowice10 608 zł/m²6,7%+5,0%
Raszyn10 601 zł/m²6,7%+0,3%
Bonin 10 550 zł/m²6,7%+0,1%
Obrzyca10 546 zł/m²6,7%-10,4%
Golęcin10 466 zł/m²6,8%+1,7%
Ogrody10 437 zł/m²6,8%+2,4%
Ostroróg10 327 zł/m²6,9%-0,2%
Umultowo 10 281 zł/m²6,9%+1,0%
Starołęka Wielka 10 157 zł/m²7,0%b.d.
Chartowo10 089 zł/m²7,0%+2,0%
Dolna Wilda 10 062 zł/m²7,0%-0,6%
Piątkowo9983 zł/m²7,1%+5,1%
Łazarz9763 zł/m²7,3%-1,9%
Malinów9625 zł/m²7,4%-2,6%
Rynek Łazarski9360 zł/m²7,6%-14,7%
Wzgórze Przemysława8084 zł/m²8,8%-27,3%

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 21 września 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.

Kalkulator: mieszkanie na wynajem w Poznaniu

Start: segment 2 pokoje, kredyt na WIBOR 3M i medianie marży banków.

Mieszkanie w Poznaniu
zł
zł
zł
%
Finansowanie
Rentowność netto rocznie4,7%brutto 5,9% · 23 663 zł netto rocznie po ryczałcie 8,5%, pustostanie i kosztach · zwrot nakładu po 22 latach
  • Przychód: 27 500 zł rocznie (11 mies. × 2500 zł); ryczałt 2338 zł; koszty 1500 zł.
  • Nakład: 508 128 zł (cena + 3,0% kosztów transakcyjnych).
  • Lokata: 6,00% (VeloBank), po podatku Belki 4,86%, bez ryzyka pustostanu i remontów - najem netto wypada niżej o 0,2 pkt proc.
  • Obligacje skarbowe EDO (10-letnie): 5,35% w pierwszym roku (potem inflacja + stała marża obligacji), po podatku Belki 4,33%.

Ryczałt 8,5% od przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), próg wyższej stawki: 100 000 zł rocznie. Model nie uwzględnia wzrostu wartości mieszkania ani indeksacji czynszu - to zysk z samego najmu.

Czy czynsz spłaci kredyt? Oferty na 394 662 zł (80% ceny)

Najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wśród ofert ze zmienną stopą, stan na 17.10.2026; rata na 25 lat.

VeloBank
VeloBank
Kredyt hipoteczny VeloDom
RRSO
5,45%
Marża
1,79%
Rata przy 395 tys. zł
2381 zł
Sprawdź ofertę
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt
RRSO
5,63%
Marża
1,96%
Rata przy 395 tys. zł
2421 zł
Sprawdź ofertę
Bank Pekao
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny
RRSO
5,77%
Marża
2,09%
Rata przy 395 tys. zł
2452 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Co zamiast wynajmu? Najlepsze lokaty na tę samą gotówkę

Ta sama gotówka (493 328 zł) na lokacie: 4,86% netto po podatku Belki, bez pustostanu i remontów. Oferty banków, stan na 17.10.2026.

VeloBank
VeloBank
VeloLokata dla Aktywnych
Oprocentowanie
6,00%
Okres
6M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Inbank
Inbank
Lokata standardowa
Oprocentowanie
4,15%
Okres
12M
Kwota
od 1000 zł
Sprawdź ofertę
Raiffeisen Digital Bank
Raiffeisen Digital Bank
Lokata dla Ciebie
Oprocentowanie
3,70%
Okres
12M
Kwota
od 100 zł
Sprawdź ofertę

Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których możemy otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z parametrów oferty. Szczegóły: jak finansujemy portal.

Jak liczona jest rentowność najmu w Poznaniu?

5352 ofert najmu (2 pokoje) z 17.10.2026 wyznacza czynsz, a 11 212 zł/m² z aktów notarialnych za Q1 2026 razy 44 m² - cenę zakupu. Netto uwzględnia miesiąc pustostanu i ryczałt 8,5%. Pełne założenia: metodologia rentowności najmu.

Czynsze: znajdznajem.pl (CC BY 4.0). Ceny: GUS, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Najczęstsze pytania

Ile zarabia mieszkanie na wynajem w Poznaniu?

5,1% netto rocznie (6,1% brutto) daje najem 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu: mediana czynszu ofertowego 2500 zł (z 5352 ofert, 17.10.2026) wobec zakupu za 493 328 zł (mediana transakcyjna GUS 11 212 zł/m² × 44 m²), po ryczałcie 8,5% i miesiącu pustostanu. Nakład zwraca się po około 20 latach z samego czynszu.

Najem w Poznaniu czy lokata?

+0,2% - tyle wynosi różnica między najmem netto (5,1%) a najlepszą lokatą po podatku Belki (4,86%; oprocentowanie 6,00%, VeloBank). Przy lokacie nie ma pustostanu, remontów ani ryzyka najemcy; najem daje za to udział w zmianach cen mieszkań, którego to porównanie nie uwzględnia.

Kawalerka czy 2 pokoje - co lepiej wynajmować w Poznaniu?

5,9% netto daje segment kawalerka / 1 pokój (29 m², czynsz 1900 zł, zakup 325 148 zł) - to najwyższy wynik spośród segmentów w Poznaniu. Wszystkie segmenty - kawalerka / 1 pokój: 5,9%; 2 pokoje: 5,1%; 3 pokoje: 4,2%. Mniejsze mieszkania mają wyższy czynsz za m², ale częstszą rotację najemców.

Czy w Poznaniu czynsz pokrywa ratę kredytu na mieszkanie pod wynajem?

2521 zł wynosi rata kredytu na 80% ceny mieszkania (cena 493 328 zł, oprocentowanie 5,91% = WIBOR 3M + mediana marży, 25 lat) wobec czynszu 2500 zł - przepływ po racie, podatku i pustostanie to -5091 zł rocznie, czyli właściciel dopłaca do kredytu. Zwrot z gotówki (wkładu własnego) po odsetkach: 1,6%.

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.