Przejdź do treści
Poznań · ceny transakcyjne: GUS RCiWN, Q1 2026 · WIBOR i CPI: aktualne na dziś

Czy warto teraz kupić mieszkanie w Poznaniu?

Bieżące dane sygnalizują dobry moment na zakup mieszkania w Poznaniu. Mediana ceny m² na rynku wtórnym wynosi 11 212 zł (GUS, ceny transakcyjne, Q1 2026), wskaźnik ceny do dochodu (P/I) jest na poziomie 2,7, WIBOR 3M 3,88%, inflacja CPI 4%. Raport łączy 6 sygnałów rynkowych w jednym werdykcie.

75/ 100
KUP

Warto rozważyć kupno

Poznań: cena 11 212 zł/m² i P/I 2,7 sprzyjają kupującym - lokalna para udźwignie kredyt na 50 m² z marginesem.

Cena m² (wtórny)11 212 złceny r/r +0.4% (nominalnie)
50 m² wtórny560 600 złcała kwota zakupu
Zdolność modelowej pary620 000 złpara z dochodem 11 600 zł netto · ta sama dla wszystkich miast
Lokalna para pożyczy676 000 zł2× 6235 zł netto · pokrywa 121% kosztu 50 m²

Modelowa para ma stały dochód 11 600 zł netto i służy do porównania miast we wszystkich Barometrach. Lokalna para zarabia 2 przeciętne pensje z regionu według GUS. Raport nie uwzględnia Twojej zdolności - policz ją w kalkulatorze.

Werdykt w skrócie: koszt, pokrycie, dynamika cen

560 600 zł kosztuje 50 m² mieszkania na rynku wtórnym w Poznaniu (mediana 11 212 zł/m², GUS, ceny transakcyjne). Lokalna para z dwiema regionalnymi pensjami (łącznie 12 470 zł netto) udźwignie kredyt pokrywający 121% tego kosztu przy DSTI 50% i stopie stresowej 8,58%. Ceny w ostatnim roku realnie tanieją o 3,6 pp wobec inflacji.

Z czego składa się werdykt? 6 sygnałów rynkowych

Każdy sygnał dostaje wynik 0-100 (100 = najkorzystniej kupić). Wyniki są ważone i sumowane, a suma przekłada się na werdykt KUP. Definicje sygnałów i progi: jak powstaje werdykt.

SygnałWartośćWynikWaga
Wskaźnik P/I2,7
83/100
2
Stać lokalną parę121% kosztu 50 m²
90/100
3
Zmiana cen realna r/r-3,6 pp
100/100
2
Stopa procentowa3,88%
96/100
1
Tempo cen kwartał do kwartału+6,13 pp
0/100
1
Margines bezpieczeństwa+893 zł / mies.
55/100
3

Skąd pochodzą dane i jak są aktualne?

  • Cena m² rynek wtórny11 212 złGUS RCiWN, Q1 2026
  • Cena m² rynek pierwotny11 857 złGUS RCiWN, Q1 2026
  • Przeciętna pensja netto - wielkopolskie (1 osoba)6235 zł / mies.GUS, sektor przedsiębiorstw
  • Dochód lokalnej pary (2 przeciętne pensje z regionu)12 470 zł / mies.założenie modelu finwire
  • WIBOR 3M3.88%2026-10-09
  • Stopa referencyjna NBP3.75%obowiązuje od 05 marca 2026
  • Inflacja CPI rok do roku4%GUS, wrzesień 2026

Jak zmieniały się ceny m² w Poznaniu?

Wykres pokazuje średnią transakcyjną cenę m² w Poznaniu na rynku wtórnym (ciemniejszy niebieski) i pierwotnym (jaśniejszy) w kolejnych kwartałach (GUS RCiWN).

877287729452975810 43710 78410 83110 91211 17210 84811 03010 56411 212
Q1 2023Q2 2023Q3 2023Q4 2023Q1 2024Q2 2024Q3 2024Q4 2024Q1 2025Q2 2025Q3 2025Q4 2025Q1 2026
- rynek wtórny- rynek pierwotny

Ile kosztuje metr w Poznaniu na tle innych miast i własnych dzielnic?

11 509 zł/m² to mediana ceny transakcyjnej w Poznaniu w I kw. 2026 (2064 akty notarialne) i 6. wynik wśród 17 miast w Rejestrze Cen Nieruchomości. Najbliżej w zestawieniu: wyżej jest Gdynia (11 719 zł/m²), niżej Szczecin (10 502 zł/m²).

+29,8% - tak zmieniła się mediana w Poznaniu od II kw. 2023. Szczyt przypadł na IV kw. 2025 (11 612 zł/m²), obecna mediana jest od niego o 0,9% niższa. Ostatnie kwartały: II kw. 2025 - 11 357 zł/m², III kw. 2025 - 11 499 zł/m², IV kw. 2025 - 11 612 zł/m², I kw. 2026 - 11 509 zł/m².

2,8% więcej niż za mieszkanie z rynku wtórnego (11 348 zł/m²) płaci się w Poznaniu za nowe od dewelopera (11 663 zł/m², I kw. 2026). Tę różnicę warto zestawić z kosztem remontu mieszkania z rynku wtórnego.

16 707 zł/m² to najwyższa mediana ceny metra wśród ulic w Poznaniu z co najmniej 20 transakcjami w ciągu 24 miesięcy. Najdroższe ulice: Stanisława Barańczaka (16 707 zł/m²), Klemensa Janickiego (15 452 zł/m²) i Garbary (15 271 zł/m²). Najtańsze: Działyńskich (8182 zł/m²), Głogowska (8274 zł/m²) i Wierzbięcice (8394 zł/m²).

4 280 000 zł kosztowało najdroższe mieszkanie sprzedane w Poznaniu w ostatnich 12 miesiącach: 191,8 m² pod adresem Kazimierza Pułaskiego 19 (22 318 zł/m², rynek pierwotny, akt z 9 kwietnia 2026). Pełne zestawienie: rekordy rynku mieszkań.

8084 zł/m² kosztuje metr w najtańszym obszarze w Poznaniu. Trzy obszary z najniższą medianą (II kw. 2025 - I kw. 2026): Wzgórze Przemysława (8084 zł/m²), Rynek Łazarski (9360 zł/m²) i Malinów (9625 zł/m²). Najdrożej: Piekary (17 569 zł/m²), Święty Wojciech (16 478 zł/m²) i Święty Marcin (16 267 zł/m²).

Ceny transakcyjne mieszkań w obszarach w Poznaniu
ObszarMediana cenyWobec miastaZmiana r/rAkty (12 mies.)
Piekary 17 569 zł/m²+53,0%b.d.46
Święty Wojciech 16 478 zł/m²+43,5%+7,8%30
Święty Marcin16 267 zł/m²+41,6%+20,2%70
Jeżyce15 110 zł/m²+31,6%+42,8%353
Jeżyckie Osiedle14 263 zł/m²+24,2%+18,5%295
Grunwald13 964 zł/m²+21,6%+15,7%282
Olszak 13 275 zł/m²+15,6%b.d.35
Szeląg 12 799 zł/m²+11,5%+19,8%50
Edwardowo12 754 zł/m²+11,1%+21,3%54
Marcelin12 659 zł/m²+10,2%+41,1%216
Strzeszyn12 658 zł/m²+10,2%+8,5%47
Chwaliszewo12 604 zł/m²+9,8%+6,1%67
Niestachów12 566 zł/m²+9,4%+13,5%268
Rynek Jeżycki12 515 zł/m²+9,0%+17,1%269
Nadolnik12 448 zł/m²+8,4%+39,8%69
Miasteczko12 419 zł/m²+8,1%+26,7%584
Garbary12 250 zł/m²+6,7%+88,0%135
Dębiec12 176 zł/m²+6,0%+19,2%78
Górna Wilda 11 892 zł/m²+3,6%-3,9%69
Trójpole11 861 zł/m²+3,3%+19,7%223
Wola11 806 zł/m²+2,8%+9,5%68
Wilczy Młyn11 696 zł/m²+1,8%+11,9%382
Junikowo11 657 zł/m²+1,5%+6,8%318
Sołacz11 611 zł/m²+1,1%+7,3%79
Rynek Wildecki11 438 zł/m²-0,4%-4,3%73
Wilda11 402 zł/m²-0,7%-1,8%172
Wierzbięcice 11 332 zł/m²-1,3%-10,8%62
Podolany11 264 zł/m²-1,9%+10,1%59
Stare Miasto 11 191 zł/m²-2,6%-11,3%33
Starołęka Mała11 149 zł/m²-2,9%+1,1%227
Nowe Miasto11 111 zł/m²-3,2%+2,5%239
Rybaki11 110 zł/m²-3,3%-0,3%70
Naramowickie Osiedle11 095 zł/m²-3,4%-2,3%127
Górczyn10 899 zł/m²-5,1%+10,9%150
Rataje 10 833 zł/m²-5,7%+2,6%51
Czarna Rola10 833 zł/m²-5,7%-4,6%107
Winogrady10 761 zł/m²-6,3%-10,2%61
Naramowice10 608 zł/m²-7,6%+5,0%398
Raszyn10 601 zł/m²-7,7%+0,3%134
Bonin 10 550 zł/m²-8,1%+0,1%58
Obrzyca10 546 zł/m²-8,2%-10,4%87
Golęcin10 466 zł/m²-8,9%+1,7%492
Ogrody10 437 zł/m²-9,1%+2,4%95
Ostroróg10 327 zł/m²-10,1%-0,2%128
Umultowo 10 281 zł/m²-10,5%+1,0%51
Starołęka Wielka 10 157 zł/m²-11,6%b.d.81
Chartowo10 089 zł/m²-12,1%+2,0%111
Dolna Wilda 10 062 zł/m²-12,4%-0,6%48
Piątkowo9983 zł/m²-13,1%+5,1%267
Łazarz9763 zł/m²-15,0%-1,9%108
Malinów9625 zł/m²-16,2%-2,6%78
Rynek Łazarski9360 zł/m²-18,5%-14,7%180
Wzgórze Przemysława8084 zł/m²-29,6%-27,3%74

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 1 września 2026; obszary od 30 aktów.

Co stanie się z ratą przy innym poziomie WIBOR?

Rata za 50 m² w Poznaniu i zapas lokalnej pary przy różnych poziomach WIBOR 3M:

ScenariuszZmianaRata 50 m²Czy starczy?
WIBOR 1,88%-2 pp2702 złstarczy + zapas 260 400 złkredyt to 146% kosztu mieszkania
WIBOR 2,88%-1 pp3037 złstarczy + zapas 182 400 złkredyt to 133% kosztu mieszkania
WIBOR 3,88%dziś3390 złstarczy + zapas 115 400 złkredyt to 121% kosztu mieszkania
WIBOR 4,88%+1 pp3760 złstarczy + zapas 57 400 złkredyt to 110% kosztu mieszkania
WIBOR 5,88%+2 pp4145 złstarczy + zapas 8400 złkredyt to 101% kosztu mieszkania

Co zmieni się przy innej cenie m²?

Zapas lub niedobór lokalnej pary przy innej cenie m²:

Cena m²ZmianaKoszt 50 m²Czy starczy?
9530 zł/m²-15%476 500 złstarczy + zapas 199 500 złkredyt to 142% kosztu mieszkania
10 091 zł/m²-10%504 550 złstarczy + zapas 171 450 złkredyt to 134% kosztu mieszkania
11 212 zł/m²dziś560 600 złstarczy + zapas 115 400 złkredyt to 121% kosztu mieszkania
12 333 zł/m²+10%616 650 złstarczy + zapas 59 350 złkredyt to 110% kosztu mieszkania
13 454 zł/m²+20%672 700 złstarczy + zapas 3300 złkredyt to 100% kosztu mieszkania

Wybierz konkretny kredyt hipoteczny

Reklama
PEKAO S.A - Konto Przekorzystne - zyskaj do 300 zł + 2400 zł do 300 zł zakładając konto online
Otwórz konto →

Jak powstaje werdykt? Metodologia raportu

Indeks ma jawną metodologię na licencji CC BY 4.0: założenia wspólne dla 17 miast (metraż, DSTI, stopa stresowa, wagi sygnałów) są na stronie metodologii werdyktu. W Poznaniu model zmienia tylko dochód lokalnej pary:

Lokalna para2 dochody w wysokości regionalnej średniej: 6235 zł netto każde, łącznie 12 470 zł netto / mies. (17 318 zł brutto) - przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w województwie wielkopolskie (GUS, średnia z 12 publikacji GUS (maj 2025 - kwiecień 2026)), pomnożone przez 2 osoby pracujące

Źródło: finwire.pl - ceny mieszkań GUS RCiWN (mediana transakcyjna, kwartalnie) + WIBOR 3M GPW Benchmark + NBP + inflacja CPI GUS.

Najczęstsze pytania o zakup mieszkania w Poznaniu

Czy warto teraz kupić mieszkanie w Poznaniu?

Wskaźnik ceny do dochodu (P/I) 2,7 daje werdykt "Warto rozważyć kupno". Lokalna para (dwie regionalne pensje, łącznie 12 470 zł netto) pożyczy kredyt pokrywający 121% kosztu 50 m². Pełna analiza 6 sygnałów składa się na werdykt na początku strony.

Ile kosztuje mieszkanie w Poznaniu?

11 212 zł za m² to mediana ceny transakcyjnej na rynku wtórnym według GUS (rejestr cen nieruchomości RCiWN, rzeczywiste akty notarialne). Dla mieszkania 50 m² to 560 600 zł - kwota wyjściowa do obliczeń kredytowych i wskaźnika P/I.

Kim jest "lokalna para" w tym raporcie?

Dwiema osobami pracującymi w województwie wielkopolskie, każda z dochodem na poziomie regionalnej średniej w gospodarce narodowej (GUS, średnia z 12 publikacji GUS (maj 2025 - kwiecień 2026)): 8659 zł brutto = 6235 zł netto. Łącznie para ma 12 470 zł netto miesięcznie. To benchmark consistent z modelową parą w naszych Barometrach (11 600 zł, czyli ~2x krajowa średnia netto).

Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.

Przygotowane przez zgodnie z polityką edytorską. Zauważyłeś błąd? Zgłoś korektę.