Za ile wynająć mieszkanie w Poznaniu?
2200 zł miesięcznie wynosi mediana 13 311 aktywnych ofert najmu w Poznaniu (średnio 61 zł/m², metraż 42 m², stan na 17.10.2026). Mediana dla kawalerki to 1900 zł, dla 2 pokoi 2500 zł, dla 3 pokoi 2600 zł. Najdrożej w dzielnicy Nowe Miasto (średnio 2481 zł), najtaniej w dzielnicy Winogrady (2072 zł). Względem stanu z końca sierpnia 2026 mediana zmieniła się o 0,0%. To ceny ofertowe z ogłoszeń, zwykle 5-15% wyższe niż stawki w podpisanych umowach.
Typowy metraż ofert w Poznaniu (2 pokoje): 44 m².
- 2 pokoje w Poznaniu: mediana 2500 zł, 59 zł/m², typowo 44 m² (5352 ofert).
- Całe miasto: bez korekty dzielnicowej. Wybierz dzielnicę, żeby zawęzić widełki (różnice sięgają 20%).
- Korekta metrażu: 44 m² wobec typowych 44 m² daje mnożnik 1,00 (elastyczność 0,37 policzona z ofert tego miasta).
Widełki ±10% odpowiadają typowemu rozrzutowi ofert w obrębie dzielnicy. Wynik nie zawiera czynszu administracyjnego, mediów ani kaucji; to cena ofertowa, od której najemcy zwykle negocjują 5-15% w dół.
Dzielnice w Poznaniu: gdzie najem jest najdroższy?
Średnia ofert w 10 dzielnicach z największą liczbą ogłoszeń; kliknięcie ustawia dzielnicę w kalkulatorze.
Ceny najmu w Poznaniu według liczby pokoi
28% ofert w Poznaniu to kawalerki.
| Pokoje | Mediana | Średnia | Typowy metraż | zł/m² | Oferty |
|---|---|---|---|---|---|
| kawalerka / 1 pokój | 1900 zł | 1882 zł | 29 m² | 69 zł | 3664 |
| 2 pokoje | 2500 zł | 2445 zł | 44 m² | 59 zł | 5352 |
| 3 pokoje | 2600 zł | 2517 zł | 56 m² | 54 zł | 2568 |
| 4 pokoje(zawiera też oferty pojedynczych pokoi) | 1250 zł | 2237 zł | 62 m² | 55 zł | 638 |
| 5 i więcej pokoi(zawiera też oferty pojedynczych pokoi) | 950 zł | 1829 zł | 54 m² | 66 zł | 124 |
Rozkład cen ofert w Poznaniu
Oferty w przedziałach po 500 zł; podświetlony słupek to Twój szacunek.
Oś pozioma: dolna granica przedziału (zł miesięcznie). Procent = udział przedziału w 13 311 ofertach.
Historia mediany czynszu w Poznaniu
Od marca 2026 mediana zmieniła się o +15,8% (1900 zł → 2200 zł).
Mediana ofertowa w zł miesięcznie. Każdy punkt to stan z końca miesiąca, ostatni to stan na 17.10.2026.
Jak czynsze w Poznaniu mają się do cen zakupu w poszczególnych obszarach?
59 zł za metr miesięcznie wynosi mediana czynszu ofertowego w Poznaniu (17 października 2026) - 7. stawka wśród 18 miast w zestawieniu finwire. Wyżej jest Szczecin (60 zł/m²), niżej Lublin (56 zł/m²).
6,1% brutto rocznie wynosi zwrot z najmu w Poznaniu: roczny czynsz z mediany ofert w relacji do ceny zakupu z aktów notarialnych (11 511 zł/m², I kw. 2026). Po ryczałcie i miesiącu pustostanu zostaje 5,1%. Pełny rachunek rentowności w Poznaniu.
17 569 zł/m² kosztuje metr w obszarze Piekary, a 8084 zł/m² w obszarze Wzgórze Przemysława - 117,3% różnicy w cenie zakupu (II kw. 2025 - I kw. 2026). Wynajmujący w droższych obszarach potrzebuje proporcjonalnie wyższego czynszu, żeby osiągnąć tę samą stopę zwrotu co w tańszych.
25 870 zł/m² wynosi mediana ceny metra w budynku pod adresem Włodzimierza Majakowskiego 309A, najdroższym adresie w Poznaniu wśród budynków z co najmniej 8 transakcjami w ciągu 36 miesięcy. Następne: Stanisława Wyspiańskiego 26B (22 634 zł/m²), Śniadeckich 10 (20 113 zł/m²) i Garbary 68 (19 174 zł/m²). Czynsz w takich lokalizacjach musi być odpowiednio wyższy, żeby najem się spinał. Najniższe mediany ulic (w ciągu 24 miesięcy): Działyńskich (8200 zł/m²), Głogowska (8282 zł/m²) i Wierzbięcice (8394 zł/m²).
5,7% mieszkań w Poznaniu kupiły w ostatnich czterech kwartałach firmy (średnio w Polsce 3,4%). Najwięcej zakupów firm w relacji do wszystkich transakcji dotyczy obszaru Wzgórze Przemysława (40,0%).
| Obszar | Mediana ceny | Wobec miasta | Akty (12 mies.) |
|---|---|---|---|
| Piekary | 17 569 zł/m² | +53,0% | 46 |
| Święty Wojciech | 16 478 zł/m² | +43,5% | 30 |
| Święty Marcin | 16 267 zł/m² | +41,6% | 70 |
| Jeżyce | 15 110 zł/m² | +31,6% | 353 |
| Jeżyckie Osiedle | 14 263 zł/m² | +24,2% | 295 |
| Grunwald | 13 964 zł/m² | +21,6% | 282 |
| Olszak | 13 275 zł/m² | +15,6% | 35 |
| Szeląg | 12 799 zł/m² | +11,5% | 50 |
| Edwardowo | 12 754 zł/m² | +11,1% | 54 |
| Marcelin | 12 659 zł/m² | +10,2% | 216 |
| Strzeszyn | 12 658 zł/m² | +10,2% | 47 |
| Chwaliszewo | 12 604 zł/m² | +9,8% | 67 |
| Niestachów | 12 566 zł/m² | +9,4% | 268 |
| Rynek Jeżycki | 12 515 zł/m² | +9,0% | 269 |
| Nadolnik | 12 448 zł/m² | +8,4% | 69 |
| Miasteczko | 12 419 zł/m² | +8,1% | 584 |
| Garbary | 12 250 zł/m² | +6,7% | 135 |
| Dębiec | 12 176 zł/m² | +6,0% | 78 |
| Górna Wilda | 11 892 zł/m² | +3,6% | 69 |
| Trójpole | 11 861 zł/m² | +3,3% | 223 |
| Wola | 11 806 zł/m² | +2,8% | 68 |
| Wilczy Młyn | 11 696 zł/m² | +1,8% | 382 |
| Junikowo | 11 657 zł/m² | +1,5% | 318 |
| Sołacz | 11 611 zł/m² | +1,1% | 79 |
| Rynek Wildecki | 11 438 zł/m² | -0,4% | 73 |
| Wilda | 11 402 zł/m² | -0,7% | 172 |
| Wierzbięcice | 11 332 zł/m² | -1,3% | 62 |
| Podolany | 11 264 zł/m² | -1,9% | 59 |
| Stare Miasto | 11 191 zł/m² | -2,6% | 33 |
| Starołęka Mała | 11 149 zł/m² | -2,9% | 227 |
| Nowe Miasto | 11 111 zł/m² | -3,2% | 239 |
| Rybaki | 11 110 zł/m² | -3,3% | 70 |
| Naramowickie Osiedle | 11 095 zł/m² | -3,4% | 127 |
| Górczyn | 10 899 zł/m² | -5,1% | 150 |
| Czarna Rola | 10 839 zł/m² | -5,6% | 108 |
| Rataje | 10 833 zł/m² | -5,7% | 51 |
| Winogrady | 10 761 zł/m² | -6,3% | 61 |
| Naramowice | 10 608 zł/m² | -7,6% | 398 |
| Raszyn | 10 601 zł/m² | -7,7% | 134 |
| Bonin | 10 550 zł/m² | -8,1% | 58 |
| Obrzyca | 10 546 zł/m² | -8,2% | 87 |
| Golęcin | 10 466 zł/m² | -8,9% | 492 |
| Ogrody | 10 437 zł/m² | -9,1% | 95 |
| Ostroróg | 10 327 zł/m² | -10,1% | 128 |
| Umultowo | 10 281 zł/m² | -10,5% | 51 |
| Starołęka Wielka | 10 157 zł/m² | -11,6% | 81 |
| Chartowo | 10 089 zł/m² | -12,1% | 111 |
| Dolna Wilda | 10 062 zł/m² | -12,4% | 48 |
| Piątkowo | 9983 zł/m² | -13,1% | 267 |
| Łazarz | 9763 zł/m² | -15,0% | 108 |
| Malinów | 9625 zł/m² | -16,2% | 78 |
| Rynek Łazarski | 9360 zł/m² | -18,5% | 180 |
| Wzgórze Przemysława | 8084 zł/m² | -29,6% | 74 |
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości, akty do 21 września 2026; czynsze z 17 października 2026; obszary od 30 aktów.
Najem 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu daje 6,1% brutto rocznie
Mediana czynszu 2500 zł × 12 wobec ceny zakupu 493 328 zł (mediana transakcyjna GUS z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości Q1 2026 × 44 m²). Wynik netto po ryczałcie i pustostanie oraz porównanie z lokatą i kredytem znajdziesz na stronie rentowności.
Gdzie trzymać kaucję i nadwyżki z czynszu: najwyżej oprocentowane lokaty
Kaucja (zwykle 1-2 czynsze, czyli w Poznaniu około 2200 zł - 4400 zł) i przychody z najmu nie muszą leżeć na koncie bez odsetek. Najwyżej oprocentowane lokaty z ofert banków (stan na 17.10.2026).
- Oprocentowanie
- 6,00%
- Okres
- 6M
- Kwota
- od 1000 zł
- Oprocentowanie
- 4,15%
- Okres
- 12M
- Kwota
- od 1000 zł
- Oprocentowanie
- 3,70%
- Okres
- 12M
- Kwota
- od 100 zł
Linki „Sprawdź ofertę” prowadzą do partnerów, od których finwire.pl może otrzymać prowizję. Kolejność wynika wyłącznie z oprocentowania. Szczegóły: jak finansowany jest portal.
Jak liczony jest czynsz w Poznaniu?
13 311 aktywnych ofert z 10 portali (OLX 47% · Otodom 25% · Nieruchomości-online 12% · Gratka 7% · Morizon 5%), bez duplikatów, stan na 17.10.2026. Ceny ofertowe nie obejmują czynszu administracyjnego, mediów ani kaucji. Wzór kalkulatora, widełki i próg pewności: jak liczone są ceny najmu.
Źródło: znajdznajem.pl (ceny ofertowe z 10 portali ogłoszeniowych, bez duplikatów, metodologia, licencja CC BY 4.0), stan na 17.10.2026.
Najczęstsze pytania o najem w Poznaniu
Za ile wynająć mieszkanie w Poznaniu?
2200 zł miesięcznie wynosi mediana 13 311 aktywnych ofert najmu w Poznaniu (stan na 17.10.2026, 10 portali, bez duplikatów), przy średniej 61 zł/m² i średnim metrażu 42 m². Kawalerka: mediana 1900 zł, 2 pokoje: 2500 zł, 3 pokoje: 2600 zł. To ceny ofertowe, zwykle 5-15% wyższe niż stawki w umowach.
Która dzielnica w Poznaniu jest najdroższa, a która najtańsza?
Nowe Miasto ze średnią 2481 zł (przy 1026 ofertach) jest najdroższą dzielnicą w Poznaniu, a Winogrady ze średnią 2072 zł (przy 474 ofertach) najtańszą - różnica 20%. Źródło podaje dla dzielnic średnią, nie medianę, więc pojedyncze apartamenty premium mogą ją zawyżać.
Ile kosztuje wynajem 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu?
2500 zł miesięcznie to mediana 5352 ofert mieszkań 2-pokojowych w Poznaniu (średnio 44 m², 59 zł/m²). Mediana dla kawalerki to 1900 zł (69 zł/m²), czyli za m² kawalerka jest o 17% droższa.
Czy czynsze w Poznaniu rosną?
+15,8% - tak zmieniła się mediana ofert w Poznaniu od marca 2026 (1900 zł) do października 2026 (2200 zł), według miesięcznego archiwum źródła. Względem stanu z końca sierpnia 2026 zmiana wynosi 0,0%. Mediany dzielnic wahają się 5-10% miesiąc do miesiąca, więc zmiana z jednego miesiąca nie musi oznaczać trendu.
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem w Poznaniu?
6,1% rocznie brutto daje najem 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu: mediana czynszu 2500 zł × 12 wobec ceny zakupu 493 328 zł (mediana transakcyjna GUS RCiWN Q1 2026 × 44 m²). Najwyżej oprocentowana lokata w rankingu daje dziś 6,00% (VeloBank). Pełny rachunek z ryczałtem 8,5%, pustostanem i kredytem jest na stronie rentowności najmu.
Wyniki kalkulatora mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią porady finansowej ani kredytowej w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o doradztwie kredytowym. Ostateczne warunki kredytu, zdolność kredytową i ofertę ustala bank indywidualnie na podstawie złożonego wniosku.